Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Intersucho.cz

12
# 14.02.2020, 23:56

Nedalo mě, než založit nové téma. Věříte tomuto portálu? Já se tam teď dočetl toto: "Nadále výrazné až extrémní sucho zůstává především v Jihočeském kraji. Další oblasti zasažené výrazným suchem je Česká tabule, Podkrušnohoří a sever Vysočiny." My jsme sever Vysočiny a opravdu nemám pocit, že bychom na tom byli zle... teprve dnes nám slezl sníh, a když už nechumelí, aspoň prší. Nedávno jsme měli za pár dní cca 60mm. Tak nevím, kde ty informace berou...

# 15.02.2020, 09:00

Myslím, že tomu lze věřit. Ta informace se totiž týká intenzity sucha v hlubší vrstvě (40 - 100 cm) a tam je zřejmě situace vážnější než na povrchu v hloubce do 40 cm, kde jak je tam psáno se sucho až na výjimky téměř nevyskytuje.

Také je tam uvedeno, že:
""...Oblast Čech je zasažena mnohem více než Morava a Slezsko. Sucho se i nadále vyskytuje na téměř 44 % území České republiky. V hlubší vrstvě vidíme dlouhodobě problém zejména v oblasti severozápadně od Prahy a v jihozápadních Čechách...""

Takže se to týká té hlubší vrstvy a také spodních vod. U nás na východě a severovýchodě Moravy je to zatím v pohodě. Ani v hloubkách žádné sucho není.

74
# 15.02.2020, 11:07

U nás napršelo loni dost,ale letos asi nejmíň z celé ČR:(

12
# 15.02.2020, 11:25

U nás v žádné mapce to strašné sucho nevidím. Právě sever Vysočiny má každoročně vyšší srážkové úhrny než třeba její jih (Yurri, Moravské Budějovice by mohl vyprávět). Proto mi to nedává smysl.

42
# 15.02.2020, 12:24

Rezna85
Intersucho je podle mě nejlepší web o suchu, který existuje, když opomenu sekci monitoring sucha na chmi.cz.

Co se týče těch informací, sucho se vždy srovnává s průměrem v dané oblasti a může být kdekoliv, třeba i na poušti nebo v deštném pralese. Pokud dlouhodobě jsou srážky podprůměrné nastává sucho. Intersucho určitě vychází z dlouhodobého vývoje sucha, který není příznivý, málo sněhu, teplá zima a suchý leden to jen potrhují, stačí se podívat na stav podzemních vod, řeči o extrémním suchu rozhodně nejsou přehnané a vystihují realitu i teď v zimě.

Samozřejmě v zimě to trochu klame, protože je minimální výpar vody z krajiny, ale až se více oteplí a pokud nebude moc pršet, tak bude sucho opět extrémní hlavně v létě, ta voda co chybí určitě nástup sucha urychlí na všech úrovních, půda, řeky, podzemní vody apod.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.