Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaké bude léto a sucho v roce 2019

63
# 12.04.2019, 07:32

No to říkám pořád jak není :slunce: a nad 20 tak se venku nikdo neukáže, jako pro mě tím líp.Já si zašla aspon v klidu včera na zahrádku, i když ten :vitr: je fakt nechutný . V dešti miluju procházky,bohužel se ho asi opravdu nedočkáme, možná snad aspoň nějaké to mrholení v sobotu ráno.

F4
Avatar
109
# 12.04.2019, 07:44

Lucina
Přesně, aspoň je venku klid a nikdo neotravuje. Jako chladno je, ale pořád je odchylka odpoledních teplot do -5°C, za to před nedávnem byla +10°C.

63
# 12.04.2019, 07:59

F4
JJ je duben, je apríl dalo se to čekat. Loni bylo +28, letos hold +5. Bohužel s tím deštěm je to čím dál horší a srážky v nedohlednu. Uvidíme co dnes v noci

32
# 12.04.2019, 08:36

Mezitím tady v Sarajevu chčije a chčije a krajina je krásně šťavnatá a zelená. Ono vlastně snad všude není takový sucho jako v Česku:(

27
# 12.04.2019, 08:50

Když se mrknu na intersucho na moje lokality a dám si animaci třeba od počátku roku, tak se mi dělá zle... Zajímá mě Haná, kde je to cca nejhorší. Kdyby tam ty půdy zůstaly aspoň trochu kvalitní a s vodou pracovaly tak, jak mají, tak by malé množství srážek tolik nevadilo. Teď už ale nemůže být o kvalitě řeč... A kromě Moravy a Bečvy sem ty napřímené říčky a potůčky moc vody nepřivedou. Už od ledna tak na té rovině není z čeho brát.

# 12.04.2019, 13:03

Podle modelů se střední Čechy srážek ještě min. 1 týden nedočkají. Maximálně spadne pár desetin mm v neděli, ale ani těch se asi nedočkáme.
A co se bouřek týče, březen bude zřejmě lepší než duben. :!!:

F4
Avatar
109
# 12.04.2019, 14:01

Poslední léta jsou dubny suché. Sousední státy mají svěží zeleň a tady je step už v květnu. nevím, čím to je, že úderem konce března všechny srážky skončí.

# 12.04.2019, 16:57

Ano, to sucho je každý rok jenom horší, ještě se snad nestalo, že by bylo takové sucho, že by jsme museli v Dubnu zalévat, tento rok je bohužel výjimkou.:(

ČHMÚ sucho 12.4.2019
142
# 12.04.2019, 18:43

lukaskicz
A kdyby jen to sucho, ale ten konstantní vítr. Den co den fučí a bezvětří je stejně vzácné jako déšť.

# 13.04.2019, 07:28

Chlapi máte pravdu,vítr letos nadprůměrný je..velikonoce teplo a celý víkend bude fučet,tak to bude vysušovat dál..lesy schnou už před očima,pole vyprahlá,že na některých jdeš jak po betonu. navíc to vypadá,že koncem měsíce dorazí saharský expres. srážek do konce dubna moc nečekám,když pak případné bouřky z tepla,tak velice lokální s možností bleskových povodní kvůli stavu půdy..

96
# 13.04.2019, 08:22

Slunečné větrné počasí nevadí jen vodohospodářům a zemědělcům, ale má negativní vliv i na elektroenergetiku. Sledoval jsem v posledních 14 slunečných, větrných dnech jak se pravidelně zastavují turbíny největší větrnné farmy v republice, kterou máme hned za kopcem. Za takového počasí je elektrické energie nadbytek. Ani jeden z těchto zdrojů nelze regulovat a solární elektrárny na domech prakticky nelze ani odpojit. Nezbývá tak nic jiného než zastavit větrné turbíny. Do sítě tak teče dražší solární energie zatímco zastavené větrné turbíny pobírají kompenzaci za ušlý zisk z výroby elektrické energie. Těžko regulovatelné uhelné elektrárny jedou na snížených výkonech s horší účinností.
Naopak dnes když slunce nesvítí a vítr téměř nefouká musí být chybějící energie doplněna u nás hlavně z fosilních zdrojů.

384
# 13.04.2019, 08:32

ROFA
Tak u slunečních elektráren na domovních střechách to jde, pokud má majitel i baterie na uložení energie, což už se zkouší i u větších zdroj tohoto typu, nicméně toto uchování energie bude podle mne ve finále ještě dražší a ještě méně ekologické, než ty uhelné zdroje,no a ty větrníky, co mají také jistou poruchovost, plus problémy při likvidaci, až za cca 20 let doslouží, https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-vetrn...

96
# 13.04.2019, 14:11

Vzhledem k množství sněhových přeháněk od ranních hodin je s podivem, že se srážkoměr ani nepohnul. Vše se stihne rychle odpařit a platí to nejen pro srážkový jímač.

271
# 13.04.2019, 16:35

palma
Co vím, tak jaderná fúze bude vychytaná asi za 15let, zbytečně bych se s elektromobilitou a energiewende nevysiloval, pár vzorných států v EU do s emisemi fakt nevytrhne, zbytečně si vše jen zdražujeme, tudy cesta určitě nevede, ani z hlediska šetrnosti k přírodě, ani z hlediska záchrany udržitelného klimatu a už vůbec ne z ekonomického hlediska, ale hlavně že se všichni budou plácat po ramenou jak jsou akční.

384
# 13.04.2019, 16:38

Pavelma
Tak na ČHMÚ předpovídají koncem měsíce též srážkové "hody" ovšem je to na období závěru měsíce, z grafu je navíc vidět, že vycházejí přesně z dlouhodobých úhrnů. čili je to pouze předpoklad, že se to bude choat podle předpokladu..:D

96
# 13.04.2019, 16:56

Yurri
Historie ukázala že zvláfnutí řízené jaderné fůze v pozemských podmínkách je úkol hodně těžký. S výzkumem se začalo v době kdy jsem ještě nebyl na světě. V osmdesátých letech jsme se ve škole dozvěděli o zvládnutí řízené jaderné fůze do deseti let.
Poslední experimentální podnik ITER dává zatím jedinou stoprocentní jistotu a to růst nákladů.

https://www.gymzr.cz/storage/dokumenty/106-histori...

https://cs.wikipedia.org/wiki/ITER

384
# 13.04.2019, 17:28

Yurri
No, nedávno jsem četl, že SRN už mají alternativní zdroje pokrývající prý spotřebu ze 43%, za tím jsou zatím náklady prý přes bilion EUr, nu a když se dotazovali dále, vyplynulo z toho, že těch skoro padesát procent výroby alternativní energie spočítali v létě, nu a v zimě to poklesne skoro o třetinu, čímpak to páni inženýř vykryjí, tedy ten rozdíl..? vypadá to na to, že budou muset postavit těch větrníků tak o 30% více, než bude spotřeba v reálu, no a potěš pánbu, když z nějakého důvodu nefoukne a nebo přijde další Kirill.:D

271
# 13.04.2019, 18:38

palma
Asi dostanou od Bruselu pochvalu nebo chtějí zase ukázat, že něco dají, ale je to k ničemu, větráky je nespasí a soláry z Afriky jsou daleko, všechno je o přenosové síti, na mě zbytečně drahé experimenty, já jen říkám, že mnohem užitečnější je nepěstovat plodiny jako biopaliva a podobná zvěrstva nebo budeme mít sice bezemisní provoz, ale za vodu budeme platit jako za pohonné hmoty a potraviny budou na příděl.

384
# 13.04.2019, 19:19

Yurri
Tady na Kladně je to docela jinak, podzemní vody je tu nadbytek, každý rok nám to tu stoupá o metr a za dva roky se to má dle měření začít valit do místního potoka, poddolovaná místa jsou už skoro kompletně zatopená a díky zdejším zlomům to stoupá pořád dál, to mě nebere, kde se tu ta voda bere:D, zatím v tom ani nenaměřili nějakou zvláštní kontaminaci, kupodivu, vrt mám asi 500 metrů od baráku, takže když je tam vidím laborovat, dojdu se vždy optat, teď tam je voda cca 8 metrů pod povrchem... no comment.

271
# 14.04.2019, 08:14

palma
Tak to máte dobrý, do doby, než tam unikne nějakej bordel.
Jinak ten emisní trh je nesmysl od počátku, naopak zemědělcům bych dotace neposkytl fakt žádný a když to zalesní nebo začnou produkovat základní biopotraviny, které budou prodávat místním řetězcům, tak to bych zadotoval, pěkně podle vázaného C02 v zelené hmotě, ostatní nemá moc smysl, tam by se projevil skutečný zájem z Bruselu s tím oteplováním něco dělat. Velké konglomeráty by dostaly za úkol zachránit třeba Amazonské pralesy, jinak bohužel zákaz provozu, natvrdo, oni by se i ti zaměstnanci najednou začali zajímat.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.