Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Sucho v září/říjnu 2011

818
# 27.09.2011, 14:04

Letošní proměnlivé počasí s dostatkem nebo přebytkem srážek nám dávalo najevo, že sucho nehrozí. Dnes ale už víme, že ano. Na východě ČR je sucho už delší dobu a bude se prohlubovat i v dalších dnech (na přelomu měsíců) s anticyklonální počasím, tedy babím létem. :slunce: :)

Jak to vypadá se suchem u Vás, co na řece/řekách u Vás či poblíž, je či není problém s dostatkem vody? A kdy myslíte, že je šance na zažehnání sucha? Dříve než 5. října to pravděpodobně ale nebude.:!!: :slunce:


> Sucho 17.9.2011 v Polabí. Po srážkách bylo jen částečně zažehnáno, dnes již opět vládne - ale menší než v Praze. To dokazuje i mapka nebezpečí vzniku požárů.:)

622
# 27.09.2011, 20:03

Vypadá to s tím suchem vážně,Babí léto má dále pokračovat,ale někde už hrozí z nedostatku srážek i babí sahara.Našel jsem tam pěkné znázornění,nepodařilo se mě to přetáhnout,tak to posílám aspoň na fotce z Čhmů,upraveno.

157
# 27.09.2011, 22:55

tady je taky sucho ale není to zas tak hrozné srážky za září zatím 50,6 mm poslední dnes 0,2 mm z mlhy významější naposled 20.9. 5,6 mm, v Nežárce a Lužnici je taky vody dost ale to je způsobeno nejspíš vypouštěním rybníků na Třeboňsku,
Pavell
v tom zemědělství je to možná spíš horší teď než když už obilí dozrává, v září se sejou ozimy a tim čerstvě vzešlým by to mohlo uškodit, ale že by tady někdy uschlo obilí teda nepamatuju ;-) a ty náchylnější plodiny už jsou teda sklizený, bramborům už to asi neuškodí ;-)

818
# 28.09.2011, 12:12

Kchaolsib
To je mapka zemědělského sucha, tedy tam, kde je půda vyschlá i pod zemí - zvolit lze u mapky v kolika cm chcete zobrazit nasycení půd vlhkostí.

Na ČHMÚ jsou ale aktuálnější snímky, kde je vidět, že takové sucho zas nehrozí k 26.9.2011 - zatím: URL - pak lze si zvolit vlhkost půdy v 0-90cm pod zemí.:)

622
# 28.09.2011, 16:41

tom791
Na těch novějších mapkách,to už nevypadá tak dramaticky.Naštěstí zemědělec nejsem,tak to není tak akutní:)
Ale letos byla poprvé u nás zelená tráva celé léto:prsi:,asi po 15 letech...tak jsem měl teď už trochu obavy:cool:

818
# 28.09.2011, 17:33

Kchaolsib
Ono té trávě teď už pomohou mlhy/rosa, takže by muselo být skutečně vedro a to bude jen přechodně, na jižních svazích ale tráva může být žlutá. Jinak souhlasím, také jsem nezaléval trávu v létě - vždyť bylo jaksi extra krátké - až nyní to dohání, jak se dá.;-)

182
# 30.09.2011, 16:55

Cože, Olomouc má 5.stupeň? To snad né :)

818
# 30.09.2011, 21:25

Stranik
Měla, nyní už nemá.
;-)

622
# 30.09.2011, 21:38

Stranik
To jsem tam označil černě polohu města,na 5.stupeň to
zatím nevypadá;-)Dobrou noc...

157
# 30.09.2011, 22:03

srandovní výstraha by mě zajímalo jak by měla hořet ta mokrá tráva z mlhy, která horko těžko uschne do večera :) v lese spíš mokro než sucho a holé pole asi těžko shoří :)

182
# 01.10.2011, 17:29

Kchaolsib: jasný, pochopil jsem ;-) Já jen že to tam tak barvou pasovalo :D Že je sucho to je fakt ...

Dolní náměstí, Horní náměstí, orloj, Moravské divadlo ... jo jo znám ;-)

818
# 01.10.2011, 21:41

Radim92
Tak tady by tráva na louce, která nyní s příchodem podzimu schne i normálně, hořela odpoledne velmi dobře. (doporučuji ale nezkoušet) V lesích je tu také docela sucho. Určitě by ale již dávno při takovéto situaci platil 5. stupeň nebezpečí vzniku požárů a to na více místech, výstraha by také měla zřejmě 2. stupeň nebezpečí a teploty by byly přes den, ale i v noci o hodně vyšší, kdyby tato situace přišla v létě, kdy nám chyběla.:)

Ještě přidám článek od hasičů: URL!

157
# 01.10.2011, 21:52

tom791
já si musel rejpnout :) ale tady opravdu sucho není, i na polích je pod suchým povrchem půda stále mokrá, a k tomu nebezpečí požárů tak ani vegetace není natolik suchá jako v létě kdy tato výstraha mnohdy neplatí, tráva tu osychá jen na chvíli odpoledne k večeru je znova rosa

# 01.10.2011, 21:54

kazdy rano je mokro az az z mlhy ,tk co si stezujete

818
# 01.10.2011, 23:18

Nevím jak u Vás, ale zde se jedná o mlhy poříční a také u jezer - zkrátka u vodních ploch. Mimo vodní plochy jsou mlhy velmi ojedinělé - takže ten 3.st. nebezpečí požárů je na místě. Nelze situaci kreslit zas tak podrobně. Určitě je to jiné než v létě, ale mlha nepřinese půdě téměř žádnou vlhkost, jen povrchovou, která je sluncem, které má poměrně ještě sílu, vypařena.

Toto téma se vztahuje i k pojmu sucho na řekách, a při pohledu na mapku toků v ČR je vidět, že nemáme zrovna srážkově významné období. :)

Radim92
Ani to nemusíme nazývat rýpáním, jen sdělením názoru se situací přímo u Vás. U vodních ploch jsou ty mlhy i poměrně silné, takže věřím, že je vše každý den hodně "oslintané".:) :D

818
# 05.10.2011, 13:21

Pavell
Změní, podle současných výstupů modelu spíše až v počátku nového týdne, kdy zaprší výrazněji, o víkendu to nebude vzhledem k současnému suchu nic moc. Jinak v červenci by bylo sucho mnohem větší, to bezesporu. Nyní ani není tak potřeba voda, jen na to, aby se příroda připravila na zimu a na to je ještě čas, čím déle před zimou zaprší, tím lépe.:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.