Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Místo pozorování počasí - specifikace

40
# 04.09.2019, 13:29

Čas od času tu na In-počasí dochází k třenicím a neshodám, podezírání ohledně například toho, kolik se kde během jednotlivých situací vyskytlo v místě pozorovatele přímých bouřek s jakými srážkovými úhrny, ale i třeba ohledně naměřených teplot, atd.. Ti kdož rozporují pozorovatelská data pak argumentují většinou srážkovými či teplotními mapami. Tyto mapy pracují však se čtverci 15x15 km. A tak tyto údaje v porovnání se skutečným stavem v konkretních místech pozorování mohou být značně zkreslené, zavádějící.Samozřejmě hlavně při lokálních situacích jako jsou bouřky, přeháňky nebo teploty např v malých mrazových kotlinách.
Dle mého názoru např bouřka vzdálená 5-6 km či nečí srážkoměr za devatero kopci a horami nemá s mým místem pozorování pranic společného 🙂
Pojďme si tu ujasnit jak velké území budeme považovat za místo pozorování, na něčem se tu shodnout, domluvit. Dávejte sem v příspěvcích své názory a návrhy..
Díky, Straky

27
# 04.09.2019, 14:10

To má každý jinak. Někdo řeší širší oblast, někdo je zaměřený na svůj dům a zahradu. Někdo tedy řekne, že u něj byla silná bouřka a druhý, že ho minula (a v obou případech lilo kilometr od místa bydliště). Jeden je spokojený, že bylo co pozorovat, druhý je naštvaný, že u něj nic nenapršelo. A je to asi kvůli tomu, že jeden žije v bytě a třeba nemá k dané lokalitě takový vztah a druhý by na zahradě nejraději zapustil kořeny, jak je s místem spjatý...

Já u většiny jevů sleduji jen moje dvě lokality, co se děje jinde, mě samozřejmě zajímá, ale už to jen přebírám. Čelákovice beru jako celek, k Držovicím mám hlubší vazbu (tam jedu i na úrovni domů) ;-)

40
# 04.09.2019, 17:54

Valep
Díky za příspěvek. Každý to má jinak,ano, to je právě ono.. Jsem za to trochu to sjednotit, najít jakýsi kompromis, definici místa pozorování, místa výskytu bouřky, přeháňky, tornáda.. :D Já bydlim v malý vesničce, která má cca 1km na 500m, leží v kotlince mezi kopci která je řekněme 3x3 km. Jako místo pozorování výskytu atmosferických jevů beru právě tu kotlinu, tedy zhruba území 9km2. Srážkoměr je u domu na zahradě, srážky tedy měřím jen přímo tam, kde bydlím.. Také sleduji samozřejmě blízké i vzdálenější okolí, co se tam děje, kolik napršelo kde atd..pro zajímavost, porovnání s mým místem měření a pozorování.
Každé místo je zajímavé,originální, ať už tím, že je ,,alejí,, bouřek nebo naopak zoufale suchým místem, nad které se konvektivní oblačnosti nechce a nechce.. :)

27
# 05.09.2019, 08:17

Straky
Vy to máte fajnově vymezené "kotlinkou" a je logické, že je to ta pozorovací lokalita. Já mám v obou lokalitách rovinu nebo max pár kopečků, takže se logicky dívám do širokého okolí, ale "to moje" je v obou případech ta konkrétní obec (větší Čelákovice cca 4x4 km; menší Držovice cca 2,5x2,5 km). Sousední obce jsou už "konkurence"...

40
# 05.09.2019, 08:55

Jasny, kotlinka to vymezuje. Tobe sice ne,ale dle myho to beres rozumne..s velikosti uzemi kterymu rikame misto pozorovani.. Me by vomyli, kdyz mi tu nejakej cip cpe, ze podle mapy bourek nebo srazek jsem tu mel 15-20 bourek letos.. Mapy to berou po ctvercich 15x15 km, a v tom ctverci jich verim tolik ruzne po okoli i letos slo.. Nicmene pres tu moji suchou kotlinu sla jedna jedina.. Je to tu prvotridni srazkovej stin, za prvy zavetrna strana Sumavy a k tomu jeste co sem doleze, odcloni ty kopecky okolo.. Pech.. :( Dobre bych na tom byl pri srazkach od S, SV.. z vnitrozemi, to bych se razem ocitl na navetrne strane.. takovych situaci je ale minimum..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.