Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Déšť, sněžení a silný vítr 31.3. a 1.4.2018

42
# 30.03.2018, 06:47

Zdravím, možná trochu překvapení, když se tu mluví o bouřkách, ale v neděli se zřejmě objeví sněžení, které by mohlo být někde i vydatné. Vycházím z modelu Aladin, který předpovídá docela vydatné srážky na sobotu večer, v noci na neděli a v neděli. Vzhledem k tomu, že se má od SZ ochlazovat by měl déšť od vyšších poloh přecházet ve sněžení. Týká se to ale spíše hor a jihu/východu ČR - Šumava, Novohradské hory, Vysočina, Beskydy, Jeseníky. Ještě dodám, že vzhledem k teplotám slabě nad 0, na 0 nebo slabě pod 0 by mohlo jít převážně o mokrý těžký sníh. Co si o tom myslíte?

Vyskytne se někde v ČR silné sněžení?
100% ano
5 (33 %)
pravděpodobně ano
6 (40 %)
pravděpodobně ne
1 (7 %)
100% ne
3 (20 %)
Celkem hlasů: 15 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
sněžení v neděli 14:00 Aladin, zdroj: chmi.cz
sněžení v neděli 2:00 Aladin, zdroj: chmi.cz
sněžení v neděli 8:00 Aladin, zdroj: chmi.cz
642
# 30.03.2018, 06:51

ano,u nás čekám kolem 5cm:snih::vitr:

268
# 30.03.2018, 07:32

Přejde to přes nás v neděli po ránu, v nejnevhodnější dobu, bouřky u nás opravdu nečekám, včera po dlouhé době díky slunci kolem +10, dnes zatím slabě mrzne a bohužel se vytvoří nízká oblačnost, ještěže se jedu zahřát na Slovácko, kde bude zítra snad +15, ne+po je totálně zmršená, mnohem lepší bude příští víkend.

142
# 30.03.2018, 10:32

Yurri
No nechci Vás zklamat, ale měl jste dorazit raději dnes, když ještě svítí i slunce.

Já sníh určitě neočekávám, ten skutečně v horských polohách (škoda, že není chladněji, opakoval by se rok 2013 - velikonoce ve stejnou dobu, a bylo by dost sněhu i v nížině, ted bude deště dost) a bouřku slabší podle hodnot CAPE a střihu tak s 10% pravděpodobností. Jinak ten víkend teda vyjde fakt nemožně s tím počasím...

268
# 30.03.2018, 10:45

Igor 127
Jsem u vás za 2hod.,slibuji si min. o 3st. tepleji než u nás, dnes slabší vítr a zítra na kraťasy, běda vám jestli to nedopadne.

142
# 30.03.2018, 10:51

Yurri
No tepleji bude, dnes i sluníčko, zítra nevím nevím s tím sluníčkem, tepleji by být mohlo, ale na pocit?...

642
# 30.03.2018, 13:09

jak jsem koukal,tak s těma 5cm jsem to přehnal.Něco maličko napadne,ale měl jsem velké oči :cool:

42
# 30.03.2018, 17:33

Tak Aladin to sněžení úplně smazal. Tak to jsem fakt nečekal...

42
# 30.03.2018, 17:55

Teď jsem zkoukl GFS srážky zítra a má to úplně jinak rozložené, než Aladin. Aladin dává nyní srážky hlavně pro Čechy, kdežto americký model pro Čechy téměř nic a hlavně pro Moravu a Slezsko. Vypadá to, že s tlakovou níží mají modely dost problém. Ještě nic není úplně jisté, Aladin to může ještě celé změnit. Je to už zítra, ale předpověď nemusí vyjít... uvidíme jaká bude realita. Kde nejvíce naprší a nasněží.

# 30.03.2018, 21:37

aura333
Dle mě to zalije Moravu, a mělo by, když se kouknu na stav sucha tak zase tak moc nadšen nejsem... a to sněžení je málo pravděpodobné, možná tak na horách se pár vloček objeví, ale moc jich tam nezůstane:slunce:

# 30.03.2018, 21:49

Já si myslím že po ránu může klidně sněžit. Ve středu také napadl sníh i když se moc dlouho neudržel

42
# 31.03.2018, 08:32

Dám sem trochu víc obrázků modelů, než obvykle. Podle mě jde o velmi zajímavou situaci. Americký model GFS a český Aladin se stále rozcházejí v rozložení srážek na dnešní den. GFS dává pro Čechy celkově málo srážek, Aladin dává pro Čechy a Moravu přibližně stejně. Aladin zítra dal zpět šrafování (sněžení) pro Moravu a Slezsko a Krkonoše, někde na horách by mohlo napadnout i 10cm sněhu nebo více. Další věc je vítr, na jižní Moravě by se mohli dnes vyskytnout nárazy 20m/s od jihu, zítra pak od SZ na vysočině, ve východních Čechách i v nižších polohách by mohli být nárazy kolem 20m/s.

sněžení na východě zítra ráno - Aladin, zdroj: chmi.cz
srážky dnes odpoledne - model GFS, zdroj: wetterzentrale.de
srážky dnes odpoledne - Aladin, zdroj: chmi.cz
42
# 31.03.2018, 08:33

Vítr a nárazy dnes a zítra podle Aladina, zdroj: chmi.cz

Vítr dnes Zdroj: chmi.cz
Vítr zítra Zdroj: chmi.cz
42
# 31.03.2018, 11:12

ČHMÚ vydal výstrahu na silný vítr: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/z...

Prohlubující se tlaková níže bude postupovat z našeho území dále k severovýchodu. V jejím týlu k nám bude v čerstvém až silném proudění pronikat chladný instabilní vzduch.

V neděli (1. 4.) bude v ČR od rána až do odpoledních hodin zesilovat severozápadní až západní vítr na čerstvý 5 až 10 m/s, s nárazy 15 až 20 m/s. Očekáváme, že zejména v severních a východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a v západních částech Moravy mohou nárazy větru překročit rychlost 20 m/s (70 km/h). K večeru začne vítr zvolna slábnout.

Doporučení ke zmírnění následků silného větru:

Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.

Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

268
# 31.03.2018, 13:21

Ne bude to jak předpovídá Aladin, už teď prší v jižních Čechách, posune se to na SZ Vysočinu, u nás nebude prakticky nic a Moravu zasáhnou jen lokální přeháňky a možná jen východ bude pršet vydatněji, původně to vypadalo na parádních 15mm a teď budu rád za 3 = o ničem, bude zase jen zima a vítr, zrovna když začnou být srážky důležité, pač začíná vegetační sezóna.

642
# 31.03.2018, 14:50

mění se to každou chvilku.V pondělí budem chytřejší :D

42
# 31.03.2018, 16:15

Docela vydatně prší na spojnici měst Tábor - Benešov - Říčany a v nejbližším okolí na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje. Déšť postupuje velmi pomalu. Další vydatnější déšť v podobě shluku silnějších přeháněk (původně bouřek) na návětří Orlických hor, východní část Pardubického kraje, Ustí nad Orlicí a okolí. Takže předpověď docela vyšla, až na tu Moravu, kde zatím moc nenapršelo, ale to ještě může přijít večer nebo v noci.

642
# 01.04.2018, 08:04

tady nám v noci napadlo pár mm sněhu.Teď už asi hodinku fouká čerstvý vítr .Zatím v nárazech něco kolem 25km/h.S dalšíma srážkama to u nás vydím bledě.Sněžit by mělo začít večer a něco asi spadne i v noci na pondělek.Žádný zázrak ale nečekám.

73
# 01.04.2018, 08:13

Tak do rána tady napršelo 16 mm,docela dost.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.