Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Tropické dny od 13.8.

# 09.08.2021, 17:25

Od pátku by teploty mohly v maximech stoupat ke tropickým 30°C, na jihovýchodě může být tepleji a přeháňky nebo bouřky se budou vyskytovat zpočátku ojediněle, postupně od soboty místy, hlavně na horách. Modely se zatím na teplotách rozcházejí, ale vypadá to, že by tropické teploty mohly vydržet minimálně do příštího týdne.

370
# 09.08.2021, 17:31

GFS už to sundavá dolů..
40tky jsou pryč, už je dává jen na krajní J Slovenska..a Maďarsko..
U nás dává aktuálně max 3 letní dny.. žádný tropický..
Nakonec se tu na JZ sotva ohřejeme..jak jsem čekal..
Rozvlněný jetstream je stále příliš jižně, než aby sem pustil opravdu horký vzduch z J, JV Evropy.
Rozdíly mezi Z a V, JV ČR budou nejspíš opět velké.., klidně i 8-10 stC..

167
# 09.08.2021, 17:36

Pro Brno to dává v maximu 34-35°C, takže opět vidím rozdíl mezi Z a V České republiky. No ano srážek to moc nemaluje, ale pořád lepší než těch 22°C co tam GFS maloval původně. Nechutné počasí pro léto. Tropy beru se vší parádou, akorát by to mohlo vydržet až do konce srpna. Uvidíme.

No upřímně jsem zvědav co dál bude, klidně i s nějakou bouřkou, ale snad tropy vydrží. Letos JM pěkně nadprůměrem.

Klidně bych uvítal i sušší počasí. Na pár dnů to škoda nebude.

# 09.08.2021, 17:40

Pro mojí oblast to ukazuje jen 2 tropické dny a teploty nebudou na 100% pouštní, u mě max. 32°C.

165
# 09.08.2021, 18:49

swan1
Tak GFS už tam má ty vedra zase zpátky v maximech až kolem 35 a na Slovensku přes 40 :pozor::slunce:
Z toho by byly asi velké bouřky kdyby přišly.
Videl jsem teď výhled ČHMÚ na příští týden a prej už by mělo být jen kolem 25 zatímco GFS tam má až 35, bude to zajímavý :D

370
# 09.08.2021, 19:01

kuba
Je to nejistá situace, cca za týden, takže ansámbly modelů se ještě budou obměňovat, střídat..
Bude to těsné, nicméně já si vsadím na supertropickou variantu (35+) jen na J a JV Moravu..pokud vůbec..
Když se podívám na družici, nad Atlantik, tak ty tlaky TN a chladnějšího vzduchu od S, SZ na TV a horký vzduch na J, JV jsou velké..
Proti tomu to tlačí z Afriky přes Saharu nahoru..
Taková nejistá přetlačovaná..

79
# 09.08.2021, 19:39

Vypadá to, že sice ke konci léta, ale přecijenom jedna zaseklá s*ačka přijde - momentálně je GFS v nekonečných tropech, nic moc výhled :( Snad se tam ještě něco objeví a tak dlouhá vlna to nebude. Jinak konečně bylo normální české léto, téměř každý den letní, ale ne zbytečně moc nad těch 25 :cool:

370
# 09.08.2021, 19:59

Ondra83
ČHMÚ to vidí o dost chladněji, evidentně se přiklání spíše k Ecáku..
No uvidíme..

142
# 09.08.2021, 20:08

On si s tím GFS pohrává už hodně dlouho, každý výstup se mění hranice toho horkého vzduchu. Je jasné, že jižní Morava bude v teplém módu 30+ nejdéle z celé republiky. Některé výstupy k nám posouvají delší dny s 35+. Bude to zajímavá situace. O čechy se nebojím, ani o Prahu, tam se to s největší pravděpodobností nijak extra nerozpálí na dobu neurčitou.
swan1
Jenže ecák to taky každým výstupem mění, včerejší výstup ve 12 UTC nám dával tropy i po neděli (po,út, st), ten z dnešní 00 UTC tropy končí neděli a další dny okolo 22.

370
# 09.08.2021, 20:20

igor127
Pro vás jsou ty změny ansámblů fatální, my na JZ by jsme měli být v tom chladnějším vzduchu výrazněji..tak to tu ani s různými ansámbly tolik neskáče...
Je to ještě nejisté, kouká z toho výrazné rozhraní.. opět..

ota
Avatar
2119
# 09.08.2021, 20:56

Ondra83
On je GFS momentálně jasně nejteplejší a i v rámci ansámblů patří ten výpočet k nejteplejším. Já tak horké vlně nevěřím, i když si myslím, že pár horkých dnů ještě bude.

380
# 09.08.2021, 21:57

Moc pěkný...:cool:

čím dál lepší..
292
# 09.08.2021, 22:17

Nerad bych někomu kazil iluze ohledně chladného ecáku ale to ochlazení, krom neděle jaksi vymazal:zz:. Takže to vypadá, že horká varianta je hodně reálná. Pokud ale bude do 35°C, tak to zase takový extrém nebude, naopak bude pohoda v bazénu:cool:.

167
# 10.08.2021, 00:44

Naopak nový noční běh modelu GFS je opět kolovrátek s Jet Streamem.. Prakticky celá Morava bude pořád i při ochlazení po víkendu 14-15.8. v teplém sektoru, takže se i nadále čekají teploty nad +30°C. Čechy budou mít jeden den teploty od 15-19°C, ale Morava až k 31°C což je celkem stručný a jasný příklad toho, že čím více na východ budete ležet, tak tím vyšší budou maxima.

Ono je jasné, že se dostaneme k 30°C, možná k 35°C, ale tady jde hlavně o délku trvání té vlny veder. Pokud chceme být dobří, tak také o množství srážek.
Tento výhled mi ale nevadí, jen ať je teplo.

73
# 10.08.2021, 05:52

palma
To máš ještě OK

73
# 10.08.2021, 06:51

Nějak jsem tomuhle moc nevěnoval pozornost, protože oteplení sliboval jen hlavní běh GFS, který byl mnohem teplejší než ostatní. Jenže se k němu každým výstupem přidávají další a další, tak že by vedro nakonec opravdu přišlo?
Při pohledu na mapu to nevypadá úplně nereálně.:!!:

370
# 10.08.2021, 08:25

Jetstream (okrová barva) je hodně rozvlněný..
Záleží jak velká bude síla TN vlevo nahoře, která postupuje Atlantikem k JV a zatím úspěšně stlačuje, odsouvá azorskou TV ..
Pak by ta kapsa teplého vzduchu znamenala minimálně pro Z Čech jen cca 2 TD a pak prudké ochlazení, klidně z +30-35 na 18-20st..
Pokud by se ale jetstream nad Evropou posunul více k S, bude tu saharské teplíčko mnohem déle..
Jo a sorry, nejsem žádnej malíř:D

tady lepší malůvka, jetstream
ota
Avatar
2119
# 10.08.2021, 09:06

swan1
Ta nejistota modelů je opravdu zajímavá. Tyhle horké vlny bývají obvykle docela jasné, teď se neví téměř nic. Zatímco GFS dává na příští pondělí teploty blížící se ke 40°C Ecák tam má sotva 20°C. Přitom to už není ani týden. Obecně je výpočet Ecáku dosti chladný a i GFS má pár ansáblů s nízkými teplotami. Dost mi to připomíná nejistotu při zimních vpádech studeného vzduchu a meteorologům vydávání předpovědi v těchto dnech vážně nezávidím.

# 10.08.2021, 10:29

Já jen koukám po výhledu, jaké teploty se tam objevují po aktualizacích a už tam je 36-40. To je peklo, snad se to nenaplní, ale nenaděláme nic, když na to přijde :zz::D

370
# 10.08.2021, 10:56

ota
Podle mě to dopadne jako už letos mnohokrát, že Z počínaje pondělkem bude chladnější, východ teplý, tropický...
GFS tam maluje nějaké bouřky na JZ už i na pátek..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.