Ahoj všem, koncem července se rýsuje další, poměrně zajímavá a nebezpečná bouřková situace s možností velmi výrazné až extrémní vlny veder, tak pojďme diskutovat.
Podle aktuálních výstupů numerických modelů se kolem 30. července rýsuje nad západní Evropou postup mohutnější tlakové níže z Atlantiku. Tento útvar by se měl v následujících dnech - ( 1/2.8.2026 ) prohlubovat v oblasti Pyrenejského poloostrova, což by mohlo odstartovat poměrně silné bouřky napříč prakticky celou západní a střední Evropou. Do této doby by mělo nad západní a střední Evropou převažovat ještě velmi teplé a letní počasí s poměrně vysokými maximy, model GFS maluje v nížinách na začátku příštího týdne maxima až kolem 39-40°C.
Klíčovým faktorem zde bude výrazné zesílení tryskového proudění "takzvaného jet streamu" který začne do pohybu vzduchových hmot vnášet obrovské množství energie. Kolem 1. a 2. srpna by tato situace měla vyvrcholit zablokováním výrazného teplotního rozhraní přímo nad střední Evropou, kde západ a východ rozdělí dvě rozdílné vzduchové hmoty.
Zatímco nad západní Evropou by hrozily trvalé dešťě a výrazně by se zde ochladilo, nad východní Evropou by se naopak usadily tropické teploty. Ty sem bude pumpovat horký vzduch od jihovýchodu, hnaný mohutnými tlakovými výšemi z dálného východu. Právě linie tohoto rozhraní představuje největší riziko. V oblasti, kde se chladný a vlhký vzduch ze západu střetne s horkým vzduchem z východu, se mohou utvářet silné až velmi silné bouřky. Situaci navíc výrazně zhoršuje fakt, že s prohlubováním tlakové níže bude sílit jet stream, a s ním i střih větru. Kombinace vysoké energie v atmosféře a silného střihu větru vytváří ideální podmínky pro vznik potenciálně silných bouří, ničivého krupobití, přívalových srážek a silných nárazů větru.
Jedná se však o ten nejvýraznější scénář, jaký může nastat, proto je tohle nutno brát s rezervou.
Celková konfigurace parametrů se ovšem v tuto chvíli zdá být velmi nebezpečná. Jelikož je však celá situace časově ještě poměrně daleko, meteorologické modely zatím nenabízejí stoprocentní shodu. Většina ansámblových členů amerického modelu GFS i kanadského modelu GEM sice tento dramatický scénář podporuje, ale existují i jiné varianty. Některé členy GFS počítají s rychlým přechodem níže bez vytvoření trvalého rozhraní či dlouhotrvající vlnu veder, i když i v takovém případě by Evropě nejspíše hrozily silné bouřky. Evropský model ECMWF a jeho hlavní běh navíc v současnosti s takto radikálním vývojem vůbec nepočítá, protože uspořádání tlakových útvarů vidí odlišně. Nadcházející dny a další aktualizace tak budou nejvíce podstatné a důležité.
| Jak silné by mohly být následující bouřky? | |
|---|---|
|
Žádné bouřky nehrozí |
9 (39 %) |
|
Hrozí silné bouřky s výraznějšími doprovodnými jevy |
4 (17 %) |
|
Hrozí velmi silné bouřky s výraznými doprovodnými jevy |
9 (39 %) |
|
Hrozí extrémní bouřky s nebezpečnými doprovodnými jevy |
1 (4 %) |