Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí "Malá doba suchá" aneb sušší klima v ČR a okolí?

33
# 13.04.2020, 09:48

SamikNo tak to by se dalo interpretovat i tak, ze ted dokazeme zadrzet a vyuzit vic vody nez v minulosti kdy bez uzitku odtekla :)

# 13.04.2020, 11:32

Treba je ted proste sussi perioda, co s tim nadelame? Co kdyz bylo poslednich 50-100 roku jen destivejsich? Samozrejme jako dite si na Sumave pamatuju, ze bylo promenlive a nestale pocasi, ktera nam nekam zmizelo. V breznu bezne lezel snih a ohrali jsme se az na konci dubna. Byl vlastne zazrak, kdyz tyden v lete vyslo slunecne pocasi. Proste casto prechazely pres stred evropy TN, ktere se zde zdrzely a vyplnovaly. Dokazalo nekolik dni v kuse drobne prset. Zadny povodne do devadesatek nebyly. Zalevat pitnou vodou nebylo treba ani pri cene 80hal za kubik. Vody byl az prebytek. Proto se vsude delaly meliorace. Mame asi 40% nebo vic poli, uz nevim presne to cislo, protkanou desitkami tisic km melioracnich trubek, to by se ted melo docasne na urcitych mistech prerusit, aby voda zbytecne rychle nemizela pryc. Samozrejme styl soucasneho hospodareni, byl uz 100x popsan, co je vse spatne. Monokulturni lesy, spatne, vi se to nejmene 50 roku, vsichni na to kaslali. V nizinach zadny smrk nema co delat. Mozna by me nekdo mohl rict, k cemu zde byli smrkove plantaze (za sociku) a k cemu se smrk tehdy pouzival? Topilo se v drtive vetsine hnedym uhli. Domy se moc nestaveli, spis panelaky. Sortiment nabytku v kramech byl mizivy. Kam vlastne ta nadprodukce dreva mizela?

74
# 13.04.2020, 19:53

godlike
Smrk je tyhle rostoucí stavební dřevo

380
# 13.04.2020, 20:12

Samik
Smrk je dřevina chladnějšího pásma severní polokoule, čili tady u nás není ve své podstatě až tak moc vhodný k výsadbě..(je to ironií, že to píšu já, a přitom zkouším tady u nás pěstovat, testovat, kde co nepůvodního)..:D Nicméně monokultura čehokoli je špatně..

# 13.04.2020, 20:21

Rozumim tomu, ale za sociku se smrk pouzival na co? Z toho se delaji krovy strech? Ale rodinny domy se temer nestavely nebo malo proti dnesku. A masove se stavely panelaky. Na leseni se taky smrk asi nepouzival, kdyz bylo zelezny. Mozna se slo hodne dreva na vyvoz, kdo vi, treba z toho komacni meli valuty. :)

15
# 13.04.2020, 20:26

No, jen nahodile.

Ke spotřebě vody jen tolik, že od roku 1989 výrazně klesala, v posledních letech víceméně stagnuje. Stagnuje asi proto, že už není moc kde šetřit. Být tady struktura hospodářství co byla, tak tu máme několik dalších přehrad... Mimochodem, jsem zvědav, co se spotřebou udělá Covid.

Les je problematický, vůbec neplatí více lesa = více vody. Les naopak v sušších obdobích může sucho odparem zhoršovat. Spadlá voda nedoteče do potoků a jimi tam, kde se může akumulovat, u nás typicky štěrkopískové náplavy větších řek. Mimochodem lesů máme největší procento snad od dob Mery Terry (Marie Terezie) a že by to nějak pozitivně ovlivňovalo sucho? Jasně, už to slyším, nejsou to ty "správné" lesy.

Zavlažování - to samé co u spotřeby vody, před třiceti lety daleko větší zavlažované plochy, které postupně zanikly, protože nikdo neudržoval potřebnou infrastrukturu. Mimochodem, kdo si dnes vzpomene, proč vzniklo vodní dílo Nové Mlýny? Kdo to dnes ví?

Proč někdo soudí, že kdyby se voda nečerpala, byla by hladina řek výše? Ano, může být, ale většina vody se zase vyčistí a do těch řek vrátí. Opět, co s tím udělá Covid? Zvedla se někde díky nečerpání z důvodu omezení hladina řek?

Ještě k lesům. Všude se píše, že monokultura je špatně, ale co je dobře?
Myslím, že jak tady láteříme dnes na monokulturu, tak někdo za dalších padesát let bude láteřit na nás, co jsme mu to tu nasadili.

Skutečnost je vždycky složitější.

Je třeba se přizpůsobovat, nic jiného nás nedostalo až sem a nic jiného nás neposune dál. Nepřizpůsobíš se, vyhyneš...

380
# 14.04.2020, 08:34

aura333
Opět musím oponovat a to třeba na základě mnou oblíbené bakalářské práce vycházející z díla Františka Jana Vaváka z Milčic (středočeský kraj), který podrobně dokumentoval počasí v letech 1770 - 1816, je to poučné, pěkně psané..:) https://is.muni.cz/th/hro4r/bakalarska_prace.pdf

A zde přidávám z téhož některé tabulky , jako malý náhled..pro porovnání s dneškem, a jsou tam pak popsaná i sucha i zimy atd..Těch tabulek jsou tam desítky, docela jsem si kdysi početl..:cool:

380
# 14.04.2020, 09:22

aura333
Je tam i porovnání z Klementinem..

ota
Avatar
2119
# 14.04.2020, 09:41

aura333
Ještě bych nezapomínal na to, že všechna tato porovnání vlastně dělame s malou dobou ledovou. Kdybychom porovnávali se středověkem, kdy bylo naopak hodně teplo, tak možná bude to porovnání vypadat úplně jinak. Já nijak nezpochybňuji aktuální oteplování ani vliv člověka, ale průměry které máme jsou směšně krátké na to, abychom mohli říct co je normální... V době dinosaurů byla přes léto i Antarktida krásně zelená a u nás nejspíš bylo v nížinách moře. Takže tvrdit, že normál je počasí posledních 300 let je nesmysl, podle všeho žijeme z hlediska trvání této planety vlastně stále v jednom z nejchladnějších období.

268
# 14.04.2020, 10:11

Ursus
Tak když si někdo nedá říci a sází zase monokulturu, tak si budoucí generace bude celkem logicky myslet, že jsme asi úplní idioti, že bezdrátově a datově sice připojení lepší, ale nejsme schopni zajistit ani nějaké jiné sazeničky a jejich ujmutí, úplně je mi líto každé klády, která by s tímhle mohla tak krásně pomoci, skončí asi v drtičce někde v Číně, to jsme dopadli, chce se mi z toho zvracet.
Nové Mlýny co vím, teď budou sloužit i na zavlažování nových ovocných sadů a vinic, už se o tom dost jednalo, asi se zase čeká na dotace.
Les slouží jako rezervoár, zásobárna vody, je jako houba, která nasaje a jen tak nepustí, role při vodním cyklu nezastupitelná, atd., po ocenění všech funkcí lesa je cena hektaru klidně 1 milion Kč, je to hrozná doba, i pomale životy přepočítávat na prachy, aby lidi viděli hodnotu, fakt ubohost.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-koment...

31
# 14.04.2020, 10:46

ota
V historii planety, z hlediska teplot, bylo nejdelší období chladnější, než dnes. Bylo to přibližně v letech 2000 mil - 80 mil. dozadu a průměrná teplota činila 12 - 14 °C. Byla to tak dlouhá doba, že den se během ní prodloužil o 5 hod. Pak nastaly nějaké doby ledové, kdy celá Země zamrzla a pak zase nějakých 520 mil až téměř do současnosti se průměrné teploty, s jednou krátkou přestávkou, pohybovaly mezi 15- 30 °C, čili vyšší, než dnes. Platí také, že posledních 100 mil. se Země spíše ochlazovala.

Co se týče fauny a flory tak se rozvíjela a fungovala i při teplotách 25 - 30 °C, takže o život na planetě bych se v souvislosti se změny klimatu a globálním oteplováním nebál. Hromadné vymírání nastalo až při teplotách 30 - 35°C, které nastaly kolem 250 mil.

https://www.youtube.com/watch?v=Q1OreyX0-fw&li...

271
# 14.04.2020, 23:55

Palma

Diky za odkaz, to se bude hodit. Srazky sice mirne stoupaji, ale teploty stoupaji o dost rychleji, navic se meni rozlozeni a stoupa extremicita srazek, tak je to fakt dost na nic do budoucna.

380
# 15.04.2020, 11:08

aura333
Já bych spíše řekl, že klima se dnes posuzuje v časovém rozsahu, který se komu jak hodí do krámu.. toť asi tak ..:D

380
# 15.04.2020, 13:38

Tak trošku z jiné strany, byl jsem po týdnu na nákupu, dostal jsem chuť na květák, tak jsem nechal chuť chutí, protože 96,- Kč a ještě ne za kus ale za kilo, to už je prostě docela dost, a bude hůř, tak si počkám, až mi květák vyroste na zahradě, a je to prý protože, je vysoký kurz eura vůči koruně, nejsou pracovníci na sklizeň, nezasadilo se, nesklidí se,a navíc je sucho a to v celém sortimentu ovoce a zeleniny..:cool: Tak jdu zase na zahradu, abych zkontroloval co a jak, když mi tam ve své podstatě roste "zlato" a to ještě v bio kvalitě..
Jo ještě bude veselo.

46
# 15.04.2020, 19:34

Podle mě se spíše jen prodlužuje období beze srážek... 14 dní nic a pak to spadne.. celkové úhrny jsou si myslím celkem bez změn.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.