Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Vydatné srážky na konci dubna?

1003
# 22.04.2017, 22:27

GFS si už nějakou dobu drží předpověď, že v polovině příštího týdne by mělo slušně zapršet, na horách i klidně zasněžit (sníh bych spíše viděl na Čechy - Šumavu, než na Moravu - Beskydy). I ČHMÚ má ve své týdenní předpovědi vydatné srážky. Nějaké pořádné srážky se samozřejmě hodí, protože v létě může nastat nějaké suché období. V Blatné máme za duben zatím 42 mm a celkem od začátku roku 117 mm. Dnes jsem jel do Budějovic a na mnoho polích jsou "rybníky" vody. I tady je dost vlhko, takže by nějaký vydatnější déšť mohl pomoci a na druhou stranu i uškodit rostlinám (česnek).
Na konci výhledového období GFS předpovídá konečně tepleji. Snad mu obě předpovědi vyjdou, i když ta druhá situace je ještě hodně daleko

Teploty na začátku května 2017 Zdroj: Wetterzentrale.de
Srážky na 240 hodin Zdroj: Wetterzentrale.de
107
# 23.04.2017, 00:07

Blateňák: Ty jsi mně předběh, chtěl jsem to vydat někdy zítra, ale nevadí každopádně to bude zajímavé. ČHMU opravdu na vydatné srážky upozorňuje a GFS to maluje hodně dobře doufám taky že mu to vyjde a nebo to nejlepší opět vyžerou Slováci.:)

Studená fronta to je oč tu bude kráčet, která se bude nad našim územím vlnit několik dní a bude přinášet několik frontálních vln.

Jak jsi psal že by vydatný déšť mohl pomoci, ale i uškodit tak bych se asi přikláněl k té 2 variantě a uškodit by mohl ne jen rostlinám česneku atd. , ale také lidem. Pokud vím na některých místech je cewlkem mokro a takový vydatný déšť by klidně mohl vyvolat i menší povodně zejména tady na Moravě. Mohly by se sním i objevit i nějaké bouřky zejména v úterý to by bylo hodně zajímavé. Tak jsem teda zvědav jak to celé dopadne a to oteplení na začátku května jenom vítám a už aby to bylo. Jenže v příštím týdnu ještě bohužel párkrát prochladneme.

182
# 23.04.2017, 01:27

Západ+Severozápad nejmíň ... no bravo.:)

271
# 23.04.2017, 07:44

Tady na Moravě na Třebíčsku stále špatný, ale přeci jen za poslední týden napršelo 5-10mm, takže na trávu či zeleninu už lepší, ale třeba zrovna česnek už jsem 2x pořádně zalil a evidentně mu to svědčí(má už i 8 listů)

40
# 23.04.2017, 08:32

Během týdne napršelo 17,4 mm, dle mě dobrý výsledek, celkově se začínáme na Zlínsku alespoň postupně dostávat k průměru, avšak stále podprůměr, co se týká zahrádkaření a vlivu sucha- u nás zatím minimální, avšak před několika dny na pomrzly meruňky a bylo vidět i na květech, že je ohodil mráz, pokud se má oteplit a má spadnout více srážek, za mě jen dobře

# 23.04.2017, 15:01

Nic extrémního to zřejmě nebude, ale aspoň ten srážkový deficit sníží. Sever a východ Moravy + Šumana dostane řádnou nálož příští týden pokud se nic nezmění, což asi jo.

Aktuální výstup modelů za příští týden. Místy až přes 100 mm srážek za týden.

Zdroj: Ventusky.com
16
# 24.04.2017, 14:36

Nějaká aktualizace? Změnilo se něco?

271
# 24.04.2017, 17:50

Ze srážek opět nic nebude, středa se fronta vlní opět nad Čechami a páteční vlna zasáhne východ Moravy, stále obehraná písnička, tady uprostřed na nás zbyde pár mm, zima a vítr, ach jo.

# 24.04.2017, 20:00

Včera modely zeslabily srážky , dneska zase naopak zvětšili , tak uvidíme :)

293
# 24.04.2017, 22:00

No SZ Čech stejně nic nezasáhne, takže je to pro naší oblast k ničemu.

107
# 24.04.2017, 23:54

Já jsem taky zvědav jak to dopadne.
ALADIN posílá většinu srážek zejména do Čech a maluje i zajímavé barvy vydatné srážky, ale GFS je pro Moravu přívětivější.

# 25.04.2017, 13:03

Tak ČHMÚ vydal už výstrahu před srážkami a povodněmi pro MS a OLM kraj, ale píše tam, že je průběh srážek nejistý, může to tedy dopadnout nakonec úplně jinak :prsi:

271
# 25.04.2017, 14:38

Po zkušenostech budu slavit při 10mm, jinak dle včerejší aktualizace na intersuchu je situace v okr. Třebíč následující:
http://www.in...region=trebic

ať nejsem jen za notorického stěžovatele,můžu si vybrat vodu ze studny,rybniční nebo dešťovou ze 3stodol,takže i 5mm mě naplní sudy celkem spolehlivě.

# 25.04.2017, 15:16

Aktuálně model lehce ubral na Moravě i tak je tam část území , kde to dává přes 100mm srážek a hodně míst kolem 80mm a zároveŇ přidal na jižní Čechy hlavně Šumava. Jak to dopadne nikdo neví. Ale ty výstupy zatím +- drží to samé , tak třeba bude na hodně místech výrazně snížen srážkový deficit.
Tady mapa srážkového deficitu , dle serveru Intersucho.cz

182
# 25.04.2017, 16:21

No prase aby se v tom vyznalo ... stupnice a mapa.

157
# 25.04.2017, 20:51

Ten pás srážek jde až ze Španělska přes Francii a Německo, směr JZ - SV. Jedná se o vlnící se studenou frontu, podporovanou teplým vzduchem od JV (JM 18°C) a studeným od SZ (+2°C). Srážky v pásu trvalé, vydatné, na návětrných stranách Šumavy a Jeseníků a Beskyd půjde o 80 až 100mm za tři dny, nad 800 mnm patrně ve sněhu...
zdroj: meteox.com

srážky 25_04_2017
157
# 26.04.2017, 05:16

Tak srážky jsou posunuty více na SZ, nebudou to Jeseníky ale spíše Krkonoše a Orlické hory a Šumava, JZ a Z Čech, sněží nad 800 mnm.

271
# 26.04.2017, 10:02

Dnes na Třebíčsku dle předpokladu zatím ani kapka, jen zima a větrno, včera večer kupodivu 2 přeháňky v součtu krásné 3mm. Chtělo by to v kuse těch 10mm(modlím se k pátku), ať nemusím zalévat pod stromy(což mám stejně v plánu). Aby nám zmizelo to výjimečné sucho v hlubších vrstvách potřebujeme tak 2x tolik kvůli již probuzené vegetaci, takže nikoliv 40mm, ale 80mm. Zařiďte to někdo, díky moc:-)

16
# 26.04.2017, 10:35

Vím jak se cítíte. Sever Moravy se bude utápět ve vodě a na jihu zase nic. Taky mi to nedává smysl, ale právě to, že se to děje odnepaměti dělá z jižní Moravy dlouhodobě suchou oblast...:(

271
# 26.04.2017, 11:45

Casipo ale já jsem na Vysočině, okr. Třebíč nikdy neměl klimaticky s typickou jižní Moravou nicmoc společného, teplotami, srážkami, propustností půdy, terénem, ničím, už 3-tím rokem se to ale dramaticky mění, myslel jsem že jen přechodně, naše oblast na to není uzpůsobena, půda je písčitější, propustná, na sucho velice citlivá.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.