Jak je oceánské proudění s lehkou instabilitou, tak jsou přeháňky i mimo sezónu hezké. Před pásmem přeháňky s hezkou strukturou nárazy 40 km/h a pěkně sprchlo, 1.9 mm za dnešek. Koukám, že potom ještě uhodila blesky. K večeru už budou ale spíše slábnout. A nakonec hezká podzimní procházka s nasvícenou vzdálenou malou kovadlinou.
Diskuse o počasí Ojedinělé bouřky 5.11.2023
No tady to struktury nemělo, prostě to vypadalo jako vrstvička a z ní deštíček. A teď to bude parazitovat celou noc kdy je geomagnetická bouře..
Mráčky to hory umí si držet najednou.
Cewr:
Je sice pravda, že každý blesk v některých situacích detektor blesků opravdu nezachytí. Ovšem zde bych výboj blesku vyloučil i já, jelikož oblak který se vyskytoval nad vámi dosahoval max 5 km nad zemí, což pro vznik blesku moc vhodné podmínky nejsou.
Potvrzuje to i snímek radarových dat. Skutečně tedy nevím co jste viděl a slyšel...?
swan1
Většinou kolem 6 km a to opravdu v zimním období, kdy úroveň ledových částic klesá. Cirkulace v tomto oblaku bývá velmi nízká až nulová a v takových případech prostě nedojde k nabití nebo-li tření jednotlivých částic. V tomto případě se o cumulonimbus rozhodně nejednalo, ale hádat se zde nemusíme. Tyto ojedinělé výboje detekce zachycuje docela přesně. Lépe by to mohlo potvrdit nějaké video...
Fero
Přeháňkové cumulonimby, ať už s výboji nebo bez výbojů, v zimním období (nejčastěji za SF v chladném, instabilním SZ proudění) zřídkakdy přesahují výšku 5km.
Přesto jsou to konvektivní cumulonimby.
V tomto případě tam těch cca 5km výšky jak i vy sám píšete, bylo..
Vycházím a nejen já, ale i redakce In-počasi , také z toho , že blesková detekce opravdu není 100% .
Rovněž nevidím jediný důvod nevěřit uživateli cewr , že viděl blesk a slyšel hrom..
Na těch přeháňkách se v ten den vyskytly výboje i v Německu a že se ojedinělý výboj vyskytl někde na Pardubicku v dočasně silnější, konvektivní přeháňce bylo prostě možné...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.