Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Přeháňky a bouřky ve vlhčím Z proudění 19 - 21.7.

379
# 21.07.2023, 05:50

Zima brr, +8°C, k tomu zataženo, a to nejen vysokou, ale už i střední oblačností..
To na tvorbu bouřek tady zatím moc nevypadá..😀
Ale třeba se to během dne ještě vybere...

379
# 21.07.2023, 07:56

Tak v Německu i na SV Francie se vyjasnilo, přesně v tom správném pruhu..
V tom pásu by se to mělo tvořit..
Tož uvidíme...

110
# 21.07.2023, 08:38

Já se divím, že to ještě někdo sledujete. Aby pořádně zapršelo, muselo by to jít úplně opačně tj. zjednodušeně řečeno z Balkánu. Z meteorologického pohledu jde o typický příklad povětrnostní situace označované jako Vb (čti „pět bé“). Při ní postupuje níže ze severního Jadranu k severovýchodu po dráze cyklon Vb. Toto označení zavedl německý meteorolog Wilhelm Jacob van Bebber, který už koncem 19. století studoval typické dráhy cyklon na evropském kontinentě. Takto postupující níže se vyznačují výrazným rozdílem teploty (teplý vzduch na východě, studený na západě), přičemž hlavním rysem jsou dlouhotrvající intenzivní srážky zasahující území až několika desítek tisíc kilometrů čtverečních.

Já už jsem rezignoval. Prostě jak by řekl jeden kumpán našeho známého herce Boleslava Polévky, "neteče a nepoteče".
:D:zz:

# 21.07.2023, 08:42

Když vidím tu teplotní inverzi a nízké rosné body, tak je mi jasné, že dnes se v Praze bouřky a dost možná ani deště nedočkáme. No nic, tak třeba v pondělí:!!:.

273
# 21.07.2023, 08:47

Dnes by nás to z Rakouska mohlo zasáhnout, takže večer kolem té 18hod. zabouří a spadne aspoň 15 mm, už mě ale zajímá to pondělí, kdy by mohla dorazit další várka, ať už se to trochu s tím suchem alespoň na povrchu zlepší.

142
# 21.07.2023, 08:51

Déšť je sice potřeba, ale po dlouhé době se vzbudit a venku je zamračené a jen 17 stupňů? vždyt to je úplná paráda, dočasná :D

8
# 21.07.2023, 09:08

ludvicek
Ano situace Vb by byla výborná. Jen by se to nesmělo seknout nad stř. Evropou na dlouho. To už tu bylo. Nepříjemné následky by zbrzdilo jedině nynější sucho.

110
# 21.07.2023, 09:25

paja n
Blbý je, že jedním z průvodních jevů klimatické změny je větší koncentrace extrémů, ergo, obávám se, že v podstatě by se to s určitou vyšší pravděpodobností stát mohlo. Celkově by bylo zajímavé mít nějaký "index nasytitelnosti", který by ukazoval, kolik mm srážek je ještě bezpečných.

# 21.07.2023, 09:52

Rodí se to nad sz Itálií, takže zatím směr spíš Maďarsko, Slovensko...
Vidím to dnes v ČR blbě, odpoledne možná něco izolovaneho na Vysočině s postupem do Jeseníků.

67
# 21.07.2023, 10:14

Aldy1977
Pokud jste četl předpověď, vznikat bouřky by měly nejprve na Šumavě a postupovat dále na východ, to co vzniká někde v Itálii nás vůbec nemusí zajímat

65
# 21.07.2023, 10:24

Zajímavé, soudit podle bouřek v severní Itálii, které na nás nemají mít vůbec vliv, a navíc v 10 hod. dopoledne, že to pro ČR vypadá bledě. Ale od Aldyho nic překvapivého.

Pro mou oblast to dnes vypadá velmi dobře a nepochybuji o tom, že to tentokrát vyjde, když budu do 20 hod. na brigádě... Jinak pro sever Itálie byla od estofexu vydána další trojka. Letos už osmá, čímž je překonán v tomhle ohledu rekordní rok 2021, kdy jich bylo vydáno dohromady 7.

Dnešní předpověď estofexu (estofex.org)
# 21.07.2023, 10:34

No tedy myslím si, že je dost důležité kde se bouřky tvoří a jak postupují, viz např. ranní úvaha swan1.
Tady prostě můžou psát názory bez pranyrovani jen vyvolení.

459
# 21.07.2023, 10:35

Tak ICON(DE) kreslí ve večerních hodinách přechod pěkné linie od Šumavy až po východ Moravy, no uvidíme, jak se to dále vyvine, dnes to bude hodně zajímavé. Aktuálně je tu stále oblačno až zataženo ale začíná se to protrhávat.

# 21.07.2023, 10:48

Nás má opět vše minout. Já si myslím že to dělá ten zasranej jetstream protože to sucho u nás začalo před 4 lety kdy začal být v létě na tom samém místě co je teď

# 21.07.2023, 11:00


Tak Estofex pro nás vydal 1 stupeň, tak uvidíme jak to vyjde.

379
# 21.07.2023, 11:05

NesQuiK
Tak,tak.. Stačí se podívat na proudění..
Itálie nám může být jedno..
Šumava právě začala kupit...

171
# 21.07.2023, 11:08

Aldy1977
Ty ale pořád píšeš jak u tebe nic nebude, je u tebe katastrofální sucho a pak se divíš, že pár lidem ty tvé příspěvky, co nemají hlavu a patu, nejdou k srdci. A o nějaké vyvolenosti prosím nemluv. Není to fér vůči ostatním.

Bouřky se začnou odpoledne vytvářet nad jihem a jihozápadem Čech, pak budou zesilovat nad Vysočinou a zasáhnou pak i Moravu a Slezsko.

273
# 21.07.2023, 11:10

ludvicek
Níže to máte, zašel bych více do podrobností u výpočtů rizika, obecně hodně pomohou současné žně, kdy zasáknutí bude lepší než na ztvrdlém povrchu a mění se to průběžně, běžně docela vsakující zatravnělé povrchy jsou v háji a nárazově toho noc nepoberou, včera jsem osobně rovnal zuby u prstové okopávačky, to se mi v červenci snad ještě nestalo.
https://hydro.chmi.cz/hpps/ppov

# 21.07.2023, 11:19

Tak na Šumavě už je černo pohledem na jih ze Strakonicka

379
# 21.07.2023, 11:21

Aldy1977
Jsou tu přispěvatelé a pak taky notoričtí pesimisté a stěžovatelé ..
Psát tu při JZ až Z proudění něco o Itálii a vyvozovat z toho špatné vyhlídky pro ČR je dost out..
Zajímá nás dnes Německo a naše pohraniční hory na JZ...Moravu možná i SZ, S Rakousko.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.