Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou bez deště a hlavně na severovýchodě i polojasno

Diskuse o počasí Sucho 2018

274
# 29.04.2018, 06:42

Ondráš*
Pěkně jste si to zjistil, vše je pravda, pro mě je mnohem zajímavější, že v Rakousku hned u hranic jsou všude vysázené aleje a remízky a co mám vypozorováno (25 let), tak srážky opravdu poslední dobou končí s hranicemi republiky, u nás okrese by stačilo takhle propojit Vranovskou a Dalešickou přehradu, udělat je i do čtverců, ať na půdu ten vítr odnikud nemůže a bude to lepší, však máme třeba s Izraelci dohodu o výměně informací, tak by to neměl být problém, ale těžko to vysvětlíte majitelům a zemědělcům, těm by to stát měl samozřejmě kompenzovat(dotace EU) a ne jen pořád něco nařizovat - to jen všechny odradí.

42
# 29.04.2018, 06:49

Ondráš*
Ta mapa celkového úhrnu srážek do 14.5.2018 je o ničem. Pravděpodobnost, že to tak bude je kolem 10%. Nejnovější výstup GFS dává opět nástup tlakové výše a málo srážek.

Nástup TV od západu 5.5. podle výpočtů GFS, Zdroj: wetter3.de
http://www1.wetter3.de/Animation_00_UTC_05Grad/150...

Sucho se bude zřejmě čím dál více prohlubovat a letos to bude horší, než v roce 2015. Zatím je to nastartováno velmi na suchý rok. A jak sem říkal bouřky s tím nic moc neudělaj. Jedině trvlý plošný vydatný déšť, který se poslední roky pomalu stává vzácností.

Tady přikládám situaci s hlubokou tlakovou níží a vydatnými srážkámi z 31.5.2013. Zdroj: wetter3.de Archiv

# 29.04.2018, 09:36

Yurri
Tak ono Rakousko se svým systémem hospodaření bylo vždy na před a s tím nic neuděláme, bohužel, tudiž dokáže lepší hospodařit s vodou, zachytávat ji apod. A nařizování je základ přece toho, aby zemědělství nebylo...ale to je diskuze na vedle

Sucho pokračuje dál, dnes máme mít na jihu Moravy 28, venku krásný pořádný vichr, krása...

# 29.04.2018, 10:00

Yurri
Díky. Něco o tom samozřejmě i vím o těch srážkových stínech v ČR, orografii a tak.
O té situaci v Rakousku, jejich hospodaření s vodou a o stavu na rakouských hranicích nebo o těch přehradách ve vašem okolí a co by stačilo či nestačilo udělat už toho moc netuším. V této oblasti republiky jsem nikdy nebyl, takže nemůžu nějak soudit situaci na místě. A vy jste někdy byl na Valašsku? Tuším jste někdy psal, že často jezdíte na Slovácko. Tam to také trochu znám a několikrát jsem tam i byl. V okolí Uherského Brodu, Hradiště nebo u Strážnice a podobně. To je jedno právě z nejteplejších míst v Česku.

Jinak také záleží na druhu půdy, jak se s přijatou vláhou vypořádá, ale o tom už jste na diskusi také kdysi psal a víte o tom asi víc než já.

No každopádně budeme doufat, že v dalších dnech příjdou alespoň nějaké srážky i když situaci se suchem to asi moc nevyřeší, pokud nepříjde ten déle trvající vydatný plošný déšť, jak píše uživatel aura333.

aura333
Ano. Vždyť jsem také psal, že je to nutno brát s velkou rezervou a realita bude stejně úplně jiná. Těď to zase zcela otočili a dávají více srážek do oblasti Jižních Čech a Šumavy (80 až 90 mm) a naopak pro jih a JV Moravy celkových srážek dramaticky ubrali. Zítra nebo ještě dnes večer to bude vypadat zase úplně jinak. Zajisté je to dlouhodobý výhled na více než 14 dní, takže nemůžeme čekat nějakou větší přesnost.

Ty bouřky s tím skutečně nic moc neudělají nebo jen okrajově a pokud se přižene nějaký přívalový déšť nebo průtrž mračen, tak to udělá naopak ještě větší škody než kdyby nic nepřišlo a zůstalo sucho. Voda navíc po zemi rychle steče a do půdy se nic nevsákne nebo jen minimum. A i když spadne velké množství srážek, tak to moc nepomůže a navíc se většina vláhy odpaří.

# 29.04.2018, 11:23

Možná přijde i déšť...možná. Z těch prázdných předpovědních map už se mi dělá fakt zle. Sedmnáct dní ani kapka. Česko se pomalu stává polopouští.

42
# 29.04.2018, 11:38

Už platí výstraha ČHMÚ na nebezpečí požárů. Zatím pouze pro Prahu a Jihomoravský kraj.

V důsledku déletrvajícího teplého a suchého počasí vzrostlo na našem území riziko vzniku požárů. Vysoké riziko je zejména na jižní Moravě a v oblasti Prahy. V pondělí (30. 4.) bude riziko vzniku požárů výrazně zvyšovat čerstvý až silný vítr a zvýšené množství ohňů spojené s tradičním pálením čarodějnic.

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/z... Výstrahy ČHMÚ

47
# 29.04.2018, 12:49

¨Jak, pro Jihomoravský kraj?? nejhorší situace je v Jižních Čechách.

# 29.04.2018, 13:11

To ano výstraha má být v Jižních Čechách.

142
# 29.04.2018, 20:10

Až teď se částečně vítr uklidnil, ale kombinace vysoké teploty a toho vichru celý den, sucho se zvyšuje a zvyšuje.

42
# 30.04.2018, 13:14

Mě by zajímalo jestli ještě někdy přijdou povodně podobné jako v roce 1997, 2002 a 2013 a nebo nás čeká příštích 20 let každý rok sucho?

# 30.04.2018, 18:40

Po přechodu studené fronty jsme srážkově na nule. Jak je to u vás? Je alespoň zalito?

142
# 30.04.2018, 18:46

Lištička
U nás přechod studené fronty znamenal utišení větru, jinak je krásná jasná obloha a ochladilo se zatím jen nepatrně :D Stačí tak? :D

ota
Avatar
2147
# 01.05.2018, 10:23

aura333
Povodně ať raději nechodí, rok 1997 a 2010 to byl u nás opravdu hnus. Ono ty roky taky nebyly normální bylo to vlhké období a nyní se to kompenzuje suchým a celkově budeme vlastně na normálu.:D Letos je ale fakt sucho, u nás jsme se teprve těsně přehoupli nad 100 mm od začátku roku a výhled není moc optimistický. Krajina se tady ale zatím ještě drží nádherně zelená. O tom, že zase přijdou povodně bych ale vůbec nepochyboval, otázka je kdy. Podle kronik bylo naposledy hodně vlhké období jako to na přelomu tisíciletí na začátku 20. století (tady na střední Moravě), takže možná zase za necelých 100 let. Než povodně za mě teda raději sucho, i když nejlepší by byl normál nebo lehký nadprůměr srážek.

Igor127
U nás na studené frontě dokonce “pršelo”, ale tak že nebyl mokrý ani asfalt. Byla alespoň krásně vidět bouřková oblačnost na západ od nás. Viděl jsem i několik blesků a slyšel pár hromů, ale to je tak všechno. Míst kde zapršelo bylo opravdu velmi málo.

# 01.05.2018, 10:35

U nás pořád nic sucho nevypadá to že by něco mělo přijít do konce týdne

74
# 01.05.2018, 13:01

aura333
Velká povodeň určitě přijde. Jen je otázkou kdy. Může to být letos, příští rok nebo třeba za 15 let. Klidně teď máme sucho a v červenci můžeme plavat jako v roce 1997.

# 01.05.2018, 13:03

Trend se pomalu,ale jistě mění.

16
# 02.05.2018, 08:44

Skoro se nabízí že květen bude ještě sušší než duben. Výhledy to naznačují. Tady už končí veškerá sranda...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.