Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Ráno často nízká oblačnost, od východu se bude protrhávat

Diskuse o počasí Bouřky od 9.7. do 13.7.

# 13.07.2024, 12:12

Včera okolo 50 mm. Bez krup a větru ve dvou vlnách. Dnes opět varování na večer. Uvidíme. Sucho bylo před týdnem už celkem velké. Teď bude chvíli klid.

60
# 13.07.2024, 12:19

swan1
Přímo na Zadov. :)

palma
Jojo, my máme tentokrát holt smůlu. V květnu tu napršelo 100 mm za týden, předtím ale bylo suché období a hned potom taky. 42 mm tu nemám ani za poslední měsíc. Snad se to někdy zlomí, protože sucho se viditelně vrací. Kolega z Unhoště to může potvrdit.

# 13.07.2024, 12:35

Aladin se docela rozjel na dnešní večer a noc, přes Vysočinu dává pás, kde má spadnout 60 mm a navíc srážky posunul i více na západ, takže to pro Prahu kreslí přes 20 mm. Jede v tom každopádně sám, ostatní modely nějaké srážky také mají, rozhodně ale ne v takové intenzitě. Včera se každopádně Aladin trefil ze všech modelů nejlépe, tak bych ho vůbec nepodceňoval.

# 13.07.2024, 12:46

Jakoby ten Střed ČR až po tu Moravu je fakt už snad jen k smíchu :D

1345
# 13.07.2024, 12:50

No když jsem uviděl tu mapku, tak jsem na ni docela čuměl. Jsem tolik srážek navíc moc neočekával. Každopádně tu každý mm určitě bereme, ale docela pěkně se zalilo i tak. Podle mě to hlavní pásmo bude jako vždy klasicky kousek jižně nebo východně, ale něco tu určitě ještě spadne. :)

414
# 13.07.2024, 13:51

Tak dneska bude solidní střih větru plus příznivá helicita..
Vidíte to dnes na případný výskyt nějakých ,,low topped jevů,,?
Tedy přeháňka, případně slabší bouřka s rotací..?
U low topped přeháněk, slabších bouřek bývají pěkné struktury..

# 13.07.2024, 13:57

swan1
Možné to určitě je, musí ale odprejsknout ta suchá vrstva, která je velmi dobře patrná mezi 4. a 6. km na polední sondáži z Libuše i z Prostějova. Podle některých modelů se má nad naším územím dokonce vytvořit mělká tlaková níže, která by ty dynamické parametry ještě vylepšila, rozhodně to bude zajímavá situace na sledování..

# 13.07.2024, 14:10

Psal jsem te pani co vyfotila tu 10cm kroupu a prej to podvrch neni. Jeste jsem delal, ze jsem nevetsi lovec bourek v ČR :D:D:D
A pani riká, ze je nastvana, ze vsichni si mysli, ze je to photoshop. :D

VM
290
# 13.07.2024, 14:12

SHD kreslí pro jih Čech, Vysočinu a Východní Čechy docela rachot. Nevím, jestli se tomu dá věřit, ale vzhledem k té oblasti, které se to týká bych se tomu vůbec nedivil:D.
Každopádně to může být večer zajímavé a doufám že něco málo nakape i tady:prsi::).

SHD - dnešní večer
# 13.07.2024, 14:33

Ahoj, dovolil bych si zde shrnout tuto bouřkovou epizodu, jelikož jsem byl na šumavě tak to stálo za to;-), asi nejsilnější bouřka přišla ve středu, první přišli už po poledni, ale šla mimo. To nejsilnější přišlo po 14:30 severně a jižně od nás šli dvě bouřky, mezi nimi se vytvořil oblak ( něco jako shelf cloud) ale měl hodně nízkou základnu, když přišel nad nás, tak najednou začaly padat kroupy adiokolo 1cm, potom někde asi do 70 m odemně třískl CG blesk ( byla to totální perda) potom se asi 1 h střídal déšť s kroupama a dokonce jednou chvíly i sněžilo:pozor::snih::blesk:, ( mám i video ), za tu bouřku spadlo přes 30mm a rozvodnil se i blízký Hamerský potok. Včera nás to vše obešlo, ale večer byla alespoň pěkná blískavice. Tak zatím a bouřkám zdar:blesk::cool:

180
# 13.07.2024, 15:04

Icon-De třeba nemá ani 20 mm skoro, aladin asi přehání myslím s těmi 60mm.

301
# 13.07.2024, 15:10

John Deere
Tak ji má v mrazáku ne? Takže není problém přeměřit, tak blbá, aby nevěděla, že je to rarita určitě není.

# 13.07.2024, 15:16

Yurri
Videl jsem fotku, kde je hromada sice mensich, ale ne uz o moc, takze je to real no. Je to rarita no. Ale v Polsku asi pred 10lety padali takovyhle vsechny :D To byl teprve mazec.

# 13.07.2024, 15:17

kuba
Nejsou si jistí, jestli budou bourky. S bourkama 60, bez bourek 20.
I kdyby spadlo 20 tak uz to bude dobre nachcany.
Nejhorsi to maji ted zemedelci, plodiny jsou uz prezrale a neda se sekat. Kukurice je v hajzlu po kroupach, teda aspon na Pardubicku.

301
# 13.07.2024, 15:31

John Deere
Někde jsem četl jak ty Cb bombardují vinaři nějakými děly, aby se spustilo krupobití dříve a jinde mimo vinici, v dnešní dronové době mě napadlo hned využití pomocí kanadských kamikadze dronů za pár šupů jak je používají na Ukrajině, myslím, že by to byl zajímavý pokus sestřelit takový nebezpečný Cb?, což dnes není problém detekovat.
https://www.novinky.cz/clanek/muzi-francouzsti-vin...
Tihle Francouzi strčí všechny lovce a pozorovatele do kapsy, nečumí a jednají = dobrá práce.

# 13.07.2024, 15:48

Yurri
Jedna střela za 10000 je dost,když jich musí být hodně.To by asi “ludvicka” zruinovalo,ani “Markovi” by se to možná nelíbilo,že mu blbne bouřky táhnoucí na rekord :)To se vyplatí dělat jen na velkých vinohradech.

301
# 13.07.2024, 16:11

TomasMost
Říkám, že by to šlo dnes za pusu, vždycky vojenské inovace udávaly směr, koneckonců i internet vznikl jako armádní síť, podle mě by toho dnes šlo udělat ještě mnohem víc, ale řeším spíš sucho a výnosy, kroupy jsou u mě výjimečné a vinařství v ČR spíš v úpadku.

# 13.07.2024, 16:26

John Deere
Kolega z práce říkal že měl kroupu velkou přes celou dlaň.

# 13.07.2024, 16:40

Jako dusno je hrozny, takze klidne at chcije, je uplne bezvetří. Staci maly pohyb a chcije z vas.
To u Hlinska ve VČ se drzi na miste ten bobek. Je to od nas videt. A vsude kolem to taky roste.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.