Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Jaké bude léto a sucho v roce 2019

142
# 20.04.2019, 14:23

Na konec dubna, máme výstrahu na Požáry, jižní Morava suveréně ve 4 stupni z 5. No, opravdu hezké vyhlídky.
Jinak ty srážky stále nějak přesouvají sem tam, ale myslím že v to úterý případně čt/pá se dočkáme snad všude, jenže co z toho - bouřka jen po tom betoně odteče, a nějaké mrholení která dá maximálně a jen někde tak 5-10 mm nic moc :( aspon trochu se to osvěží

18
# 20.04.2019, 15:21

Hm, dawe tu pořád říká, jak je u nich největší sucho v celé republice a výstraha před požáry platí všude, jenom v té jeho oblasti ne :D
Ale horší to bude v týdnu, jestli se přidá ten silný :vitr: protože sucho s větrem je ošklivá kombinace. A snad přijdou četné srážky a bouřky, teď bude šance s tim suchem něco udělat.

142
# 20.04.2019, 16:34

Storms
Ve středu jsem byl v Českém Těšíně čistou náhodou, jak tam bylo krásně zeleno a v tom okolí, půda vypadala taky dobře. Jinak, já si nemyslím že ty srážky budou nějaké terno a pokud, tak známe kde bývají. Bouřka leda bez přívalového deště - opět lokální a nad tou suchou krajinou se jí bude vyloženě dařit :( Vítr hnus, ale ten fouká pořád, to mě snad už nepřekvapí ani...

18
# 20.04.2019, 20:40

igor127
Tak to víme všichni, že zas tak hrozně tam na tom nejsou, určitě bude za chvíli psát, že tam mají tropické dny a noci :D
A bouřka klidně s přívalovým deštěm, louky a lesy to do sebe nasáknou jako houba :) ...horší je to u polí, po poli ta voda steče, ale tady naštěstí moc polí není, takže jde o to, kolik vody spadne, je jasné, že pokud spadne nad 50mm během půl hodiny, tak se to všechno nevsákne, ale radši ať naprší víc a něco odteče než aby bylo pořád vedro a sucho.

74
# 20.04.2019, 21:11

Yurri
No pořád narážíte na zemědělce. Ale jde o to co se pěstuje. Podle mě strávíte na zahrádce hodně času. Kde vytrháváte veškerý plevel a rostliny jsou dostatečně vzdálené od sebe prostě ukázková zahrádka. Ale ikdyž máte v půdě přimíchány různé věci na podporu vsakování tak s porovnáním s polem kde je zasetá pšenice, ječmen a řepka tak tyto pole vsáknou více vody protože rostliny zamezí odtoku. A podobně je to i s výparem. Díky tomu že máte obnaženou pudu tak ji vítr a slunce vysuší mnohem rychleji než půdu s hustým setím. Něco jiného je to u plodin co jsou dále od sebe (mák, kukuřice, řepa, brambory). Tyto plodiny se sejí i později přibližně v průběhu dubna když už začíná být půda vyschlá a proto špatně klíčí. Pokud bude sucho i v dalších letech tak tyto plodiny z naších končin pomalu ale jistě vymizí. Bych se nedivil kdyby díky vývoji počasí v EU vymyslely v Bruselu jiné limity na pěstování plodin v jednotlivých zemích. Země jako ČR kde bude panovat na jaře sucho vymizí pěstování plodin na toto náchylných a zvětší se podíl pěstování Obilovin a řepky. A zase v jiných státech se omezí podíl pěstování obilovin a zvětší se podíl pěstování plodin náchylnějších na sucho, aby bylo zemědělství v rámci EU efektivnější.

96
# 20.04.2019, 21:29

palma
Tak my jsme z ekologického hlediska maximálně podřídily návrhu celého domu. 11 dní se tu netopilo už v únoru. Teď v dubnu se topilo 2 dny v období kdy padly solární zisky na minimum a 4 dny po sobě klesla průměrná teplota pod nulu.

Yurri
Ano přírodu zajímá součet. Takže když někdo produkuje dvojnásobek průměru může se po česku schovávat za průměr. Jinak úhel pohledu takového Inda bude určitě odlišný od Čecha. Nechtěl bych vysvětlovat průměrnému Indovi že přestože produkuje 5x méně CO2 než průměrný Čech, tak musí zastavit zvyšování produkce CO2. To protože ho už Evropan či Američan už dávno předběhl a tím pádem nemá nárok.
Stará výstavba je podporována již dlouhodobě. Nikdo v nejbližším okolí ji ale nevyužívá. Průměrný Čech je přesvědčen, že dotace znamená vydělat na daních ostatních poplatníků. Ekologie ho rozhodně nezajímá.

271
# 21.04.2019, 08:04

Samik
Jsou to zemědělci, kdo zničili naši půdu, to je neoddiskutovatelný fakt, že se chovají tržně chápu, ale viník je jasný - viz pěkný článek zde:
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/frantisek-havlat-...

Adaptace v zemědělství je na papíře také jasná - viz článek zde:
https://www.klimatickazmena.cz/cs/adaptace/zemedel...

Zrovna včera jsou záhony pečlivě zamulčoval napůl rozloženou drtí tak, že vydrží bez vody klidně dekádu, zbytek netkaná textilie, tvrdá půda na poli rozhodně nemůže konkurovat, bez ohledu na skladbu plodin.

271
# 21.04.2019, 08:22

ROFA
Tak ten Ind musí pochopit, že jich je poněkud víc a nemůže se chovat stejně špatně jako průměrný Čech, spíše bude problém vysvětlit, že nápodoba západního konzumu nepřipadá při tomhle počtu obyvatel v úvahu, tam se mohou cítit dotčeně, ale pěkný monzun, či města bez vody je rychle vrátí do kruté novodobé reality.

Čína a Rusko se svými režimy tam stačí něco nařídit a bude se to dodržovat, tam to vidím dobře, i když momentálně tak trochu idealisticky.

Dotace, které nezabírají půdu bych násobně zvýšil, kdo má na novej pozemek i barák dotaci fakt nepotřebuje, to je jasná kravina. Investiční pobídky bych dal jen firmě, která současnou halu zrekonstruuje a vyřeší navíc novodobé zásaky či moderní zelené střechy atp, že je to dražší než stavět na holo je jasné, doba levných hal už prostě musí skončit.

F4
Avatar
109
# 21.04.2019, 09:06

Už to úplně vidím, jak bude zase pršet na východě a Z nebude mít nic až do pátku, a to v tom lepším případě. V tom horším, půjde fronta od Z ale pršet bude zase na V, jak je zvykem.

18
# 21.04.2019, 09:26

F4
Těžko říci, modely se dost rozcházejí. GFS nám tu dost ubral, ale třeba takový GEM od pátečního do sobotního rána nám tu dává nějakých 120mm, což je za 24h docela dost, asi se budeme muset nechat překvapit. A také si myslím, že bude záležet na tom, kudy půjdou ty bouřky a doufám že budou trochu plošnější...

271
# 21.04.2019, 09:44

Storms
Vypadá to zajímavě, teplotní rozdíl 15st. a fronta přejde odpoledne a zrovna tady by se mohla díky Alpám trochu zpomalit a zvlnit, ale ty rozdíly v předpovědích propastné, uvidíme ve čtvrtek, každopádně to je jediná šance na srážky v dubnu, GFS to tam na a po čarodkách maluje moc pěkně.

1003
# 21.04.2019, 09:52

Storms
Ano, meteogramu GEM pro srážky ani nestačí stupnice

wetterzentrale.de
142
# 21.04.2019, 09:57

GEM je zcela jistě chyba :D a každý výstup ty srážky přesunuje sem a tam

# 21.04.2019, 10:47

No konečně se tu bavíte o srážkách, konečně něco zajímavého,.to brečení bylo už fakt dlouhý, jinak moje babička (70) říká, že tohle v minulosti bylo taky, jen se o tom tak nemluvilo, upozornuji, že moje babča umi s internetem možná líp než já. :D

271
# 21.04.2019, 11:14

logitech
Nebylo a bude ještě větší, to babičce garantuju, srážky řešme až nějaký budou, sucho už je.

642
# 21.04.2019, 11:44

marně jsem včera na rybách kolem rybníka hledal žížalu.Totální sucho,bude velký problém.

# 21.04.2019, 11:50

Sucho je i na Tišnovsku hrozné:!!:
Aktuálně asi 10 km od nás hoří nějaký porost nebo něco takového je to fakt hrozné!! Srážky bude ale jestli vůbec něco spadne

271
# 21.04.2019, 12:14

Sněžník
A teď si představte, že v úterý má do toho přijít vítr s nárazy kolem 80-90km/h, skoro u každého lesa oheň, za týden čarodky, no tvl.

Posílám zajímavý odkaz ohledně té slavné elektromobility
http://www.autoforum.cz/zajimavosti/studie-poukaza...

# 21.04.2019, 12:41

No, zizalu jsem nevidel tak 10let, takze jestli jsou u vas zizaly,tak to zas takovy sucho teda jeste neni. :D jinak sucho bylo i v minulosti, jen se o tom nemluvi, neznelo by to uz tak katastroficky. Letosni leto muze klidne furt prset, vite uplny prd, jak bude v utery, natoz nekdy v cervnu.

271
# 21.04.2019, 12:43

Pavelma
To můžu potvrdit, špačci řvou hlady jako někdy v létě, co nebudu mít pod sítí, tak asi nebude a žížaly jsem našel jen pod prkny u zavlažovaného záhonu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.