Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Letní, tropické a supertropické dny a tropické noci v roce 2020

# 06.07.2020, 01:29

Letos máme štěstí, pro někoho teda ne, že většina těch horkých vln nás obchází východně. Na Ukrajině a dál na východ je letošní léto teplejší než u nás. Ostrava má zatím 1 tropický den a to 13.6, kdy bylo 31,5 C. Těsně unikl tropický den v neděli 28.6, kdy bylo přímo u mě před bouřkou 29,5 C dále 0 TN a docela decentních 15 letních dní za rok 2020. 3 letní dny v květnu, 8 letních dnů v červnu a 4 letní dny za 5 dní v červenci.
Jako za mě bylo letošní léto dost špatné zhruba do toho 21.6. Ale od toho slunovratu máme sice stále docela dost chladnějších dnů, ale vyskytly se i dny naprosto komfortní, příjemně letní, né moc horké a slunečné. ale tady na Ostravsku mi letošní léto nepřijde zase tak mírné.Loňský červenec byl teplotně dost podobný. Při nakouknutí do archivu jsem zjistil, že letošní léto je rozhodně teplejší než léta komunistická. Spíše se pohybuje někde na úrovní průměrných lét v 90. letech a na začátku 21. století. Poslední 2 roky na Ostravsko nepřinesly žádné výrazné teplotní extrémy v prázdninovém období.Omlouvám se za srovnání letošního léta s minulými, ale nebyl jsem si jist kam to vložit. I když tohle téma by měly být krátké příspěvky, ale chtěl jsem to srovnat, protože docela dost lidí říká, jak je tohle léto špatné apod. a zatím mi je od toho 21.6 docela sympatické. Podle mého názoru na jižní Moravě a v Polabí lidé většinou takové léto uvítají, protože zde na rozdíl od Ostravska měli tři docela horká léta po sobé a letošní léto je vítaným schlazením,
hlavně minimálně ta 1. polovina meteorologického léta, je otázkou, jaké teploty přinese 2. polovina léta.

80
# 06.07.2020, 07:14

Po velmi teplé noci (min 21,9) je to letos 3+3, předevčírem nebyla tropická noc jen velmi těsně (19,8), zrovna tak tropický den nebyl daleko (29,4).

# 06.07.2020, 10:42

tto Ondra83
Ty musíš být asi přibytý na té vyhřaté Klementinské fasádě.Je to jediné místo v ČR,kde jsou nyní tropické noční teploty.Bohužel,Klementinum ale není uznaná meteo stanice,a to kvůli naprosto neobjektivním podmínkám.Bohužel,najdou se tu takový,kteří vůbec nechápou jak se měří teplota.

# 06.07.2020, 13:12

Ostrava má dneska další letní den. Po dnešku je dosažena bilance 16 LD 1 TD a 0 TN. Další bude nejspíše v pátek. Zatím moje prozatimní maximum je 28,8 C a toho dosahuju nyní. Na tropický den to nevypadá, protože od západu už se žene studená fronta a 1. bouřky. Takže opravdu na TD je letošní léto zatím hodně chudé, ale letních dnů zas takový podprůměr není.

# 06.07.2020, 13:26

Zdravím Ostravu.
Dnes 31°C,včera 30,3°c

142
# 06.07.2020, 16:01

Vzhledem k tomu, že dnes se již víc neoteplí, lze konstatovat, že jsme pokořili 7. tropický den tohoto roku. maximum 30,8.

80
# 06.07.2020, 19:51

Dan1972
Nevím, proč všichni řeší Klementinum... tropická noc byla s klidem i zde v Bohdalci a na Proseku. Lidé si myslí, že centrum/Klementinum je nejteplejší oblast Prahy, ale to je holý nesmysl už jenom kvůli vlivu Vltavy v centru.

86
# 06.07.2020, 20:36

Ondra83
Přesně tak, stačí si zobrazit tady meteostanice a je z nich jasné, že tropická noc byla na desítkách stanic.

# 07.07.2020, 10:25

Petr12
Nenech se vysmát,pokud budeš posuzovat objektivitu naměřených dat z amaterských plastových šit stanic umístěných ala Klementinum,tak potom je možné,že byly tropické noci naměřené i na těch tebou zmíněných desítkách stanic.Takže dej zde 3.profi stanice mimopražské,kde byla naměřená tropická noc.Dík

# 07.07.2020, 11:42

palma
no musí to nějak bombasticky napsat na novinky :D
Typický úkaz, jaký je Dawe forum troll. Když jsou tropy v nedohlednu ( i když u nás ted poslední 2 dny bylo na mále s tropama), tak se neozve. Nenapíše ani čárku, jak je spokojen, že je chládek. Jakmile třeba jednoho dne začnou růst teploty, s tím příjde i výše zmíněný :D

# 07.07.2020, 13:36

Tak dneska je o 12 C méně než včera. Zatím je teplota pouhých 17,2 C. Takže dneska budeme na míle daleko od letního dne. Dnešek bude nejchladnější den od 20.6.

# 08.07.2020, 23:32

Koukám, že je tu 1. výstraha na vysoké teploty letošního roku a to pro jižní Moravu v pátek. Na Ostravsku už mohla být vydána 13.6, ale výstraha na vysoké se vztahuje na celý kraj a ne jeden okres v nadmořské výšce do 300 m.n.m. Myslím, že musí být 31 C dosaženo na více než 50 % území kraje. I tak je to v posledních letech dost neobvykle pozdní vydání výstrahy na vysoké teploty a teď doufám, že nebyla 13.6 vydána, ale nezdá se mi.
EDIT 11:36 ota Tak výstraha je potvrzená nakonec pro celý Jihočeský,Středočeský a jižní část Jihomoravského kraje. V Ostravě možná těsně padne 30 C, ale bude to dost o fous. Zatím tedy moje bilance je 16 LD 1 TD a 0 TN, takže hodně mírné léto hlavně po stránce TD a TN.

ota
Avatar
2125
# 09.07.2020, 09:26

Tomas1241980
Ona zatím nebyla vydána ani pro tu jižní Moravu, je to jen “předvýstraha”. Je celkem pravděpodné že vydána bude, ale je to celé na hraně, aby byly splněny ty kritéria.

# 09.07.2020, 11:14

Vůbec nemá smysl řešit nějakou výstrahu na těch pár"hodin".Zítra dáme tropický den,a hned nato další chladnější a vlhčí dny.Ono není se co divit.NAO i AO je prakticky již několik měsícu v negativní fázi.A jak to zatím vypadá,zůstane i nadále minimálně do přištího měsíce.
Zdar

8
# 09.07.2020, 12:17

Dan1972
A na to jsi přišel kde, že je AO a NAO již několik měsíců v záporu ? Když se podívám na křivky, tak AO kolísá z lehkého + do lehkého - nebo je neutrální. NAO je buď neutrální nebo lehce v záporu, až na vyjímky.

# 09.07.2020, 12:27

Ok,ať je po tvém.Opravuji mé tvrzení,kolísá od neutrální do negativní fáze.Co to znamení pro vývoj počasí ,je Ti snad už jasné.Žádná pozitivní fáze tam není.

8
# 09.07.2020, 13:25

Co to znamená pro počasí mi jasné je. Ale ani předpověď AO není vždy tak jak ji modely chtějí. Někdy si AO postaví hlavu a jede po svém :D

384
# 10.07.2020, 13:06

Tak druhý letošní tropický den na Kladně dosažen...:cool:

27
# 10.07.2020, 13:19

V Čelákovicích je dnešek šestým tropickým dnem. Tropická noc zatím nebyla, nejblíže jsme tomu byli 2.7., kdy bylo minimum 19,4°C.
Držovice to dnes dají taky :) Přesná data nemám, ale podle Prostějova letos cca 2 až 3 tropické dny a bez tropické noci.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.