Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnešek opět deštivý, na jihu Čech ještě vydatné srážky

Diskuse o počasí Bouřky od 9.7. do 13.7.

23
# 10.07.2024, 09:01

palma
Predikce no... to asi nevyjde...

Z předpovídané sumy srážek je vidět ta lokálnost. Jako Vysočina má asi slušné šance, ale někde kolem Prahy střední Čechy a JZ Čechy už to bude asi více o lokálnosti, ale samozřejmě tenhle „výcuc" srážek za celých 72 h je zatížený velkou nejistotou...

Jinak Morava letos fakt jede. Srovnání srážek od začátku roku s průměrem přes 150%... :!!: Něco takového nepamatuji na takové ploše v této fázi roku. Je i vidět, že to převálcovalo letošní velmi deštivé Plzeňsko a Domažlicko. Po těchto bouřkách si zřejmě polepší ta sušší oblast východně od Prahy i část Vysočiny.

Aladin suma srážek za 72 h, zdroj: Ventusky
srovnání srážek s průměrem od začátku roku, zdroj: chmi.cz
47
# 10.07.2024, 09:05

Frantis95
Hodnoty MuCAPE budou v odpoledních hodinách až na hodnotách kolem 3700 j/kg, zejména ve centrální části Čech, ale realitu uvidíme dle sondáže v Praze. (12UTC) No jinak situaci sleduji každých pár hodin a je to víceméně jasné, západ a východ nebude mít téměř nic. Nejvíce bouřek a i nejsilnějších bude v okolí Prahy a severovýchodních, východních Čech, později večer a v noci také v oblasti Vysočiny, Brněnska - Jeseníky.

# 10.07.2024, 09:11

9 ráno a u Jeny bílé jádro :D

414
# 10.07.2024, 09:17

Podmínky jsou na 9.15 ráno opravdu vynikající ..
Nechutné dusno..

23
# 10.07.2024, 09:40

Jinak si myslím, že začnou růst opět houby. Oni rostly hodně cca v první polovině června skoro všude, pak přišel útlum, teďka jsem to byl nějak vypozorovat v lese a mám nějaké info z více míst a potvrdil mi to i jeden místní houbař, že teď vůbec nerostou.

Moje vysvětlení jsou ty teplotní výkyvy. Houby mají rádi stabilní teplé počasí a dostatek vláhy, což by teď mělo nastat a zhruba takto nějak to bylo na přelomu května/června a ještě část června. V posledních dnech a poslední dobou byly fakt velké teplotní výkyvy a to není dobré.

Jinak s těmi houbami je to někdy fakt brutus. Potkal jsem jednoho místního houbaře asi cca 10. června, který chodí do malého háje na Mělnicku, není to ani les, prostě malý háj a sbírá tam plný koše kovářů, dubáků a zná tam spoustu míst a fleků. Já pro změnu našel hodně růžovek a překvapivě byly dost zdravé. Taky jsem našel i praváky smrkové, dubové a je zajímavé, že v tom malém háji rostou jak kováři tak i kolodějové, ale možná je to hřib polosíťkovaný, který je podobný kolodějovi. Nejvíc bylo ale růžovek no... To je jedna z nejlepších hub.

Tohle je pro houby jako dělaný... zdroj: chmi.cz
# 10.07.2024, 09:56

Aura_
Tady houby neporostou. Teploty nad 25 stupňů jsou pro ně nepříznivé a svrchní vrstva půdy je do 3 cm suchá a bude víc.
Plodnice, které se přesto zde místy objevily, rychle zasychaji, jsou cervive.

23
# 10.07.2024, 10:01

Teploty nad 25 stupňů jsou pro ně nepříznivé

To snad ne... Vždyť se furt říká, jak mají rádi teplo. Mykologové nebo i meteorologové víceméně pořád opakují takovou básničku a pravidlo - houby mají rádi teplo (ale ne vyloženě vedro) po deštích.

Podle mě na houby je ideál právě tak těch 25-30 stupňů, po vydatnější zálivce (bouřky/déšť) a bez teplotních výkyvů. Loni v srpnu, když bylo hodně zalito ze začátku měsíce a pak přišlo opravdu dost teplo, tak rostly jako blázen a byly ve vynikající kondici. Snášely v poho i teploty lehce nad 30°C a půda byla prolitá. To platí pro léto, na podzim je to asi už jinak a stačí teploty kolem 15-20°C, když rostou více podzimní druhy.

# 10.07.2024, 10:05

V dali viditelná kovadlina z oblasti Jena,Gera :)
Tady je 28 a dusno

414
# 10.07.2024, 10:07

Aldy1977
Aura_
Teplo a vlhko, hlavně teplé noci, pak houby jedou..
Záleží také na povrchu uvnitř lesa..
Holé jehličí samozřejmě prosychá odshora celkem rychle, naproti tomu hrabanka zetlelého listí v listnatém lese nebo mech drží vlhkost dlouho..
Ale to tady spamujeme, pojďme se věnovat bouřkám...

47
# 10.07.2024, 10:13

Velmi rychlá konvekce jihozápadně od Berlína, bouřky by tam dále měly sílit směrem k Baltskému moři, v tomto prostoru (kolem Berlína) je zvýšená tzv. hluboká konvergence, na ní najely silné bouřky. Bouřky co jsou nyní v Sasku by měly postupně zaniknout a postupně i déšť bude slábnout. Fronta nyní už ovlivnuje i západ Čech, zejména tedy zvýšenou oblačností, zde se bouřky téměř tvořit nebudou - šance je spíše až večer, energie by zde měla přetrvat až do večerních hodnot, kde by samotná studená fronta mohla nějaké bouřky vytvořit. Zatím to vychází dle večerního výstupu (18Z) ID2, který modeloval přesně stejnou situaci jaká je v těchto hodinách, jestli i nadále tomu tak bude, tak bouřky budou vznikat v jižních, středních a východních Čechách během odpoledne, západ a severozápad by to mělo klasicky přeskočit, ale realitu uvidíme.

23
# 10.07.2024, 10:33

V okolí Brd už se rozvíjí přeháňky. Počítá se s tím, že to začne hodně brzy ještě před polednem. Zhruba v prostoru středních Čech nebo i západních JZ Čech první silnější bouřky již brzy odpoledne.

LukasZH
Tam to naskočilo opravdu enormně rychle... :!!: Před tou linií oblačnosti to prostě explozivně vyrostlo. Podle mě něco podobného nastane i v Čechách, ale zatím chybí větší kupení, pak to půjde taky asi dost rychle. Výstraha na Velmi silné bouřky již od 11 h dopoledne je fakt neobvyklá.

Hodně to připomíná tu situaci z 21.6.2024, kdy nic, nic a pak v Pošumaví a na Táborsku to z minuty na minutu rychle vybuchlo. Ono to západní Čechy nejspíš asi fakt přeskočí, přesto tam platí výstraha a šance tam je, ale nějaký takový rychlejší rozvoj nastane spíše v tom prostoru středních Čech nebo na pomezí středních a západních Čech, ale úplně na západě už asi ne... Jakmile naskočí několik výraznějších cumulů u sebe, tak to jistě rychle vystřelí do výšky a bude z toho cumulonimbus... :D

# 10.07.2024, 10:46

KH si jedou velké kupy a přeháňky. Tady jsou castellany nebo elevated konvekce ale asi k ničemu.

Měla to bejt více SZ situace před několika dny a znova z toho vzešlo Praha východ jih. Ale možná že se tu něco menšího vytvoří..

23
# 10.07.2024, 10:54

Peter Sedlák 1
Zítra je na SZ Čech docela šance na supercelu podpořená vyšším střihem větru, ale stejně to ukazuje rozvoj větších bouřek spíše až JV od Prahy večer a v noci na pátek. Ale myslím, že zítra na SZ by mohly být izolovanější supercely. V pátek pak je šance zřejmě plošně všude, bude se to dost vlnit.

# 10.07.2024, 10:57

Teda severně od nás to nejelo brutálně :D

# 10.07.2024, 11:04

Aktualne 32.3 a vlhkost 60%, zacinam umirat, tohle neni normalni už. Nejakych Vasich 27 mam na klimě.
Jestli neumřu dneska, tak uz nikdy.
Jako vubec se nedivim, ze by meli byt bourky :D Ty budou asi kure****

86
# 10.07.2024, 11:05

Já se obávám že jakákoliv výstraha pro Z/SZ je dnes zbytečná ??

47
# 10.07.2024, 11:07

JUGOCV
Zbytečná není. První bouřky budou sice vznikat východněji (dnešní poledne, odpoledne), ale večer mohou na západ dorazit bouřky z Německa na samotné studené frotně, která se nad námi vlní.

406
# 10.07.2024, 11:11

Jsem byl teď na střeše, uvolnit odtoky, totál byly zarostlý mechem, ještě že mne to napadlo, to by tam byl bazén, jestli něco přijde.., udělal jsem při tom pokus,.. během hodiny, co jsem tam cca byl... kilo deset jsem "zhubnul", vlhkost vzduchu je kolem 70%, bohužel jsem si nevzal mobila, ale na západě už jsou vidět kumule..Určitě to sem dorazí, všech našich osm zvířat leží jak lemry a nehne s nima ani žrádlo, co jsem jim nandal do misek..:D

23
# 10.07.2024, 11:12

Ale když na to tak koukám, ono to vypadá, že si fakt užije hlavně Vysočina a ten pás co jde z jižních Čech přes Vysočinu na východ Čech. Hlavně pro Vysočinu to ukazuje enormní srážkové úhrny přes 100 mm za 72 h. Tam bude hlavní těžiště bouřek, dnes i zítra/v noci na pátek a v pátek to tam taky asi nevynechá... Ono to sice naskočí dnes i ve středních Čechách, ale ty největší bouře večer půjdou spíše již přes Vysočinu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.