Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Výpočet pocitové teploty

# 31.05.2018, 12:37

Zdravím :)
snažím se počítat pocitovou teplotu pro zobrazení ve vlastním android widgetu, který mi zobrazuje aktuální počasí z přesné lokality a namísto měření v laboratorních pdmínkách (třeba tady ostrava-poruba chmi, vlhká louka, teploměr v 1m pod bílou stříškou...) zobrazuje reálnou "polopocitovou" teplotu v centru města. Mimo svých úprav (přičtení efektu průměru 3 teploměrů v 1m nad asfaltem s minimálním krytím) bych rád z 50ti procent aplikoval "pocitovou" teplotu zahrnující vlhkost vzduchu.
Ve svých výpočtech počítám i s vlhkostí, která na to má výrazný vliv, ale nějak se mi nedaří sestavit obecný vzorec platný v zimě, létě, ... Funguje to jen krátkodobě a vlastně tomu musím každý měsíc vysvětlit jak venku je...

Našel jsem si základní vzorec pro výpočet pocitové teploty:
T(wc) = 13,12 + 0,6215 T(a) – 11,37V0,16+0,3965T(a)V0,16
vzoreček máte i tady na vašem webu:
http://www.in...tova-teplota/

Mám to přepsáno do php:
$twc = 13.12 + (0.6215 * $t) - pow(11.37 * $v, 0.16) + pow((0.3965 * $t) * $v, 0.16);

// z vlivu "pocitove" teploty zobrazim jen 50%
$teplota = round(($t + $twc) / 2, 2);

Otázka zní jak tedy do tohoto vzorce správně započítat relativní vlhkost vzduchu?
Logicky to bude ovlivňovat pocení (odpařování do nasyceného vzduchu nebude ideální), což tu pocitovou teplotu hodně ovlivní, ale nějak se mi to tam nepodařilo univerzálně zaonačit :)

86
# 31.05.2018, 15:52

pcdr.marty
Ten uvedený vzorec se používá spíše v zimě. V létě nemá smysl. On výpočet pocitové teploty je poměrně složitý. Za použití vlhkosti můžete v létě počítat tzv. heat index (vzorec někde bude, třeba tady: http://www.wp...quation.shtml).

Pro lepší výpočet je ovšem lepší tam zahrnout výšku slunce nad obzorem, oblačnost, vítr a vlhkost. Někde na internetu asi nějaký vzorec najít půjde.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.