Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Jaké bude léto a sucho v roce 2019

# 07.04.2019, 10:32

Podle mého názoru letos sucho nebude tak hrozné jako v letech 2015 a 2018, od roku 2014 však bude 3. nejhorší. Toť můj odhad.
Ale ty 2 mm za posledních 20 dní (Praha) mě celkem děsí vzhledem k tomu, že nejbližší srážky budou až někdy ve středu a kolik toho spadne, to je taky nejisté... :(

# 07.04.2019, 11:03

Podle mého názoru jsme pěkně v p**eli. Veškeré srážky v Čechách zase modely smazaly (kromě jižních čech). Takže sucho jede a momentálně jsme na tom hůř než loni touto dobou. Okolo Prahy je země neskutečně vyprahlá. To jsem ještě nezažil na začátku dubna to vypadá jak v srpnu po konci horkého léta.

Jediné s čím teď modely straší je nějaký studený vpád, takže buď sucho nebo mrazy, ale s úrodou je asi konec.

Poslední roky si to tady ve střední Evropě vyžíráme tedy v plné síle. Dokonce ani ve Španělsku nebo jinde v jižní Evropě na tom nejsou tak špatně. Naše krajina dostane za těchto pár let tvrdý zásah a hodně se promění. Do toho ten kůrovec... škoda slov.

42
# 07.04.2019, 11:18

Souhrn deste pro stredni moravu na dalsich 10 dni - 0,4mm :prsi:

Tak malo srazek krome stredni evropy bude jen v Africe a v poustich :D

# 07.04.2019, 11:33

Neni takovy sucho jak tu vsichni pisete furt, mozna na povrchu zeme. Id hor do strednich poloh je to v cajku, niziny horsi, ze nebyl snih, ale dost prselo, mohlo byt hur. Pristi tyden budou prehanky, takze aspon jarni destik bude.
Tipek 7.dubna napsal "srazky za duben 0mm, katastrofa! :D no strasna :D.

# 07.04.2019, 11:40

logitech
Že je sucho jen na povrchu země? Na to jste jako přišel kde? Deficit v hlubších vrstvách se od loňského léta vůbec nezlepšil, už 3 týdny nespadla ani kapka a na nějakou změnu to nevypadá. Příští týden budou přeháňky pouze v pondělí a v úterý, navíc jen na jihu ČR, a to tady expert dawe včera tvrdil, že na západě ČR spadne během příštího týdne 40 mm

77
# 07.04.2019, 11:49

charlie
jo,teď to vypadá že si an své přijde jen JZ.

# 07.04.2019, 13:10

logitech
Že není sucho u vás neznamená to, že není sucho jinde. V některých částech ČR je sucho prakticky stejné jako loni na podzim. Vůbec se to přes zimu nezlepšilo. Viz.:
http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho
Letošní rok bude katastrofa, která v některých místech zasadí poslední úder vegetaci a můžeme směle vyhlížet polopouštní podmínky.

# 07.04.2019, 14:14

JohnBattler
Nevite jak bude v utery, ale uz vite jaky bude sucho v cervenci :D zas to tady je jak v mediich.
No sucho je na 20% republiky z toho bych katastrofu nedelal.

# 07.04.2019, 14:38

logitech
Mýlíte se, sucho je naopak na většině území, dostatek vody je pouze v horských oblastech. Vy máte zřejmě na mysli vláhu do 20cm pod povrchem, jenže ta zrovna není příliš podstatná, protože její množství podléhá rychlým změnám díky snadnému výparu. Důležitá je půdní voda ve větších hloubkách kam sahají kořeny vegetace a té je nedostatek téměř všude a občasný deštík s tím vůbec nic neudělá.

# 07.04.2019, 15:32

kostohryz
V tomto případě bych se spíše zastal logitecha, sucho sice je, ale ne tak katastrofální, aby všichni tolik vyváděli. Poslední 3 týdny byly srážkově silně podprůměrné, ale ty 2 týdny předtím naopak silně nadprůměrné.

# 07.04.2019, 15:55

Marek H.
A tři roky před tím podprůměrné. Vody je v půdě prostě málo a uplynulé srážky jí vůbec neměly šanci doplnit, to jsou exaktní sondážní data. Uvědomte si, že je teprve začátek dubna a ne srpen. Musíte srovnávat stejná období. Takže pokud nebudou srážkové úhrny v následujících měsících dlouhodobě silně nadprůměrné, situace se prostě buď nezmění, nebo se bude zhoršovat. Kopněte 2-3 m do země a pak teprv se můžeme bavit o tom, zda je u vás dostatek vody.

# 07.04.2019, 16:03

Marek H.
Sucho na začátku dubna je opravdu velký problém, samozřejmě, že teď to nikoho nezajímá, protože to zatím není moc vidět, ale při pokračování tohoto trendu to tu pak v létě bude samé haló, proč usychají celé lesy a všichni co v dubnu tvrdili, že to nestojí za vyvádění, budou pro smích. Také by mě zajímalo (a to platí pro všechny, kteří si myslí, že sucho v dubnu nestojí za vyvádění), kdy si myslíte, že přijde ten zvrat v podobě příchodu vlhčího počasí, protože já ho nikde nevidím a v zázraky nevěřím.

42
# 07.04.2019, 16:11

Jinak uz podstate 13 mesicu v rade byly nadprumerne teple, leden byl pouze s odchilkou +0.2C, ale i tak je tam kladne cislo..otazka jestli ta rada nadprumernu skonci drive, nez bude novy prumer

6353
# 07.04.2019, 17:31

Na Kysuciach sme mali snehu cez zimu a 60 cm, všetko sa to roztopilo, takže vlahy zatiaľ dostatok

380
# 07.04.2019, 18:32

Mike11
Leden měl pro ČR odchylku +1 tupeň, což je docela dost...

380
# 07.04.2019, 18:34

Mike11
Pardon, koukal jsem na průměr od roku 1961 . máte pravdu bylo to 0,2 plus.:D

42
# 07.04.2019, 18:58

Pro porovnani s minulym rokem

79
# 07.04.2019, 19:23

V Praze už začíná být sucho citelné a viditelné, tráva na to, že je to první jarní růst není nijak hustá a zelená a především mě zarazilo, jak málo vody je v Rokytce, ta osciluje na hraně sucha, což je v březnu/dubnu tristní :)

# 07.04.2019, 21:18

Praha a střední Čechy je to opravdu zlé. Sice je vegetace vesměs relativně zelená, ale stačí se podívat z blízka na půdu a je úplně rozpraskaná suchem.
Jinak já jsem geodet a nestávalo se mi nikdy začátkem dubna, aby byla země takhle tvrdá, že se nedají skoro zatlouct kolíky. To bývalo běžné v červenci nebo srpnu. Ale na mnoha místech je to už teď. A to nejenom přímo Praha, ale také místa ve vyšší nadmořské výšce nad 400 m v okolí - to samé.

A v modelech stále žádné srážky. :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.