Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Jaký bude listopad 2020

# 26.10.2020, 20:00

Měsíc říjen 2020 se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci.
A je na čase přivítat listopad.

Letošní říjen je, respektive byl srážkově poměrně hodně nadprůměrný. Více asi ve východní a severní polovině území Česka.
Od středních poloh se vyskytovalo i sněžení. Ale i pár poměrně silných bouřek se letos v říjnu objevilo.


Co nám tedy přinese další podzimní měsíc listopad?

Bude srážkově podprůměrný nebo opět jako předchozí měsíce nadprůměrný?

Ale vzpomínám i na pravý opak srážek v jedenáctém měsíci v roce.
A to na extrémně suchý listopad 2011. Kdy třeba u nás bylo tenkrát za celý ten měsíc pouze okolo 0,5 mm. A na některých místech v našem okrese to bylo dokonce i okolo čisté nuly nebo jen 0,1 mm za celý listopad 2011.
A to všechno pouze z mlhy, nízké oblačnosti či námrazy a dalších usazených srážek. Žádné frontální srážky se za celý ten měsíc nevyskytly. Být to na jaře či v létě, tak je to doslova katastrofa.

Letos to ale myslím určitě nehrozí.

Ale i tak se v první dekádě listopadu 2020 srážek mnoho nečeká.

V druhé dekádě nebo zhruba v polovině měsíce by se mělo i výrazněji ochladit.
Tak uvidíme.

Ještě malé astronomické okénko na listopad 2020:

K úplňku dojde ještě několik hodin před začátkem listopadu 31. října 2020 (15:49 SEČ)

Okolo 13.11.2020 pěkné setkání úzkého srpku Měsíce těsně před novem, Venuše, Merkura a hvězdy Spica v souhvězdí Panny na ranní obloze za svítání.

19. listopadu dojde ke konjunkci Měsíce s planetami Jupiter a Saturn.

V noci z 25.11. na 26.11. konjunkce Měsíce s Marsem.

Dne 30. listopadu 2020 bude Měsíc v úplňku (10:29 SEČ).
Mimo Evropu (kromě severu Evropy a severních polárních oblastí) a Afriky dojde k polostínovému zatmění Měsíce. U nás tedy neviditelné.
Nejvíc bude patrné v celé jižní i severní Americe, Grónsku v Tichomoří, Austrálii a východní Asii či většině Ruska.

Viditelnost planet listopad 2020 :
Merkur: Po celý měsíc ráno nad jihovýchodním obzorem
Venuše: Ráno vysoko koncem měsíce níže nad jihovýchodním obzorem
Země: 24 hodin denně. Kdo jak chce. Po celý den i noc :D
Mars: Po většinu noci kromě rána
Jupiter: Večer nad jihozápadem
Saturn: Večer nad jihozápadem
Uran: Po celou noc kromě rána (dalekohledem)
Neptun: V první polovině noci (pouze větším dalekohledem)

Diskutujme tedy o posledním meteorologickém podzimním měsíci roku 2020.
Jaký bude z pohledu teplot, srážek, větru sněhu i dalších ostatních povětrnostních jevů v České republice (případně i na Slovensku).

Na závěr ještě malá anketa:

Napadne nebo bude ležet letos v listopadu 2020 na sv. Martina (11.11.) sníh?
Ano. Souvislá sněhová pokrývka bude všude i nížinách
4 (15 %)
Ano. Ale souvislá sněhová pokrývka až od středních poloh. V nížinách maximálně sníh s deštěm
1 (4 %)
Ne. Sníh bude ležet až od vyšších poloh. Ve středních polohách se neudrží
5 (19 %)
Ne. Souvislá sněhová pokrývka se udrží pouze na horách
4 (15 %)
Ne. Sníh bude pouze na hřebenech nejvyšších českých hor
4 (15 %)
Ne. Sníh ani sněžit nebude nikde, ani v nejvyšších horských polohách
8 (31 %)
Celkem hlasů: 26 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
2218
# 01.11.2020, 20:19

Ondráš*

Moc pěkně napsané.
Čekám trochu teplejší listopad s průměrem srážek. :prsi: Ke konci měsíce drobně zasněží. :snih:
Přál bych si kdyby přišla alespon jedna TN ( pojmenovaná ) :) at to počasí není fádní :tornado: ale to se asi nestane.

15
# 01.11.2020, 21:08

crossflow
Včera jsem koštoval a koštoval a koštoval čtrnáct dní naloženého, už dost dobrého, kysaného zelí a už nechcu do konce roku žádnou tlakovou níž s větry... a pojmenovávat jsem ani nestíhal.

Jinak bych chtěl někdy, když budu mít zrovna volno a nebudu zadírat v práci, trochu sluníčka a vyfoukaný (něžně...!) terén, bych šípků potrhal a vínka založil, ideálně příští víkend. Taky na houby by se ještě dalo, tento týden jsem byli dvakrát a i s mládětem "na krku" našli dosti pro rodinu. Sníh kdyby nebyl, houby zle (na horách ať si je, ale co u nás sním, že...). Mrazu už asi neutečeme, vody stačilo do konce roku - mohlo by to chodit západně od Prahy ;-)



2218
# 01.11.2020, 21:31

Ursus

:D co na to říct.

1252
# 01.11.2020, 21:58

Tak já jen doufám že listopad bude pokračovat v podobném trendu jako předchozí měsíce.Srážky vždy potěší a možná se ukáže i nějaká ta vločka.Jinak dneska v celém Česku pršelo.Nejméně tentokrát asi na Děčínsku.

Srážkové úhrny
380
# 01.11.2020, 22:03

Ursus
Jo to znám, v Chorvatsku říkají "do hospody vstoupil námořník ošlehaný vlastními větry".. :D
Taky budu koštovat, nakládal jsem asi třicet sklenic okurek.. taky bude mňamka..

13
# 02.11.2020, 19:23

Ondráš*
Muzika, super! Pridam se k OT:D
Mozart - Requiem

https://youtu.be/sPlhKP0nZII

Tohle je pro me No 1. v muzice vubec..
A k dusickam tohle dilo patri jako k velbloudovi hrby..
Udrzuji tradici si v dusickovem case vyrazit na ,,živák,, Requiem nekam v podani ziveho orchestru.. Letos bohuzel smula..:(

13
# 02.11.2020, 20:09

Me ten odkaz v prispevku normalne funguje..hm. No ale tak staci jit na youtube a vyhledat.. Je tam vice verzi.. Ja mam nejradeji asi tu, kterou dirigoval L. Bernstein.
No tak ano, velharticky hrbitovni kostel je legenda, opredena tajemstvimi.. A je ponekud sesly..ale tim vlastne strasidelne krasny.. :)
Dik za odkazy!

# 02.11.2020, 21:40

A co říkáte na listopad 2011?
Tam to bylo hodně zajímavé.
Frontální srážky žádné. A jen několik usazených z mlh a nízké oblačnosti, případně námrazy a jinovatky.

To bylo unikátní. Tady okolo 0,5 mm za celý měsíc.
A někde to bylo za listopad 2011 dokonce 0,1 nebo 0,0 mm.
Podobný tak nízký srážkový úhrn v žádném měsíci v roce za svůj život nepamatuji.

# 03.11.2020, 05:32

Ondráš*
Pokud se nepletu, tak ten měsíc byla mnohde naměřena i rekordně nízká doba slunečního svitu, což je vzhledem k prakticky nulovým srážkám obzvlášť paradoxní.

380
# 03.11.2020, 15:49

No, zatím je listopad. alespoň tady, pěkně teplý, včera přes noc nějakých tuším +14, dneska jsme měli mít nejvíc okolo +11 +12, a realita, dolezli jsme na +14,7.. nějak jsme pořád výše, než se předpovídá.. Teď jsem venku potkal děcka na kolech, kraťasy a krátký trika, zpocený jak vo žních..:D.. no snad se to umoudří alespoň do průměru..

73
# 03.11.2020, 17:48

TAk u nás to dnes byl skoro učebnicový podzim. Ráno mha a pak začalo docela silně mrholit, takže je všude mokro, blátivo.
Taky je ale dost teplo, 15°C, ráno z toho měl člověk skoro tropický pocit.

268
# 03.11.2020, 20:08

Takhle by mohl vypadat listopad celý, dnes překonán teplotní rekord s 18,9 st., škoda, že jsem zase nebyl doma a včera to bylo při kácení spíš na škodu, těším se ale na slibované slunce ve ČT + PÁ, to by byla paráda.

107
# 03.11.2020, 20:55

Yurri
Mluvíte mně z duše, hlavně ať to trochu oschne, neboť dnes jsem zlehka šlápl na záhon a byl jsem tam po kolena.

2558
# 03.11.2020, 21:03

Yurri
Tak to já se taky těším na sluníčko už mi chybí ale hlásejí zas nějaké nízké mraky no nevím nevím:!!::slunce:

17
# 03.11.2020, 21:18

Hlavne at neni inverze, mlhy a podobny svinstva. Vic nechci..

268
# 04.11.2020, 14:24

Tutugon
Dokonce i na sobotu všechny modely hlásí slunečno a dle textové předpovědi ČHMÚ nízká oblačnost jen ojediněle, tak že bych tomu zkusil věřit a bylo by 3 dny slunečno, víc bych ani nečekal.

380
# 04.11.2020, 15:57

Yurri
Kéž by, kéž by, potřebuju uklízet spoustu drobností na zahradě, takový počasí by se šiklo..je to za dva dny, tak to snad klapne..

182
# 04.11.2020, 17:13

Tak zase ani :prsi: ... Opět to netrefili. Mraky šly více východní cestou .... jak bývá zvykem.

268
# 04.11.2020, 17:48

palma
Na zahradě je listopad vysloveně sázecí období (cibule, petržel, mrkev, salát, česnek) a zároveň se sklízí (celer, mrkev, pekingské zelí), lehký mrazík při slunečnu bude popravdě příjemná změna, nakonec tady zalilo pěkných 10 mm, když do konce listopadu nekápne, nikomu to vadit nebude.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.