Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou bez deště a hlavně na severovýchodě i polojasno

Diskuse o počasí Tornáda a tromby

116
# 14.02.2009, 09:45

Trochu mě dělá problém rozeznat tornádo a trombu, řeknete mi prosím jaký je mezi tím rozdíl?

Anonymní
Avatar
# 14.02.2009, 12:28

Marek
Jako tromba se označuje oblačný vír, u kterého není patrné nebo nelze prokázat, že by se dotýkal zemského povrchu. Aby se dal útvar označit jako tromba, měla by oblačná nálevka mít hladké okraje - někdy se při turbulentním proudění v bouřkách můžou pod základnou cumulonimbu vytvářet roztrhané oblaky Pannus, které se můžou formovat do útvarů podobných trombě, párkrát už jsem to pozoroval. Při podezření na tornádo je taky důležitý pozemní průzkum škod, který pomůže dokázat, zda se jedná o trombu či tornádo - zvláště v případech, kdy se zdá, že vír nedosahuje až k zemi, avěak opak může být pravdou. Doufám, že mě někdo opraví, pokud se mýlím, ale myslím, že takhle nějak to je:).

116
# 15.02.2009, 17:40

Tomáš J.
Díky. Já jsem tornádo ani trombu na vlastní oči nikdy neviděl, v televizích ano, ale na obloze, třeba u nás ne, ale jednou při silné bouři v roce 2006 moc nechybělo;-)

Anonymní
Avatar
# 03.04.2009, 14:36

mozete mi prosim niekto povedat ako presne a co je pricinou vzniku tornada?? dakujem

# 12.04.2009, 10:42

Silný sestupný proud, pod stěnovým oblakem...

116
# 12.04.2009, 11:27

Z wall cloudu vznikají ty tornáda, jak už říká JanHruska.:blesk: :blesk:

# 12.04.2009, 15:25

Ale někde jsem četl, že musí být dlouho ten wall cloud a pak se tvoří tornáda.

116
# 12.04.2009, 18:21

JanHruska
Ale jak se ten wall cloud vytvoří? Třeba takový shelf cloud vzniká díky supercelám. Nejničivější je HP supercela.:) :)

Anonymní
Avatar
# 18.04.2009, 20:19

Nazdárek. NO tak přesný mechanismus vzniku tornád ještě neznáme. Každopádně existují dva druhy tornád, supercelární, nebo přesněji ač krkolomněji mezocyklonální a nesupercelární. Ty nesupercelární tam je třeba konvergence např na outflow boundary nebo tak, prostě na nějakém mezoměřítkovém rozhraní.
U supercelárních je ten proces mnohem složitější. Jestli chápu dobře v současné době asi nejuznávanější teorii, tak RFD (týlový sestupný proud v supercele) indukuje horizontální vorticitu, která je pak nasáta výstupným proudem bouře... ale nejsem si tím jistá. On ten proces tornádogeneze je velice složitý....

# 19.04.2009, 14:18

Shelf cloud je také na frontálních bouřích a u supercel se někdy plete s mezocyklónou. Shelf cloud někdy spadá pod gust front.
Wall cloud vzniká na místě kde je nejsilnější výstupný proud vzduchu z bouřky.
Vzniká nejčastěji u oblasti vypadávajících srážek, asi 1 - 3 km od ní.

Anonymní
Avatar
# 22.04.2009, 15:33

Marek
Shelf cloud nie je iba pri supercelách.;-)

116
# 22.04.2009, 18:27

The Noob
Teď už to vím taky. Klikni zde.;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.