Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Počasí na Vánoce 2016

# 08.12.2016, 17:07

Zatím to vypadá nadějně , že by mohlo být lehce pod nulou a přijít i nějaký ten poprašek.

Bude sníh na Vánoce i v nížinách?
Ano.
14 (45 %)
Ne.
17 (55 %)
Celkem hlasů: 31
293
# 08.12.2016, 18:40

Zatím je ještě brzy na hodnocení, ale spíše to vidím, že bude nad nulou, tedy sníh jen na horách.
Navíc vzpomeňme na rok 2012, kdy nebylo jasné ještě 20.12. jak vlastně bude. Zprvu to vypadalo na mrazy, jedním výstupem modelu pak naděje zmizela, někde ovšem nasněžilo.
Pro připomenutí tehdejší diskuze na Vánoce
Tedy pro trochu naděje pro letošek, vše je otevřené.

40
# 08.12.2016, 19:29

Zdravím,
sice první předpovědi jsou, ale souhlasím s p. Milanem a myslím, že stejně když to shrnu, u nás v Otrokovicích nikdy na Vánoce za 5 let sníh nenapadl, a proto si myslím, že ani tyto Vánoce u nás nebude nic, na horách mají vždy krásnou zimu- to jim závidím, ale v nížinách tak možná blato, kaluže a mlhu, já už si naděje nedělám, protože vím, že v mém případě je velmi pravděpodobné, že se zase bude opakovat cyklus +5st.- mlha- nízká oblačnost- blacko- smrad z kafilérky nebo z čovky a Vánoce zas budou o ničem, ani ten sníh nenapadne, a když napadne, bude hned černý od toho popela, co tu furt poletuje

# 09.12.2016, 15:59

V jiné dny v průběhu roku bych si netroufal odhadovat ani týden dopředu, jaké bude počasí, a to i na základě předpovědí a odhadů meteorologů. Nicméně odhadovat, jak bude na Vánoce, resp. Štědrý den v nížinách, si troufnu i měsíc dopředu, že bude nad nulou a jedním slovem „bláto“. Mým jednoduchým pomocníkem je statistika let minulých. Podotýkám, že se budu vyjadřovat k oblasti Střední Moravy – Hané, konkrétně k okolí, kde se stéká Morava s Bečvou, s nadmořskou výškou cca 200 m. Jako dítě pamatuji, že bývala souvislá sněhová pokrývka a mráz snad každé Vánoce. Zlom nastal na Vánoce 2003, kdy již nebyla žádná sněhový pokrývka, nicméně byl docela pořádný mráz i přes den. V roce 2004 již bylo +10 °C. V roce 2005 +6 °C a deštivo (tenkrát ale 28.12. začalo sněžit a mrznou, na Silvestra bylo i tady v nížině 40 cm sněhu, což je na tuto oblast nezvykle moc). V roce 2006 +4 °C a inverze (před domem tenkrát kvetly sedmikrásky). V roce 2007 trochu příjemnější změna, i když opět bez sněhové pokrývky, kdy i přes den mrzlo, bylo kolem -4 °C i přes den. V roce 2008 bylo + 2 °C a pár minut poletovaly sněhové vločky, které však při dopadu na povrch hned odtávaly, Vánoce tedy byly opět bez sněhové pokrývky a v podstatě na blátě, na Štěpána začalo mrznout. V roce 2009 to vypadalo velmi nadějně, kolem 20.12. třeskutě mrzlo. 22.12. se začalo oteplovat a den před Štědrým dnem dorazil fén, díky kterému souvislá a celku bohatá sněhová pokrývka slezla. Na Štědrý den bylo jen bláto a ojedinělé kopky sněhu po odhrnutí okolo chodníku, teploty přesahovaly i +10 °C. Velmi obdobný byl i rok 2010, kdy před Vánocemi mrzlo a sněžilo, ovšem 22.12. pořádná obleva a na Štědrý den opět teploty atakující +10 °C (na Štědrý den po sněhu ani památky). V roce 2011 trochu sněžilo 21.12., na Štědrý den ale +4 °C a občasný déšť a bláto, bez jakékoliv památky na sníh z 21.12. Rok 2012, co se týče počasí na Vánoce, byl velmi zajímavý. Na Moravě bylo 23.12. kolem nuly a večer sněžilo. Napadlo kolem 4 cm sněhu. Sněžení pak ale rychle přešlo do mrznoucího deště a na sněhové pokrývce se vytvořila ledová krusta, díky které sníh na Štědrý den kompletně neroztál, a to i navzdory mírnému oteplení na +3 °C. Na Štědrý den 2012 tedy bylo „mokro“, nicméně poprvé pro tuto oblast po téměř deseti letech relativně „bílo“. Rád bych ale připomenul výrazný rozdíl v teplotách mezi Moravou a Čechami. Na Moravě byly podstatně nižší teploty díky výrazné inverzi. Ovšem v Čechách byla výrazná obleva a teploty +12 °C a lokální povodně. :prsi: Roky 2013 a 2014 byly velmi teplé. Na Štědrý den teploty dosahovaly +11 °C. Obdobně teplé Vánoce byly i minulý rok, kdy bylo +9 °C (den před Štědrým dnem dokonce +13 °C). Sníh tedy nebyl. Jinými slovy skutečně sněhobílé Vánoce tak, jak je známe z obrázků Josefa Lady, jsme tady na Hané zažili naposledy v roce 2002, tedy před 14 lety!!! Rád bych zdůraznil, že v letech 2002 a starší byl sníh a mráz na Štědrý den téměř pravidlem až na výjimky, ovšem detailněji už si to nepamatuji, tenkrát jsem ještě navštěvoval základní školu. :)Omlouvám se za detailní historii vánočního počasí posledních téměř 15 let pro oblast úrodné a rovinné Hané, ale chtěl jsem touto rozsáhlou zprávou specifikovat, proč si troufám již na podzim odhadnout, že se na Vánoce sněhu a mrazu nedočkáme (téměř určitě ne v této kombinaci). Každý rok si před blížícími se svátky tajně ve skrytu duše říkám, jestli se letos už konečně dočkáme bílých Vánoc… Obávám se, že letos tomu nebude jinak a zažijeme další blátivé Vánoce postrádající takovou tu typickou vánoční atmosféru, jakou jsme zažívali před 14 a více lety. Připomínám, jak jsem se zmínil v úvodu, že se vyjadřuji k oblasti Střední Moravy o nadmořské výšce 200 m. Třeba nás počasí letos překvapí, uvidíme! ;-)

182
# 10.12.2016, 01:18

V nížinách? :D Dost o tom drazí pochybuju ...

Nebude myslím nic i ve středních polohách.

No uvidíme, rád se nechám překvapit.:)



PS: Biochemik - no ty jsi teda ale optimista. :D

238
# 10.12.2016, 09:20

Stranik
On tam sice GFS stabilně hází mrazy i na štědrý den, ale problém je, že od 14.12. kdy se má ochladit, tam neni ani mm srážek :D:D

182
# 10.12.2016, 17:33

Prady: No právě ... zase budou spíš holomrazy.

# 10.12.2016, 18:33

K_Pavel28
Dobrý studie ;-)

Stranik
Jsem optimista. Ale s mrazy a sněhem tu v nížinách vidím i já 50/50.
Mrazy třeba přeci , ale sníh nevím nevím , mile rád bych byl , ale překvapen ;-)

268
# 10.12.2016, 19:36

K_Pavel28 jsi fajn detailista,asi najdu svoji statistiku z 90.-tých let. Morava bude opět chladnější a na zimní dojem stačí přece 1-2cm sněhu,takže to tady na jihu Vysočiny vidím oproti ostatním letům optimisticky,hlavně ať je během zimy aspoň párkrát na boby či běžky.

155
# 10.12.2016, 20:31

Souhlas Yurrim, K_Pavel28, dobře se to četlo. Vůbec bych se nedivil, kdyby letošní vánoce byly ve znamení velkých teplotních rozdílů mezi východem a západem.
V posledních letech to nebylo výjimečné, co si tak matně pamatuji. 2012 - zde bílé vánoce, na štědrý den ráno mrzlo a do toho zapršelo, všechno obalila ledová krusta, mezitím Čechy trpěly díky díky výraznému oteplení. 2013 - podobný scénář, bílé vánoce, poprašek a silná námraza vykouzlily krásnou atmosféru, vánoce zachránila inverze. 2014 si teď moc nevybavuji. Mám pocit, že možná ještě byly bílé, ale jistý si nejsem, mám fotku z 20.12. 2014 a z té je patrná vláda zimy, možná se to následně změnilo. No a 2015 - tragédie i u nás, opět inverze, ale s teplotami vysoko nad nulou.
Budu trochu troufalý, letos to vidím optimisticky (ono ve srovnání s loňským rokem může být optimistické zřejmě všechno :-D ), předpokládám slabou sněhovou pokrývku, nebo alespoň jinovatku, která taky umí podpořit vánoční atmosféru. Jsem zvědavý jaká bude realita.

293
# 10.12.2016, 22:01

U nás to bylo zase jinak, než ve zbytku Čech. Pouze ve roce 2003 byl poprašek, později až do roku 2009 nic.
V roce 2009 byly výrazné arktické mrazy až do 23.12. Sníh zde byl okolo 5 cm. I o Štědrý den vydržel díky inverzi. Ovšem na Boží hod už nebyl. Tehdy bylo v Ostravě díky fénu 16 °C.
Rok 2010 byl asi nejlepší, co se týče sněhu vůbec. Celý prosinec mrazy a téměř denně sněžení. I o Štědrý den večer napadlo asi 7 cm, bylo přes 20 cm starého sněhu. Morava schytala 10 °C, zde opět inverze a okolo nuly.
2011 již bylo teplo, ale 2012 byl zase jiný. Jak jsem psal výše, tehdy se nevědělo, jak bude ani několik dní před svátky. Sněhová pokrývka napadlá 23.12. byla asi 8 cm a ani přes celodenní déšť 23.12. to neroztálo. A opět nás zachránila inverze a sníh vydržel až do 26.12. A to o 20 km jižně bylo +13°C. No a další roky již opět beze sněhu a teplo. Ale od 2009 do 2012 bylo ze čtyř let třikrát sníh, ovšem jen díky inverzní pokličce.
Kdyby alespoň byl led, byl bych rád. Ale příliš tomu nevěřím.

# 10.12.2016, 23:08

Yurri
I já to vidím optimisticky - v nížinách bláto celé vánoce, i když v noci možná bude namrzat...:D

238
# 11.12.2016, 13:17

Biochemik
Jako GFS poslední výstupy pořád ztvrzuje mrazy od 16.12. až co vidí do 27.12. ..jenže pořád ani kapka srážek. Tak si říkám, že možná je lepší mít na štědrý den 15°C hezky než -2°C inverze bez sněhu :D

# 11.12.2016, 13:33

Prady
Souhlas , pokud není sníh , tak ať je klidně teplo :D
Přeji jenom je to ještě 13 dní může se stát téměř cokoliv. A to mi připomíná abych začal nakupovat dárky :D
Nicméně obrovská tlaková výše nad Evropou hlavně východní ovlivní i nás a bude minimum srážek. I když od 19.12 by měla ustupovat uvidíme no.

268
# 11.12.2016, 20:53

Hele když nebude sníh,tak bude mráz s námrazou a to má přece taky svoje kouzlo.Když nebude námraza,tak si můžete vyjet na kolo apod.,takže taky dobrý. Spíše mě zajímá, jak spustit ono třeba průmyslové sněžení mimo město pomocí třeba laseru(ionizace),nějaké firmy se tomu věnují,ale podrobnosti jsem teda moc nenašel,když se tím dá bojovat,tak spustit sněžení z nízké oblačnosti by přece neměl být takový problém.

55
# 11.12.2016, 21:24

Trochu stále zapomínáte na to bruslení.. Já bych to bral okamžitě si mezi svátky zabruslit na nějaké větší vodní ploše bez sněhu na ledu jak zrcadlo. :) Asi se ale stejně nedočkám.

# 11.12.2016, 21:34

Stále si někteří z vás neuvědomují a nebo nechtějí připustit, že jsme ve střední Evropě, ve které není nikdy příliš dlouho stabilní počasí. Čím mrazy budou stálejší před svátky, tak tím spíše se před Vánoci probudí Atlantik a převezme zase na nějaký čas svou nadvládu. Protože u nás nic netrvá příliš dlouho.
Na druhou stranu teplé Vánoce posledních let jsou fajn. :)

# 11.12.2016, 21:42

Ta tlaková výše nad S a V Evropou od 17-20.12 bude přecházet přes střední Evropu na jih , což žádné srážky nepřinese , ale kolem 20.12 se v Rusku začne objevovat velká tlaková níže.. uvidíme je to malá pravděpodobnost , ale ještě není nic na 100% ztracené těch 10% bych tam ještě nechal ;-):D

293
# 11.12.2016, 22:44

Prady
Teda zajímalo by mě, kde GFS stvrzuje neustále mrazy. Co koukám, tak v 850 hPa je stále teplota většinou nad nulou okolo Vánoc a žádné mrazy tam tedy nevidím. A to už od včerejších výstupů je tam nad nulou.

238
# 12.12.2016, 00:37

Milan
Ve 2m tam byly mrazy, takže asi opět očekával nechutnou inverzi. Nicméně teď tam z toho ochlazení není vůbec nic, alespoň pro čechy ne. Ovšem jak říkám...pokud nemají být srážky, pak nemusím mít ani ty mrazy.;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.