Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Ráno často nízká oblačnost, od východu se bude protrhávat

Diskuse o počasí Bouřky od 9.7. do 13.7.

# 12.07.2024, 21:25

Momentalne Ostrava Stara Bela pekna bleskova aktivita a hromy jak cyp.

2
# 12.07.2024, 21:26

Poprvé tento týden jsme se dočkali i na úplném západě. Ztrácí na síle ale stoupl jsem jí přímo do cesty :)

1270
# 12.07.2024, 21:32

charlie
Jo taky teď koukám. Jestli je to tak beru zpět co jsem říkal odpoledne o těhle bouřkách na SZ...

86
# 12.07.2024, 21:34

tady už minimálně 30 minut bouří v blízkém okolí..jde to velmi pomalu..spadlo zatím pár kapek.. blesky jsou většinou rozvětvené, a v dáli pár CG+, barva červená, růžová a bílá
občas teda to jsou pecky že se zatřepe okno :D
ale jak říkám vše v dáli ccca 5 - 10 km..

12
# 12.07.2024, 21:48

Tak opět jsem v civilizaci :D Už opět jde internet i mobilní signál. Prostě ta diskotéka se prohnala během 15 minut a je klid. Jsem zvědav kolik naprší. Přívalák už je pryč a teď už jen zahradnický deštík.

# 12.07.2024, 21:51

Predators2
Já to říkala , ale byla jsem označena za bajkářku a povidalku

54
# 12.07.2024, 21:51

Nyní je to u nás. Taková silnější letní bouřka. Nic extra.

10
# 12.07.2024, 21:52

Borec z Plasy, co tu už měsíc brečí, jak je bez deště se dočká

# 12.07.2024, 21:56

U mě uplný hovno žadný system nedorazil a bouřky jdou serverně odemně zase

# 12.07.2024, 21:58

Tak tady to byl k večeru další letošní masakr a už u několikáté bouřky opakuji, že být to v jiné sezóně, tak je klidně i nejsilnější v celém roce, konkrétně tady tahle ale nakonec v mém žebříčku nedosáhla letos ani TOP 3. Oproti ránu a dopoledni to ale bylo skutečně ještě o level dál.

Hřmít začalo mezi 17. a 18. hodinou a blížilo se to poměrně rychle. Zničehonic se od jihozápadu zjevil masivní shelf cloud, který jsem ani nemohl vyfotit, protože šel z té nejhorší strany, kde mám nejvyšší kopce kousek od sebe, takže jsem si ho všiml až skoro nade mnou. Pod shelf cloudem foukal masivní nárazový vítr, podobně jak tu psal Tomino, bych řekl, že tu byl nejsilnější nárazový vítr za posledních několik let. Neznám přesnou hodnotu, ale kolem 20 m/s to být mohlo, ačkoliv jsme obklopeni kopci ze všech stran kromě východu.

Silný nárazový vítr poté pokračoval, slábnout začal až v době, kdy přišel přívalový déšť. Toho tu bylo několik vln, chvílemi byl doslova extrémní. Downburst to ale minimálně tady u nás nebyl. Déšť každopádně opět vyplavil štěrk a kamení z našich lesů, tohle se tu dříve dělo jednou za několik let, letos se to stalo minimálně počtvrté, co si tak vzpomínám.

Silná byla i elektrická aktivita, viděl jsem spoustu blesků a záblesků, i fialových. Tak hodinu hřmělo téměř nepřetržitě. Kroupy nepadaly.

Když už jsem si myslel, že bouřka skončila, přišla po krátké pauze v dešti druhá vlna, opět se silným nárazovým větrem, ale jinak už to spíše doznívalo, déšť byl maximálně středně silný a elektrická aktivita byla už jen slabší. Počítám to celé jako jednu bouřku (MCS), chvíli totiž nepršelo, ale nevšiml jsem si žádné pauzy mezi hromy, která by trvala alespoň 15 minut. Řekl bych rovněž, že šlo o bow echo. Bouřka nám dohromady dala krásných 22,7 mm, navíc jsme tu měli už těch 11,5 mm z rána a dopoledne, dnešní úhrn tedy činí 34,2 mm srážek. Tohle způsobily (kromě té ranní přeháňky) dvě MCS, které nás přímo trefily. Po dnešku se dostáváme už na 21 přímých bouřek v tomto roce a vypadá to, že budeme trhat rekordy.

Jinak, doufám, že se všichni zranění po dnešku plně zotaví, zamrzelo mě zejména to, že strom zranil člověka v kempu ve Vémyslicích, kde jsem již několikrát byl (i když ne v tom kempu).

# 12.07.2024, 22:05

Nedá mi to se nezeptat - ALE? Proč z Německa jde krásná linie která se při přechodu hranic roztrhne, přeskočí nás a nad Plzní nebo kousek za směrem k východu se spojí? Dokáže mi to někdo vysvětlit?dík

# 12.07.2024, 22:08

Ja mam taky dotaz a snad mi to nekdo pekne vysvetli. Muzou prijit silne bourky ze S, SV nebo V? A jestli ne, tak proc?

# 12.07.2024, 22:10

mrazicek007
Asi tak uplně zbytečný tu něco čekat když tu projdou 2 bouřky za měsíc

# 12.07.2024, 22:12

Plzeň si řekla ne my už máme dost letos, pěkně to za ní naskočilo ? vítejte v našem světě

290
# 12.07.2024, 22:21

U Plzně je pěkná bouřka, škoda že jde tak pomalu a není šance že by sem došla. Chtělo by to ještě vodu srážkový deficit je tady v okolí pořád obrovský.:)

13
# 12.07.2024, 22:23

Marek_98
Gratulace k bourke, tento rok je u vas paradni na bourky, toz ten buduci rok bude paradni na bourky zase u nas ?

25
# 12.07.2024, 22:25

Zase pěkně prší ze žlutých odrazů. Vypadalo to, že to jde na Prahu, ale zase se to vysunulo severněji na Mělnicko :D To počasí je fakt už hrozně uchcany na Mělnicku poslední dobou. Pamatuji ty extrémní sucha dřív, tohle je úplně něco jiného.

Pokud se zachová ten JZ koridor postupu, klidně to co je u Plzně snadno nadběhne Prahu a půjde severněji, než se teď zdá...

60
# 12.07.2024, 22:26

Negan
Tyhle chíplotiny nedorazí ani sem, nemá to žádný pohyb a ihned to chcípá. Nechápu, jak to někdo může označovat za silné bouřky. :D

875
# 12.07.2024, 22:32

U nás dneska pěknej masakr. Bouřka se začala těsně před námi formovat do linie a postupně chytala i tvar prohnutého luku, při příchodu se vyskytl i velmi silný vítr ( nárazy až 90km/h ) až se stromy ohýbaly, v tu dobu co to přicházelo, jsem stál na poli kousek od domu a málem jsem nestihnul utéct domů :D Při příchodu samotné dešťové clony se vyskytl velmi silný přívalový déšť společně se silným větrem, kroupy naštěstí nebyly. V samotné bouřce napršelo přesně 14mm srážek.

Asi hodinu poté přicházela od J až JZ další, tentokrát slabší bouřka, ovšem 80% všech blesků tvořili CGčka, krásně to dunělo od samého počátku. Příchod byl velmi rychlý, nejbližší údery byly i pod 1km, takže tento rok určitě asi nejvýznamější a nejhezčí blesková podívaná. Z této bouřky nakonec napršelo 9mm, takže dnešek dohromady zakončen 23mm. Opravdu jedna z nejlepších bouřkových situací.

Mohutný shelf cloud na systému bow echo.
Mohutný shelf.
Pozdně večerní CG kanonáda.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.