Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Severní proudění

80
# 23.05.2020, 12:33

Nevím, jestli je to jen pocit, ale přijde mi, že drtivá většina května včetně dlouhodobé předpovědi je neustále pod vlivem severního proudění - nakonec teploty tomu odpovídají, v předpovědi je neustále max pod 20 (často i výrazně) a to jde předpověď až na začátek června.
Je k tomu nějaký důvod, že se to takhle "zaseklo"?

77
# 23.05.2020, 12:39

Ondra83
Mně zase přijde, že květen, alespoň u nás je při tomto proudění teplý až dost.

F4
Avatar
109
# 23.05.2020, 12:40

Ondra83
Důvod je stejný jako loni v červnu, kdy to bylo neustále J nebo JV. Tahle varianta je rozhodně příjemnější. A já to říkám pořád, že je počasí zacyklené.

80
# 23.05.2020, 12:44

charlie
Ano a ne. Ono bylo poměrně dost slunce a to má prostě sílu v květnu, takže to denní maxima dostane relativně na normální teploty. Ale koukněte na ta minima - a to jste já i Vy v teplé oblasti; na hodně míst řešili noční mrazy (opakovaně).

F4
Já bych byl rád, kdyby severní proudění bylo v červenci/srpnu, to bychom měli příjemné léto. Takhle je to dost na draka, na květen je docela chladno (hlavně ty noci), třeba rajčata absolutně nerostou a to jsou na jižní straně, kam svítí celý den slunce :!!:

385
# 23.05.2020, 13:06

Ondra83
Hmm, takže rajčata nerostou, protože je na to docela zima, ale bylo by prima, kdyby bylo tohle iv červenci a srpnu, z toho mě plyne, že nechcete ta rajčata..:D.. Jinak, El Nino je podstatně slabší, i když už se prý objevil v průběhu března, tudíž předpovědi o velmi horkém létě jsou nyní ne moc reálné, navíc pocit, že je květen chladný, bude jen pocit, jsem zvědav jaká, pokud vůbec bude, bude odchylka od průměru..No, mohlo by být i pestřejší počasí, když předpokládají tak okolo osmi hurikánů, třeba sem zase nějaký ten zbytek zabloudí..:D..K tomu sluneční minimum.. je to hodně proměnných.

80
# 23.05.2020, 13:10

palma
Myslím, že si nerozumíme. V létě, když přijde severní proudění, bude i tak 20-25 minimálně (při slunečném dni i více), protože v té době už to bude dávno všechno prohřáté i na severu. V květnu je tam ještě relativně kosa. A pokud vyjde předpověď, tak pod 20 na začátku června je už výrazný podprůměr.

Jinak znovu opakuji, nejde snad o ta denní maxima - jako spíše o ty velmi chladné noci, protože máme studený vzduch a ještě často jasno v noci - v předpovědi jsou 4-5 stupňů třeba na konec května, to je minimálně o 5 stupňů méně než průměr.

ota
Avatar
2132
# 23.05.2020, 13:16

palma
No, nevím jak kde, ale tady je zatím odchylka - 2,4°C proti starému průměru a - 3,0°C proti tomu aktuálnímu. Takže poměrně silná odchylka. Ono ty noci jsou na květen opravdu hodně studené. Když vidím předpověď, tak si myslím, že se už moc nezmění, takže květen je aspoň tady na Hané opravdu hodně chladný. A jinak souhlasím s tím, že proudění je hodně zacyklené, viz třeba únor nebo ten loňský červen.

385
# 23.05.2020, 13:19

Ondra83
No, když se na to jeden koukne, usalašily se tu tlakové výše, okolo kterých pak proudí ten studený vzduch.. to proudění je hezky vidět v 12.000 metrech, kdy se tam kroutí Rosbyho vlny, jde li vlna od severu, je zima, jde od jihu je teplo asi tak v 90% případů.. jsme - li mezi těmi vlnami, v území nikoho, převládne pak vliv tlaku.tak nějak mi to bylo vysvětlováno, počasí je jeden velký organismus, kdo mu dokonale rozumí, to bych rád věděl..:cool:.navíc se často večer vyjasňuje, či už jasno je (viz množství slunečných dní, které je enormní) takže je pak přes noc a zrána zima..mně to nedávno smahlo při -1 už pěkně rozjetou levanduli.
Nicméně jsem teď zkouknul jak bylo u nás v květnu až do roku 1012... a musím uznat, že tenhle vypadá nejchladněji..

385
# 23.05.2020, 13:55

Teď jsem ještě kouknul na dlouhodobou "předpověď" na CHMI.. a je tam podprůměr prakticky do konce června..:cool:, holt bylo několik let teplých, třeba bude několik let chladnějších..

80
# 23.05.2020, 14:00

palma
Já myslím, že to je jen o tom, kdy se to změní na nějaké proudění z jihu. Pak bude vedro hned. Jediná otázka je, jestli toto chladnější jaro nezaloží na častější vpády vzduchu ze severu. Kdysi jsem četl, že pokud se sever prohřeje brzo na jaře, teplotní gradient mezi S a J není takový a to přispívá k častější návštěvě TV na sever. To potom otevírá cestu, aby to k nám častěji posílalo vzduchovou masu z jihu, protože ta severní TV brání příchodu TN, který by to tu ochladily. Letos by se touto logikou mohl teplotní gradient uchovat déle a počasí by mohlo být "normálnější". Na druhou stranu tu byla zpráva o velmi chladném moři na severu, co koreluje s teplým létem v Evropě, takže těžko říct :D

No uvidíme... loni byl květen taky podprůměrný a pak nastal zlom a přišel brutální červen, kdy byla více než polovina dní tropických :zz:

77
# 24.05.2020, 13:29

Pokud se toto počasí protáhne až do konce června, bude to velmi příjemné, tedy pro nížiny. Takový návrat do 80., 90.let. Chápu, že pro střední a vyšší polohy to žádná hitparáda nebude, ale jiné situace nám tu vodu nepřinesou, viz předchozí roky, horko, sucho, horko, teploty nonstop kolem 30a víc, Horka i rána, žádná úleva. Takže za mě toto počasí ano. Dnes střídání jasné oblohy až na zataženo s chvilkovým vydatnym deštěm ,krupkami a hromem.👍

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.