Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Čekají nás teplotně nadprůměrné dny

Diskuse o počasí Množství srážek v roce 2019

33
# 03.10.2019, 21:19

Frantis95
Za září máme víc! 43,2mm!:D ale je to teď docela paráda, aktuálně dneska docela lilo, a vzhledem k té budoucí sobotě věřím, že říjen bude také srážkově dobrý..Jinak ovšem cca v 15 cm je docela sucho, takže alespoň tady by to chtělo ještě hooodně deště, nebo sněhu, já osobně na zahradě netrpím nedostatkem vláhy, vzhledem k použité dešťovce a za pár dnů upustím do hlíny dalších 10 kubíků z bazénu, takže základ vlhkosti tam bude..

# 07.10.2019, 00:32

Tak srážky za poslední týden byly velmi výrázné, a tak už k 6.10 mám 35.3 mm srážek, což už je skoro DP pro říjen. V říjnu už je DP výrazně nižší než v letních měsících. Srážky od ledna do května nevím, ale leden byl určitě srážkově nadnormální, únor byl velmi suchý a slunečný. V Ostravě-Mošnově dokonce nejslunečnější v historii. Březen byl srážkově spíše podnormální. Duben až do 28.4 extrémně suchý, pak ale z bouřky spadlo 50 mm za 1 den a to 30.4. Květen byl velmi nadnormální a srážky od června jsou následující:
červen: 16 mm
červenec 85 mm
srpen 139 mm
září 73 mm
říjen 35 mm k 6.10

4
# 07.10.2019, 21:43

Tak jsem si udělal součet za devět měsíců letošního roku a:

- 16,7 mm leden
- 15,5 mm únor
- 11.9 mm březen
- 20,2 mm duben
- 81,0 mm květen, což je fajn, protože to zachránilo tu předchozí bídu.
- 74,1 mm červen hlavně bouřky, ale aspoň dvakrát i zahradnické deštění = ne příval, ale rozloženo alespoň na několik hodin.
- 85,2 mm červenec v podstatě asi čtyři výraznější epizody - bouřky a párkrát po několika mm
- 52,2 mm srpen, pokračoval trend co týden - deset dnů nějaké srážky, jednou přes 20 mm, jinak tak od pěti do deseti mm, takže spokojenost.
- 57,7 mm září, většina do desátého v měsíci, dva úhrny přes 20 a 15 mm, pak až do konce 1,7 mm.

Nepletu-li se 414,5 mm za tři čtvrtě roku.

Stále platí, že zatím dobré, i přes nevyrovnanost srážek v září, kdy na počátku byla rozlučka s letním charakterem srážek a poté bezdeští. Uvidíme, jak se to vyvrbí dál, máme před sebou sušší období roku (i když počátek října se vyvedl).