Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaké bude léto a sucho v roce 2019

385
# 17.04.2019, 17:38

Jo jo, jak se tam píše, voda bude drahá jako ropa a proto naši slavní politici a komunální činitelé prodali většinu vodárenských společností zahraničním společnostem, fakt rozumná volba.. jdu kopat studnu, voda je tu pod náma už v 6 ti metrech..:cool:
Mimochodem, koukám na to, příští týden v teplotách ještě přitvrdil, jsem zvědav, jak to dopadne, buřina by rozhodně bodla.. (ale ne s kroupama)..no a dneska jsme tu měli hezkých +16,1 a vítr více než svěží..a v tom blbej zemědělec stříkal herbicidem, takže se mi to valilo do zahrady, smrdí to tu jak v chemičce, doufam, že mi zase opadá část listí na stromkách jak minulý rok.

32
# 17.04.2019, 18:07

palma
Kde to sledujete? Windows počasí (nevím odkud bere data) naopak teploty srazilo a zmizely teploty nad 20°C.

74
# 17.04.2019, 20:45

palma
Osobně bych vodou z vany a sprchy zahrádku nezaléval.

A asi jiný kraj jiný mrav tady se zemědělci snaží a nevím co je s hnojem ale my sním normálně pole hnojíme.

A to že je jiný kraj jiný mrav sedí úplně přesně. řeším teď stavbu RD a na diskuzích jiní píši že mají dešťovku a odpady napojovat na kanalizaci. Mi na stavebním úřadě přímo zdělili že musím jak dešťovku tak vodu z čističky nechat vsákovat nenechají mě se napojit na kanalizaci.

385
# 17.04.2019, 21:16

No, zalévat se s tím v pohodě dá, proto jsem tam dal ten ventil, pokud se někdo sprchuje či koupe a ani si tam nedá pěnu, šampon a pod, alébrež obyčejné mýdlo, není to na závadu,pustím to tam, když je to plný bublinek, jde to do stoupy, navíc se to ředí tou dešťovkou, zalévám i vodou ze sušičky na prádlo, to dokonce doporučujou, neb je to voda měkká..ale uvidíme..udělal jsem to po vzoru jednoho místního, co to praktikuje už několik let. Jinak dešťovku nechávám vsakovat pouze tu, co vyteče přepadem z nádrže, ta je zakopaná, takže asi tak, barák mám starej sedm let..A třeba na kemperu, co vede na zahradu jsem namontoval zvlášť vodoměr vodárny to zaplombovali a neplatím z toho tím pádem stočné, čili i tady je možná úspora, cca 30,- Kč z kubíku...
A o hnoji nic nevím, s tím nemám problém.:D

271
# 17.04.2019, 21:19

Pavelma
To je jak kdyby ode mě furt někdo opisoval, řeknu názor a druhý den je na netu nějakej odborník se stejným názorem, já to ale nemám načtený, ale vysledovaný, ale že by si doma někdo vyrobil terra pretu či zkusil hloubkové knotové zavlažování, o tom jsem tady prakticky referovat ještě neslyšel, všude jsou mraky info o osázení každého truhlíku či plotu, baráky staví každej ňouma, jako kdyby toho zastavěnýho nebylo už dost, ale to nejdůležitejší v českých zdrojích chybí, jak si vystačit s kýblem vody na dlouhou dobu atd., bez techniky, bez čerpadel apod., to to fakt nikdo neumí?

385
# 17.04.2019, 21:27

Yurri
Z knotovým zavlažováním nemám zkušenost ale docela dobře mi funguje hydrogel, ovšem není to na pořád, časem se to asi rozloží a připadá mi, že to milujou i žížaly, neb jich mám na zahradě až nepříjemně mnoho..:D ale rád se inspiruju, až něco nově zkusím poreferuju. Mimochodem, ten zemědělec co mi dneska za barákem podkouřil s tím postřikem, mi vyhubil všechny vodoměrky, co byly v zahradní nádržce, jsou kaput..:(

385
# 17.04.2019, 21:31

A ještě, teď jsem kouknul na výstupy na Ventusky, aasi se jim to tam zbláznilo od 24.4. tam vylezlo až +26.. tak snad to zase zmizne... je to za dlouho.:)

# 17.04.2019, 21:48

palma
Aspoň bude vysoká instabilita a šance na přeháňky a bouřky... Lepší než 20 °C bez ničeho.

271
# 17.04.2019, 22:05

palma
Co by nemohl být na konci dubna letní den, ve druhé půlce už bývá 15-20 standart, 25ky v nejteplejších oblastech bych čekal, vždyť jsem se na začátku května už někdy i koupal, pak mě spíš zajímá to razantní ochlazení.
Zemědělce bych vystrašil, že jsi tam měl extra drahé rybičky a díky němu ti pochcípaly, stály 100 tisíc, že najdeš faktury a přineseš mu je k proplacení nebo na ŽP ORP obce nebo tak něco, jen aby o tom jakože věděl a necukal se, nech si podepsat papír, že jsi tam u něho jakože byl a že ten den v tu hodinu opravdu stříkal (to nepopře), určitě tě něco podobného napadne (snad můžu tykat)

271
# 17.04.2019, 22:10

Lucina
Na mě je teda pořád zima, asi díky tomu větru severních směrů a dnešní oblačnosti, přes den byl jen okamžik s +15, jinak pod a ráno všude slabounký mrazík -0,5. Ještě hodně ostré, raději bych teď v noci +10 přes +20 a bezvětří.

385
# 17.04.2019, 23:10

Yurri
Klidně tykat, to není špatnej nápad, nastuduju nějaké ty latinské názvy, ať to zní fundovaně..:D

273
# 18.04.2019, 00:28

V roce 2018 byl aspon brezen a konec unora podprumerny, letos brezen extreme nadprumerny. A slunecne pocasi zacalo jeste drive. Tohle uz vypada na velky problem.

Jiz druhym tydnem se drzi nad Skandinavii stabilni mohutna vyse a ve Skandinavii je dlouhou dobu sucho, slunecno, riziko pozaru. Pomerne dlouhe obdobi beze srazek (o proti beznemu prubehu) je i ve slavnem Norskem Bergenu (srazkovy normal rocni prez 2000 mm).

Vypada to, ze v dalsich mesicich dost se muze lonsky rok opakovat.

V dubnu 2007 bylo take extremni sucho, ale pak v kvetnu i celem lete bylo docela dost bourek. V dubnu 2009 bylo extreme teplo, ale nejake ty srazkove dny prisly. Navic leto 2009 bylo bourkove velmi uspesne.

Ted to vypada na zacatek sucheho antycyklonarniho pocasi velmi brzo, uz od pulky brezna srazky minimalni, takze velky problem. Jeste ze v zime napadlo na horach hodne snehu relativne.

Duben 2007:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...

Duben 2009:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...

Duben 2018:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...

Duben 2019:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...

Aby se nakonec historie neopakovala:

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4949-Katastro...

271
# 18.04.2019, 08:03

Uvědomte si, že koncem dubna budou letní dny a v půlce května můžou být klidně tropické dny, protože slunce už bude měsíc před maximem, co nebude pod tlustou vrstvou mulče a co nebude prolito po zimě přesně jak jsem psal, nemá šanci, současné zemědělství ukáže konečně svoji neschopnost existovat v novém klimatu, snad se konečně někdo chytne za nos a začne něco dělat a ne to jen sledovat jak tupec.
Tím myslím skutečnou práci s krajinou a ne s dešťovkou či drancováním podzemních vod, to není přece žádná koncepční práce, je to jen zneužití peněz nás všech ve prospěch špekulantů (dotace obecně), to umíme to jo, platit nesmysly.

# 18.04.2019, 10:22

Yurri
Tak s tropickými dny v půlce května bych nepřeháněl, ale jinak máte pravdu.

# 18.04.2019, 10:23

TommyAst
Ta tlaková výše nad skandinávií nás nebude ovlivňovat věčně, jakmile se střední Evropa dostetečně prohřeje, převládne tlakové bahno s bouřkami minimálně v horských oblastech, podle mě by k tomu mohlo dojít už na přelomu dubna/května, do té doby ale stálá anticyklonální situace.

Docela by mě zajímalo, kam se poděli všichni ti experti , kteří na začátku dubna tvrdili, že sucho v dubnu není příliš velký problém. Tady za posledních 5 týdnů napršelo 0,6 mm srážk, během následujících 10ti dnů taky tuplem nic nespadne, takže to bude přes šest týdnů prakticky bez srážek, navíc v období, kdy je ta voda nejvíce potřeba. Na polích vše zaschne, jsem zvědavý na ty výnosy na konci roku, ty budou min. o 50 % nižší. Musím ale plně souhlasit s Yurrim, aspoň to naše zemědělství donutí k nějaké změně.

16
# 18.04.2019, 10:39

Tak letos už to přestane být sranda. Všichni brzo pocítíme... až budete za chleba dávat stovku tak budou brblat i sluníčkáři.

ota
Avatar
2126
# 18.04.2019, 11:07

casipo
Víte co, na jednu stranu by to sice bylo špatné, ale na druhou by si třeba lidé uvědomili, že to co se děje opravdu není sranda, ale je to vážný problém. Upřímně totiž zatím nějaký velký posun v myšlení lidí nevidím.

271
# 18.04.2019, 11:36

ota
Protože to jsou zabedněnci zabedněný a všechny, kdo chtějí změnu onálepkujou jako ekoteroristy, protože si myslí, že chtějí všichni svrhnout kapitalismus (jako teď ten novinář na seznamu), je to stejný, jak když chcete pomáhat lidem v nouzi a rázem jste sluníčkář, já tyhle typy lidí nalepkuju jako úplný debily, kteří neumí číst mezi řádky a empatii mají úplně nulovou a jen si takhle zjednodušují složitost světa kolem nich, bohužel jich je hodně.

ota
Avatar
2126
# 18.04.2019, 12:49

Yurri
Absolutně souhlasím. Právě proto věřím, že pokud by nastala tak extrémní situace, že by to lidi pořádně pocítili ve svých peněženkách, konečně by se třeba začali zajímat co se děje.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.