Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Silné až velmi silné bouřky 23.-29.8.

1262
# 25.08.2023, 13:07

John Deere
Není to jen západ. Podle toho co je na radaru, tak ta oblačnost co se nasouvá pokryje většinu Čech. Výstraha na velmi silné bouřky vypadá opravdu trapně.

77
# 25.08.2023, 13:08

ČHMŮ SE VYJÁDŘILO: CITUJI:
Zvlněná studená fronta nám následující hodiny a dny přinese několik balíků velmi silných bouřek, předpověď kdy a kde se bouřky vytvoří je velmi nejistá.
⚡️ Dnes odpoledne jsou vhodné podmínky pro tvorbu supercel v severozápadní polovině Čech. CAPE i přes 2000 j/kg sahá vysoko přes 10 km a bude podporovat silné výstupné pohyby, střih větru i přes 20 m/s a jeho příhodné stáčení s výškou. Bouřky by proto mohly doprovázet velké kroupy, silné nárazy větru nebo i přívalové srážky. 🧐Otázkou zůstává, jak moc prostředí ovlivní právě procházející slabší bouřky.
☝️ Dnes později odpoledne a večer se začnou velmi silné bouřky tvořit také na ostatním území od východních Čech až po Moravu a Slezsko. Konvergence proudění se v současné době nachází na pomezí Čech a Moravy, zhruba na spojnici měst Č. Budějovice - Olomouc. Tam by se bouřky mohly spustit nejdřív. Bouřky budou pokračovat i během noci na zítřek a mohou být stále poměrně intenzivní zejména na východě a jihovýchodě. Potenciál nám dokazují aktuální bouřky nad západní Evropou, které přetrvaly i přes noc.
❗️ Zítra odpoledne a v noci na neděli by nás měl přecházet bouřkový systém, na kterém očekáváme zejména vysoké 💦srážkové úhrny a také 💨nárazy větru. Vnořené supercely by mohly vyprodukovat 🫧velké kroupy. Trajektorie zítřejšího systému se zdá podle modelových předpovědí jistější než dnešní bouřky, pravděpodobně přejde od jižních Čech směrem k severovýchodu (k Orlickým horám, případně až do oblasti Beskyd).


Stále očekávají že na SZ vznikne supercela...

172
# 25.08.2023, 13:12

Morava out není, zde ta konvergence by to večer a v noci mohla nějak popohnat. Oblačnosti by zde také mělo být méně, ostatně z Bavorska jde jen kousíček vysoké a pak je tam čisto. Mohlo by to být zajímavé. Nic neodpískávám, prostě čekám.

1262
# 25.08.2023, 13:12

JUGOCV
Jo jasně a to je předpověď nejspíše pro jinou oblast ne pro SZ Čech :D

1262
# 25.08.2023, 13:16

Ať se podívají ještě jednou na radar a uvidí kolik humusu je v Německu. V tomhle nemůže nikdy vzniknout supercela.

# 25.08.2023, 13:16

JUGOCV
No tak Vám snad ČHMÚ zavřela....a bude chvíli klid. :D:D:D
By mě zajímalo, kde berou tak vysoké hodnoty CAPE. Zrovna na západě jsem nikde víc jak 500 neviděl a oni tam prasknout přes 2L.
A u nás je 4000J/kg potom ne? :D taky by neměli tolik chlastat už.
Supercella nevznika jen za jasného počasí, co je to zase za argument?

381
# 25.08.2023, 13:25

Nevím, no..
Tvrdit, že aktuálně přechází přes ČR od Z bouřky je trochu odvážné...

1262
# 25.08.2023, 13:31

A na seznamu je. Bouřky budou po celé zemi velmi silné!!! :D:D:D

# 25.08.2023, 13:33

Aspoň máte vlhkost, tady na východě žádnej hycak se nekoná, nízká vlhkost. Na to,že je 29st tak pocitově klepu kosu,oproti předchozím dnům :D

# 25.08.2023, 13:34

Ono by se to podle družice teoreticky mohlo protrhat i v tom Německu, ale jestli už nebude pozdě :D

# 25.08.2023, 13:40

To půjdou řeky asi pěkně nahoru,když budou každý den takový bomby u nás.
Každopádně aktuálně jde na Prahu pořádnej masakr, se ani nedivím, že je sledování online.

VHK
Avatar
30
# 25.08.2023, 13:42

No jsem na to zvedavej,momentalne uplne jasno a venku jak v pradelne,z toho neco urcite bude😉noc by mohla byt na vychode hodne zajimava:blesk::prsi:

# 25.08.2023, 13:45

Už lezou data z poledních sondáží, Praha Libuš nic moc, ale Prostějov ukazuje hodně energie

# 25.08.2023, 13:48

Martin Šimon
No v Prostějově je hlavně chyba v sondáži, přízemní teplota 39,8 °C a rosný bod 25 °C? To je jak počítat energii pro výstup vzduchu z prádelny, reálná hodnota bude teplota tak 30 °C a rosný bod 14 °C..

74
# 25.08.2023, 13:51

Frantis95
Jo, to bude chyba.. to bych viděl polomrtvé lidi ležící na chodníku :D

edit: jinak to vyjádření ČHMÚ je ze 13:00, takže mi ta část o přecházejících bouřkách přijde extra divná, jako by se autor textu vůbec nepodíval na aktuální situaci...

172
# 25.08.2023, 13:53

Energie bude dost i tak, jen tedy ty teploty a ustřelený rosný bod je trochu mimo. Venku je zatím skoro jasno a +33°C. Tak to ujde, ale dusno je pořádné.

75
# 25.08.2023, 13:57

Aidamko1
To mi povídej já du v tom hicu na pohřeb aktuálně 33,5°C

# 25.08.2023, 13:59

CAPE v Praze řádově vyšší stovky, Prostějov se jim trochu nepovedl, sondáž dle mého vyplivne tak 6000, ale reálně by to bylo asi něco přes 1000, tudíž nějaké velmi nebezpečné podmínky zatím nepanují.

EDIT 14:14 Tady se každopádně začíná něco dít. Dochází k tvorbě elevated-base kupovité oblačnosti, která docela vystřeluje nahoru, základny navíc tmavnou a mají tendenci se snižovat.

# 25.08.2023, 14:07

Petr11
Nekecej 21. Června bylo slušné derecho ještě teď jsou v Klatovech a okolí vidět škody v Tedražice bylo podezření na menší tornádo, ale nakonec se podezření nepotvrdilo. Daleko zajímavější bude dnešní večer a noc. Škody to nadělá a nikomu to nepřeji, my po tom červnu ještě nemáme ani opravenou střechu. Jsem zvědavá na Hodonínsko pomalu se to tam začne přezdívat. Na česká area:tornado:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.