Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Jaké bude léto a sucho v roce 2019

28
# 23.04.2019, 13:21

A abyste nepsali, že oroduju pořád jen za Hanou, tak v Čelákovicích a okolí (vlastně všude SZ až SV od Prahy, v Polabí) je to skoro stejné. Jen nemám to srovnání s mělkou podzemní vodou.

# 23.04.2019, 15:50

Valep
Celé okolí Prahy je na tom úplně stejně, včera jsem se byl podívat tady v Lipencích na okolní pole, v pšenici se objevují velké žluté fleky a tak malou řepku jsem snad ještě neviděl. Vody ve studni nejméně co pamatuji, ale zatím stále dost.

64
# 23.04.2019, 15:56

Tak dnes bohužel, jak jsem čekala. Už asi hodinu "prší" ještě není mokrý ani chodník :D:D:D To jsem se těšila jak v úterý krásně zaprší, ach jo. Škoda :)

75
# 23.04.2019, 16:49

Lucina
Tady taky žádná hitparáda od oběda tady"cmrndá"něco málo přes 2 mm jen aby se neprášilo a další srážky v nedohlednu co tam bylo na víkend zmizelo jako mávnutí kouzelným proutkem:D

117
# 23.04.2019, 17:19

Srážky zatím žádné,nevýznamné ani teplota neodpovídá,co předpovídali.Uhodli jen vítr.

# 23.04.2019, 17:28

Tak tady 8st déšť a silný vítr hrůza:)
A prej že má být 16st

F4
Avatar
109
# 23.04.2019, 18:08

No dneska byla díky oblačnosti aspoň normální teplota pro tuhle dobu a vítr ještě ochlazoval, byť byl nepříjemný a nadále vysušoval už tak suchou krajinu. Ale takto silný JV vítr bývá v Čechách zřídka kdy a navíc pod Krušnými, které to vždy zpomalí. Aladin ale nějak snížil teploty pro zítřek i čtvrtek z 28 na max. 25, což se divím. Nic to ale nemění na tom, že to hraničí s extrémy. Srážky nyní samozřejmě na východě a páteční už mají najednou přijít až večer, což je asi dobře kvůli větší šanci na bouřku :blesk: , ale známe to...

# 23.04.2019, 19:08

F4
Hmm tak současné předpovědi mají pro Moravu ojediněle přeháňky a bouřky, Čechy na většině území takže opět platí to že Morava nic Čechy vše jo a těch 1,7mm z dneška si mužem dát do krbu leda tak:!!:
Co jsem volal na infolinku ČHMÚ tak říkali že je pravděpodobnost linie bouřek pro celou ČR a také my řekli že se mám naučit číst protože mají být srážky četnější až večer tedy i bouřky:)

Jinak nedávno jsem poslouchal myslím že nějaký pořad o bouřkách kde říkali že každých 10 nebo 15 let od roku 1960 ubývá zejména na Moravě 1 bouřkový den Čechy 1 den za 25 let takže to znamená že díky suchu a globálnímu oteplování bouřek ani srážek přibývat nebude ale hlavně budou ubývat. Sice budou sílit ale teplota převažuje nad vlhkem. Zároveň končí období helocénu(období mezi dobami ledovými) takže planeta se sice bude ochlazovat to jo ale množství skleníkových plynů bude stále růst a to že se zakoupí 100 autobusů na plyn to tomu moc nepomůže. Sucho bude stále horší , podle výzkumu Masarykovy univerzity můžou řeky Svratka a Svitava na jižní Moravě vyschnout do 10 let a to je hodně malá doba a člověk místo toho aby se zamýšlel co má dělat tak se cpe v KFC a nic.
Toto je moje osobní zhodnocení sucha je to můj pohled!

F4
Avatar
109
# 23.04.2019, 19:11

Sněžník
Nic nového pod žhnoucím sluncem. V Čechách hlavně v západní půlce už bouřky skoro vymizely.

42
# 23.04.2019, 19:28

ICON vymazal srazky v patek/sobotu na nulu. Budou zajimave vecerni vystupy GFS a ECMWF

273
# 23.04.2019, 19:35

Srážky bezvýznamné a oproti předpokladům už po dešti, ještě ráno mluvili v předpovědi o 10mm, rozplynulo se to jako pára nad hrncem. Pátek pro nás úplně vypadl a půjde to do Čech, to byla poslední záchrana, v sobotu od západu už nic nečekám.

# 23.04.2019, 19:41

Mike11
Icon je nejlepší model pod sluncem teď čaruje někdy fakt reálné katastrofy!:)

# 23.04.2019, 21:22

Pavelma
Myslím že srážky 4.1 a 11.1 poté sezóna 2015/2016 to tam měl návaly srážek a pak to rušil jeden výstup za výstupem.

273
# 23.04.2019, 22:50

PatrikMO
A co máte k tomu konkrétního vy? K viníkům sucha a k suchu samotnému? Hm, zase jen konstatování stavu, jak ubohé. Každej jenom kecá a kdo něco dělá, tak zase nevidí za plot, za mě též ubohé. Výborný je ale třeba projekt Pestrá krajina, tam je řešení:
https://www.asz.cz/cs/aktualne-z-asz/pestra-krajin...
a samozřejmě ve větším tohle
https://epochalnisvet.cz/cesky-projekt-muze-zachra...

273
# 23.04.2019, 23:05

Dovolím si výcuc z mého posledního odkazu (asi ne každý má rád moje filosofování)

... Musíme vytvořit souvislý vegetační pokryv, což je kombinace vhodných rostlin. Od malých nízkých travin a křovin až po stromy. Inteligentní biotická pumpa je nejúčinnější, když stromy tvoří souvislý pokryv v řádech stovek hektarů a dosahují výšky alespoň 10 metrů. Pak začíná fungovat termoregulační princip teplejších korun a chladnějšího prostoru u kořenů. Tím se nastartuje cyklus nasávání horizontálních srážek,“ upřesňuje Hynek Gloser.

Z jiného zdroje:
... Většina klimatických modelů zohledňuje sice roli lesů v "koloběhu srážek", ale zcela opomíjí význam lesů pro transport vlhkosti", podotýkají Makarieva a Gorshkov. Rozdíl je zcela zásadní. Pokud by odlesnění znamenalo pouhý pokles výparu, pokles srážek by byl sice průkazný, ale nikoliv katastrofální, přibližně o 15 %. Výskyt srážek ale závisí na množství importované vlhkosti, a pokud je narušený samotný prostředek transportu - tj. neporušený les -, jsou důsledky mnohem drastičtější". Podle našich představ", vysvětlují vědci, "klesá po vykácení lesů, zejména těch v centrálních oblastech kontinentů, množství importované vlhkosti. Pokud nepřichází vlhkost od oceánů, není zdroj vody pro výpar a dochází ke skutečně dramatickému snížení intenzity koloběhu vody...


64
# 24.04.2019, 06:34

Včera nakonec krásné odpoledne, sice :prsi: nezalil, vše je pořád suché, teplota byla kolem 14°C, dnes už od rána zase šíleně :vitr::vitr:

77
# 25.04.2019, 09:31

Z avizovanych 40mm se nám to smrsklo na 10mm, realita bude 5mm a budeme rádi :D
Za duben zatím úctyhodných 0,1mm, ano správně jedna desetina milimetru.

64
# 25.04.2019, 09:35

Nám to opět zvýšili na 6mm na sobotní ráno, tak jsem zvědavá :D To jsem se tak těšila,že to bude letos jiné než loni a ono je to ještě horší :-(

75
# 25.04.2019, 09:41

Tady u nás bude SAHARA zase 00 nic a nebo to bude dle modelů úplně jinak:!!:

# 25.04.2019, 09:50

Dnes ráno v brněnském rádiu mluvila meteoroložka: "Modely nám ukazují o víkendu docela dost srážek, ale my jim zatím moc nevěříme".

Podle Aladina i zdejší předpovědi by mělo u nás nacmrndat v sobotu ráno asi 1-2 mm - takže reálně to vidím na pár desetin...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.