Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Bouřky na zvlněném teplotním rozhraní 19-23.6.2023

48
# 22.06.2023, 12:33

Nechme se překvapit. Ty modely teď kouzlí tak, že počkáme raději na realitu a spekulace nechme jinak. Takových situací bylo už dost.

77
# 22.06.2023, 12:42

nelze vyloučit v oblasti KH předfrontální bouřky :blesk:
12:31
Mohutný bouřkový systém by se zhruba kolem 18:00 měl začít formovat na jihu Německa. Následně bude rychle postupovat k severu až severovýchodu k našemu území. Kolem 21:00 tento systém zamíří na západ Čech a v dalších hodinách se budou rozšiřovat dále na naše území. Před ním se ale večer případně i pozdě odpoledne mohou u nás tvořit izolované bouřkové buňky, hlavně kolem Krušných hor.

# 22.06.2023, 12:45

JUGOCV
Moderátor není autorem výstupů Aladina, spíš je vhodné se obrátit na Český hydrometeorologický ústav.

Ale je to k ničemu, buď neodpoví, nebo něco obecného ve smyslu "je to regionální model", už jsem dotaz párkrát u jiných anomálií, vůči jiným modelů, zkoušel.

172
# 22.06.2023, 12:46

JUGOCV
Opět. Je nutné se podívat na to z větší hloubky, podmínek, postupu fronty apod. Poslední dva dny tady bylo od GFS ve scénáři to, že Moravu ty bouřky zasáhnou. Teď se na tom shoduje i Aladin a v každém druhém výstupu i ICON-D2. Ano je nutné počítat avšak s tím, co večer ukáží sondáže a jaká bude poloha linie konvergence a samotné fronty. Nikdo bouřky nezpochybňuje v Čechách.

U těch Moravských je nutno ale počítat i s tím, že fronta bude nasucho. Osobně ale pamatuji za posledních asi 5 let plno takových situací, kdy to třeba fakt takhle bylo, že byly velice intenzivní bouřky v Čechách a s menší intenzitou i na Moravě, ale taky kolikrát nic nebylo. Prostě musíme počkat na realitu.

# 22.06.2023, 12:47

Zatím je brzo něco vědět. Až teprve se komplex začne tvořit na konkrétním místě, bude přibližně daná trajektorie

# 22.06.2023, 12:48

Aidamko1
Na druhou stranu poslední ECMWF před pár hodinami bouřky / srážky z Moravy prakticky vymazal...

2
# 22.06.2023, 12:49

Děcka,ja vás nekdy tak rada ctu... By me dřív nenapadlo,jak moc intenzivne se da bavit o pocasi:D:D
Ja bych si nějakou tu bourku dala,ale nějakou hodnější,ty zlobive at jdou tam,kde je chteji...

172
# 22.06.2023, 12:52

Martin Šimon
Ano, to, že to Ecák smazal (i když měl sucho pro nás na noc na zítřek od prvních výstupů) je samozřejmě nutné brát v potaz, ale včerejšek např. narozdíl od GFS měl Ecák tady taky nasucho a nakonec něco bylo. Jasan, je nutno počítat s touto variantou Ecáku i s variantou GFS+Alad, a teď se zdá, že i ID2 maluje bouřky víceméně k Brnu a postupně to zase sune k jihu (nicméně to může kdykoli zase posunout na sever).
Nicméně realita může být i taková, že nespadne nic. Je nutné počítám s každou variantou.

33
# 22.06.2023, 13:00

Začíná se mi rýsovat takový "nový" nejpravděpodobnější scénář.

Žádný rozsáhlý komplex přes SZ Čechy neprojde, ale vytvoří se shluky supercel, které budou postupovat v několika trajektoriích.

1. Podél Krušných hor
2. Od Šumavy přes střední Čechy dál na sever/SV

mezi tím může vzniknout prázdná mezera

3. V noci nastane výraznější obnovování buněk v okruhu východních Čech a severní Moravy, kde nakonec můžou nastat nejvyšší úhrny srážek, i když bouřky nebudou mít extrémní projevy v podobě krup a větru.

To brutální rozsáhlé derecho projde spíš Saskem, v ČR se vytvoří spíše lokální bow echa, která se budou různě proměňovat. Větší šanci vidím na od středních Čech směrem na sever/východ Čech.

ventusky
262
# 22.06.2023, 13:10

am96
Zajímalo by mě, jaké byly podmínky např. při situaci 21.8. 2000. Taky to šlo pozdě večer. V té buňce to musel být mazec, škoda, že jsem to nezažil:)
Jsem zvědavý, jestli se dnes večer na radaru objeví něco podobného:pozor:
(Jestli sem tento příspěvek nepatří,tak se omlouvám a neváhejte ho smazat:) )

Výrazná HP supercela
# 22.06.2023, 13:11

am96
U toho scénáře a hlavně screenshotu "ventusky" chybí informace, který z modelů screenshot znázorňuje. Nezapomínejme na to, že webové aplikace Ventusky a Windy jen graficky interpretují XML výstupy modelů, samy o sobě toho moc neumí.

# 22.06.2023, 13:18

Negan
Kdysi jsem narazil na Hodograf z téhož dne, už ale vůbec nevím, kde to bylo, pamatuji si z něj bohužel jen to, že střih větru ve vrstvě 0-6 km přesahoval 40 m/s.

510
# 22.06.2023, 13:21

Frantis95
Hodograf jsem našel, docela masakr.

# 22.06.2023, 13:25

am96
To usuzuješ jen podle nového icon d2? Já tedy věřím iconu eu a ten dává plnou linii s epicentrem tady.

30°C, rosný bod 16°C, slunce a malé kupy.

77
# 22.06.2023, 13:25

Zajímalo by mě kde se dajít najít ty sondáže.
potřebuju pro naše město, díky :love:

381
# 22.06.2023, 13:28

Predfrontály či menší systémy potřebují krom dobrých podmínek, ještě iniciaci, spouštěč konvekce.
Tím dnes mohou být jednak hory, tedy KH, Český les, Šumava, nebo přiblížení fronty...
Ten scénář rozdělení těch bouřek na dvě hlavní větve dnes, tedy SZ a JZ hory s postupem na stř a V Čechy, se mí jeví celkem pravděpodobný...

# 22.06.2023, 13:30

Tady docela dost začalo pekne kupit nebe, a venku je jak v pradelne, uvidíme jestli něco hodí Krusny Hory než přijde ten systém

# 22.06.2023, 13:32

JUGOCV
Aktuálně se sondáže dělají už jen pro Prahu a Prostějov. Nebo se mýlím? V roce 2000 to bylo možná i Brno.

# 22.06.2023, 13:34

Martin Šimon
Včera na Meteopressu jsem viděl graf ze sondáže i pro České Budějovice, ale netuším odkud jí vzali, možná to byla jejich soukromá.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.