Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jednotky atmosferického tlaku

394
# 01.10.2013, 09:56

Chtěl bych se vrátit k jednotkám atmosferického tlaku. Podle SI (System internacional) je jednotkou tlaku Pascal. Dříve se atm.tlak měřil v mmHg. Na počest itala Torriceliho byla jednotka přejmenována na Torr. Přechod na Pascaly byl zdůvodněn tím, že nelze tlak měřit v jednotkách délky. A přešlo se na Pascaly a jejich násobky. Přepočet je jednoduchý (viz Fysika) ALE, čísla jsou čtyřmístná a já osobně se lépe a rychleji orientuji v mmHg. Na první pohled na tlakoměr vidím jestli je tlak vysoký, střední nebo nízký.
Připomíná mě to situaci s rychlostí větru: Oficielně v m/s.
Ale už i meteorologové v TV uvádějí názornější rozměr v km/hod. což si lze, jako automobilisté, lépe představit. Nešlo by to také u atm. tlaku? K.R.

818
# 01.10.2013, 20:55

Přednostně je to věc názoru, záleží na tom na co je kdo zvyklý. Vzhledem k tomu, že je od synoptik po aktuální stav počasí uváděn tlak převážně v hPa, (mb) je lepší u toho zůstat. Ohledně větru, v km/h se uvádějí (pokud vůbec) především nárazy větru. Spíše jsou lepší dle mého názoru jednotky m/s = nižší hodnoty.

394
# 09.05.2014, 12:01

Zpráva:
Začátek května jsem byl hospitalizován v nemocnici. Interntové připojení bylo víc než mizerné (padalo po minutách :-( ). Přesto jsem tam zachytil meil kdy se mě někdo ptal na jednotky tlaku vzhledem k tomu, že našel starý kapesní tlakoměr s podivnou stupnicí. Ptal se mě zdali neznám vysvětlení. než jsem si mohl poznamenat údaje o spojení -přerušilo se. proto bude li dotyčný číst tuto zprávu nechť se znovu přihlásí na můj nick 'lerak', rád pomohu. Nenašel jsem jinou možnost než anonci v této rubrice. S pozdravem "náhoda je blbec" K.Růžička alias "lerak" 9.5.2014

182
# 11.05.2014, 16:40

našel starý kapesní tlakoměr s podivnou stupnicí

Jednotky byly tzv. "Rtut'ový sloupec" pokud se nemýlím. To jsou ty nízké čísla ... správně má být za číslem ještě jedna 0 Můj starý ručičkový barometr to takto má :) (stupnice taky obojí) (740, 750, 760, 770) a s tím Vaším to souhlasí.

Přesně jako má tento

http://www.me...a-WtAod0y4AaA

Čili na pomyslné 12 klasických hodin (ručička kolmo vzhůru) máte 760 jednotek Rtut'ového sloupce. Ty nuly tam nedali aby to nebylo přeplácané. Větší barometr má čísla jak uvádím v závorce.

Pro mne je přehlednější u větru používat jednotku km/h

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.