Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Množství srážek v roce 2020

# 18.07.2020, 20:54

My máme za červenec 5 mm a za červen 31mm takže taky žádná hitparáda

F4
Avatar
109
# 18.07.2020, 21:16

Martin Vítek
No tak jste ze stejného regionu a dokonce kousek ode mě, tak není divu.

142
# 18.07.2020, 22:26

F4
Martin Vítek
Tomu nemohu věřit, že by v Jiřkově napšelo za červen jen 31 mm... Když u tebe to F4 bylo okolo 100 mm :D

F4
Avatar
109
# 18.07.2020, 22:31

igor127
Je pravda, že se mi ten červen také moc nezdá, ale u nás v regionu je možné vše. Co si matně vybavuji, tak nejlepší červnové denní srážky nám daly těch cca 20 mm ale u Chomutova nebylo skoro nic.

142
# 18.07.2020, 22:36

F4
Já si vzal právě příklad Tušimici, odečetl jsem od ní ten jeden bohatší srážkový den, a jak by si řekl z těch cmrdů jsem si spočítal přes 60 mm, s tím srážkově bohatším dnem to bylo skoro 90, proto se mi to nějak nechce věřit. Ověřit si to ovšem nemáme jak, ale takhle se mi to zdá jen jako senzace k diskuzi, ne skutečnost, bohužel...I přesto, že jste suchý region, fakt se mi nezdá, že až tak :D s takovými rozdíly...

# 19.07.2020, 01:04

Opravdu je to tak. Tady schnou borovice a opadávají břízy. Takový rok nepamatuji. V Chomutově kolikrát prší a tady ani prť. Asi jsme začarovaný

96
# 19.07.2020, 08:51

Martin Vítek
F4
Jenže co jiného v této oblasti očekávat. Dá se říci na okraji rozsáhlejší stepní oblasti kolem Loun, Žatce, Mostu... Historicky to tak vždy bylo a zdá se bude nadále.

https://www.toulamese.cz/2013/09/vite-kde-se-nacha...

384
# 19.07.2020, 09:21

ROFA
Je to tak, ve své podstatě i já tady, jsem už někde na kraji té oblasti. Vidím to na druhové skladbě hmyzu i rostlin, tak jsem se přizpůsobil i co se zahrady týče, a tak mi množství spadlé vody stačí.., s postupujícím oteplováním očekávám zvýraznění stepního charakteru..

142
# 19.07.2020, 09:34

palma
dozrávají ti už fíky? Mě touhle dobou už ve velkém plodí, ale letos se jim nějak nechce :( jen mohutné nárusty větví a listů, což je pěkně na houby...Chtělo by to týden vedro...

384
# 19.07.2020, 09:52

igor127
Dozrává velká 0, bohužel, ani nenasadily, asi ty jarní dlouhotrvající ranní mrazíky, konce větví namrzly, ale přírůstky jsou až moc velké, 70 - 100 cm, to není dobrý, nové dřevo nevyzraje, pokud nebude mírná zima, budu muset pořádně zakrytovat..zato opuncie jsou obalené plody..:)..

142
# 19.07.2020, 10:24

palma
Já mám z jara mraky fíků, ale furt ne a ne dozrát, nové větve rostou jak plevel s už nasazují nové fiky...chtělo by to stabilní teplé.pocasi, aby dozrálo...no a zima, tohle než obalim - nikdy nebalim a nic nezmrzne...na výšku už má přes 2,5.metru...

384
# 19.07.2020, 10:38

igor127
Asi odrůda, mrazuvzdornější, nebo lepší umístění..teplejší oblast u vás.., uvidím co to udělá po zbytek léta..

142
# 19.07.2020, 10:50

palma
Je to teplejší oblastí. Fík mám už přes 10 let z Chorvatska, takže už si zvykl...je pravda že jo mám u zdi plotů a baráku, takže tak...

74
# 19.07.2020, 11:42

igor127
palma
Pánové držte se prosím vás tématu tady je to o množství srážek za rok nejlépe psané vždy na konci měsíce tak jako to bylo dříve . Fíky si řešte někde jinde aby to tu bylo alespoň trošku přehledné.

# 19.07.2020, 15:26

Tak opět se nám vše vyhnulo. Měl jsem radost že Aladin po delší době načmáral srážky i u nás a ono to opět nevyšlo. To se dalo čekat. Uschneme na stojáka

Anonymní
Avatar
# 23.07.2020, 14:09

Tak já napíšu jen jeden příspěvek a poté hned mažu účet (stejně jako dva předchozí), snad to není proti pravidlům.
Dával sem si nějaký předsevzetí, že zde už nebudu přispívat, než změním lokalitu apod. a většinou sem to porušil, tak teď snad naposledy.

K tématu: Nová Ves, pomezí okresů Mělník a Kladno
Tak k dnešnímu datu 23.7. zde spadlo pouhých 16mm srážek, z toho nejvíce za jeden den 4mm. Vážně katastrofa, už třetí rok po sobě mizerné srážky během léta, ale obecně po skoro celý rok. Ano Kladensko, Rakovnicko apod. má patřit mezi suchá místa v rámci ČR, ale v souvislosti se srážkovým stínem, jenže tady prší málo při všech typech povětrnostních situacích a směru postupu srážek. A bouřek? Těch je tu opravdu velmi málo, pořád dokola jih, východ, jih, východ, jih, východ. Vážně nechápu jak to může chodit pořád přes stejnou oblast měsíce a vlastně už pár let všechny výraznější srážky až na malé a ojedinělé (krátkodobé) výjimky. Mám pořád v paměti roky 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2016 a 2017, jak tu normálně pršelo a byly v celku často bouřky, které postupovaly přes Čechy od Německa. Takže tohle prostě není normální, nemá smysl sem ani davat mapky, ale dám. Prostě SZ Čechy pořád dokola největší deficit, sucho a nejméně srážek oproti běžnému stavu. Tady by superdeštivý letní měsíc vážně pomohl, protože příroda hrozně musí trpět. Ano i kaktus Vám na poušti uschne, když budou v poušti dlouhodobě výrazně podprůměrné srážky. Tady na SZ Čech se letos tedy žádný srážkový zázrak nekoná, naopak už se tu propadáme do podprůměrných srážek od začátku roku. Aktuálně srážky za červenec zde odpovídají 20-30% normálu a s velmi vysokou pravděpodobností se tu už moc nevylepší.

Jako dítě sem se vždy těšil v zimě na sníh a v létě na bouřky a ono vždy něco bylo, ale poslední roky je to jedna velká nuda. Ještě že už příští rok bych měl změnit lokalitu k horám (pokud vše vyjde), protože tady tohle je pro každého kdo má rád akční počasí (sníh, bouřky apod.) jako rána baseballovou holí přes hlavu.
Toť vše, zatím mějte se.

Deficit srážek za poslední 2 roky - výrazný na SZ Čech, žádný nebo velmi nízký ve 2/3 JV části ČR, zdroj: chmi.cz
Stav potoků a řek - nejvíce toků na hranici sucha na SZ Čech (bílé kolečka), (modré kolečko značí normální stav), zdroj: chmi.cz
F4
Avatar
109
# 23.07.2020, 16:34

aura335
Potvrzujete to, co tu píšu neustále a na co mi všichni odpovídají stylem, že se jedná o srážkový stín. Žádný srážkový stín Krušných na to vliv nemá, protože ani na horách moc neprší. Je to tragédie poslední tak 3 roky, předtím to skutečně bylo o mnoho lepší, hlavně, co se četnosti bouřek týče. My máme za červenec stále 10 nebo 11 mm, takže zhruba 1/6 normálu a za týden měsíc končí...
Mrzí mě, že už nebudete přispívat. Jako jeden z mála na nikoho neútočíte a vyslechnete názor, i když se opakuje. Přeji Vám radostné počasí po přestěhování a dejte o sobě vědět :)

76
# 23.07.2020, 17:52

F4
Potvrzuji svou oblast, ale i oblast, kde jsem byl celý týden (Harrachov, Janov, Medvědín, Rokytnice, Vysoké nad Jizerou), v těchto oblastech to žádná hitparáda není a to přesto, že tam spadne za rok 2x až 3x víc, než u mě.

F4
Avatar
109
# 23.07.2020, 18:04

charlie
No právě a tohle nikomu divné nepřijde, přitom je to evidentní už ze samotného postupu srážek - Z, SZ a S Čech nic, kolem Prahy někdy něco a od hranic středních Čech najednou lajna a vydatné srážky a šance na srážky při přechodu jakékoliv fronta z jakéhokoliv směru 95-100 %.

F4
Avatar
109
# 25.07.2020, 14:50

Červenec k dnešnímu dni: 9,6 mm, kdo má míň kromě kolegů z blízkého okolí? Je to úplně stejný úhrn jako v 2018. Ano, bylo podstatně tepleji, ale výsledek je stejný.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.