Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Oblak Asperatus 4.6.2010

Anonymní
Avatar
# 04.06.2010, 19:51

Dnes ráno se na východní Moravě vyskytl podivně vzhlížející oblak kterému se říká Asperatus (též Altocumulus Oceanus), připomínající mořskou hladinu.
Je spojován s výskytem bouřek a u nás poměrně vzácně pozorován i když v poslední době se oběvuje čím dál častěji.
Foto je z kamery ČHMÚ ze Vsetína
zde
nebo z Ostravy-Mošnova
zde.

86
# 04.06.2010, 20:31

Oblak asperatus není mezinárodně uznaným typem oblačnosti. Bude to altocumulus.

116
# 04.06.2010, 20:45

Petr12
Asperatus existuje, za tím si stojím. Už několikrát jsem jej viděl, většinou tak 3 - 4 krát za rok.;-) Ale jsem zmatený, jelikož nedávno říkali, že to je nový druh oblačnosti, ale teď že prý není mezinárodně uznaný. Nevím, jak to s tím Asperatem je.:)

536
# 04.06.2010, 21:23

Marek
V menším formátu už by to nešlo?Ale dle lupy soudím že to nebude ani altocumlus nebo podle tebe asperatus;-)

116
# 04.06.2010, 22:25

jaroslavec
Nešlo.;-) Možná zkusit to takhle, jestli to půjde:







FGh
Avatar
13
# 05.06.2010, 09:39

Marek
To co máš na těch mini fotkách se ani vzdáleně neblíží odrůdě asperatus. Ty výše uvedené snímky by být mohly, ale jak tu někdo řekl, není to uznané.

btw. když z těch fotek odmažeš to small, tak je máš větší:

http://blogy.in-pocasi.eu/marekstormchasing_web/ob... (až moc)

116
# 05.06.2010, 11:24

FGh
Pavell
Dobře, je to Cumulonimbus.:) V článku jsem psal, že mi to trochu připomínalo Asperatus.;-) To je jedno, už to dále nebudeme rozebírat.;-)

# 05.06.2010, 13:02

V Ostravě taky byly ty "vlnky", vypadalo to dobře někdy až záhadně.

0
# 07.06.2010, 23:29

Radek
Viděl jsem je taky už někdy v šest ráno, když jsem rozvážel ovoce, ale viděl byly déle během dopoledne.
Jelikož jsou spojovány s bouřkovou činností, tak jednoznačně vidím tyto formace, jako ozvěnu událostí na Slovensku(nutno poznamenat, že u nás místní rozhlas upozorňoval na možnost záplav během noci, které se nakonec neobjevily).
škoda je, že ty obrázky nejdou zobrazit, byly to opravdu pěkné asperáty a my, co jsme neměli fotoaparát při ruce, bychom se rádi pokochali. :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.