Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Odpoledne opět přeháňky nebo bouřky, ojediněle s přívalovými srážkami

Diskuse o počasí Bouřky na zvlněném teplotním rozhraní 19-23.6.2023

520
# 18.06.2023, 21:09

Já se na výstupy modelů už ani nedívám :D každým dnem je to jinak, spíše sleduji kde a jaké budou podmínky.

33
# 18.06.2023, 21:31

Ve Francii se to dnes už rozjíždí a mají tam bouřkové komplexy. Ve středu ovšem pro střed/východ Francie jsou hodnoty CAPE*SHEAR 1500-1700 m2/s2, což jsou velice extrémní hodnoty srovnatelné s outbreak situací v USA. To bude 100% 3 od Estofexu a bude to tam velké. U nás to bude na hraně, spíš bych čekal velmi silné bouřky, extrémní taky ale ne plošně.

Čtvrtek bude zajímavý z toho hlediska, jestli vznikne nějaká ta TN a jestli se vyskytnou vydatné deště spolu s bouřkami. Moc tomu nevěřím, GFS to slušně přehání podle mě.

Jinak mám pocit, že ve čtvrtek to hlavní přijde spíš až v noci, ale ten nástup bude asi hodně výrazný.

Úterý je nejisté, jako podmínky super, ale možná bude sušší vzduch, modely dávají srážek míň, ale to neznamená, že se nevytvoří velmi silné bouřky.

Středa nevím, to tam je spíš na JZ/J od Česka a v Česku spíš okrajově...

Ten čtvrtek by mohl být zajímavý možná pomalejším postupem bouřek a zároveň mohutností. Zatím si představuji masivní bouřkové koláče někde nad Čechami od Německa, které se možná až v noci dají víc do pohybu.

Na ten čtvrtek je tam pěkná ukázková teplá vlna, budeme někde na okraji, kde to bude hodně aktivní při střetu vzduchových hmot.

PS: Pokud se vytvoří ještě předfrontální bouřky, tak by to mohlo být ještě zajímavější, hlavně ve čtvrtek na jihu/JV bych takové předfrontální čekal dost prudké, možná extrémní. CAPE tam bude vysoko nad 2000 J/kg, takže by šlo o něco velmi prudkého a vytrvalého.

33
# 18.06.2023, 21:52

Myslím, že to nepotřebuje komentář. CAPE na JV ve čtvrtek 3000 - 3500 J/kg...

On to bude dost oříšek to všechno správně trefit. Jsem zvědavý na výstrahy ČHMÚ hlavně ve čtvrtek.

extrém, ventusky
173
# 18.06.2023, 22:02

Klokan_0
Já v takových případech raději na modely nekoukám, protože dost často je to vše jinak, ale je fakt, že teď to vypadá celkem šťavnatě, tak uvidíme co bude v dalších dnech. Ecák také s CAPE nešetří, hlavně hodnoty v noci na pátek a v pátek ráno maluje kolem 2500J/Kg. Bude to hodně složitá situace, ale zase je fajn, že v posledních letech se to tak hezky děje kolem slunovratu.

Jinak k tomu úterku, tak lokální modely typu ID2 docela dost snižují CAPE, ale na JZ stále lokálně až 2200J/Kg. Při zemi ale bude asi nižší vlhkost, naopak ve výšce celkem velká.

520
# 18.06.2023, 22:07

am96
Dle mého se něco silnějšího vytvoří na Z odkud to bude putovat na V až JV kde to nabere ještě větší intenzity, jelikož zde budou panovat lepší podmínky. Vše by se mohlo odehrát okolo večerních hodin, ale to je pouze můj odhad. Všechny modely to mají docela podobně, jen každý to má trochu časově posunuté, každopádně na to je ještě brzo, vše se může změnit. Výstrahu bych tipoval na 2 ale nebál bych se i 3, přeci jen ty podmínky na to budou, Estofex to samé, tipuji bud 2 ale spíš tu 3.

520
# 18.06.2023, 22:09

Aidamko1
Mě to hrozně láká na ně koukat, tohle se jen tak nevidí, ale je pravda že se na to spoléhat nedá. Nejlepší je počkat do samotného konce a sledovat vývoj na radaru :D

# 18.06.2023, 22:12

Windy to zas ukazuje na jihozapad

173
# 18.06.2023, 22:20

Marco11_
Večer a v noci na pátek to pak maluje i na zbytek ČR, takže to vypadá na nějakou situaci s MCS. Tyhle situace vždy beru s rezervou, ale skutečně to vypadá na velice bohatý den na bouřky, ale skutečnou polohu prozradí radar s nowcastem.

520
# 18.06.2023, 22:24

Jen doufám aby ve čtvrtek něco nezačalo dříve než ve 3 odpoledne, to ještě nebudu doma :D

6
# 18.06.2023, 22:30

Dle mého repete 24.6. 2021. Ale nejlépe bez tornáda...:tornado::)

388
# 18.06.2023, 22:35

No, mě to na Kladně dává takové nějaké přijatelné hodnoty, srážky nic moc, takže očekávám, že nás to tu pěkně trefí:D. Jinak dneska jsme seděli až do 22:00 pěkně venku a pak přišel hromadný kobercový nálet chroustů, asi odněkud z Ruska, či co.. škodníci hrozní, dostal jsem zásah do hlavy..:cool:

1
# 18.06.2023, 22:48

Mě ty bouřky nad Francií moc na rozpad zatím nepřipadájí lokálně slábne ale někde zase sílí zde před 1h a teď na jihu více zesiluje

# 18.06.2023, 23:09

Ve Francii při těch bouřkách měly velmi silné nárazy kolem 100 km/h. I Paříž hlásí 96 km/h. Teď při postupu na východ to slábne a na západě Německa se to rozpadne.

Zítra se potom u nás čekají na západě lokální přeháňky nebo bouřky. V úterý večer by potom na západ mohl dorazit bouřkový systém z Německa - tam bude hlavním nebezpečím silný vítr.

1
# 18.06.2023, 23:13

A je zde nějaká pravděpodobnost že ty bouřky z Francie aspoň částečně vydrží do rána třeba lokálně

# 18.06.2023, 23:15

Ja se na to tesim, jsem na zapade

47
# 19.06.2023, 00:55

Icon už taky pali na čtvrtek přechod derecha. Takový nárazy kolem 90 u něho nejsou zvykem co se týče bouřek. GFS skoro to samé…

# 19.06.2023, 00:59

Klokan_0
To by mně zajímalo, kde jste vzal takový hodnoty, tehdy byl realny Cape až ke 4000J/kg a střih větru přes 20m/s ,proto taky dopadlo,tak jak to dopadlo. ČHMÚ měl jasné vydat výstrahu na možnost tornáda jako v Německu,teď je bude obdobná situace, byť slabší a stejně se na to vy....
Už jsem schválně vydal video na instagram na podobnou situaci jako před dvěma lety.
Hlavně i teploty na jihu zřejmě přesáhnou i 35st.

# 19.06.2023, 02:38

Já to vidím že nejmenší šance na bouřky a to každý den SZ a S Čech

170
# 19.06.2023, 05:38

Icon-De tam má třeba něco až ve středu k ránu, do ty doby nic.Aladin tam něco málo kreslí na západě uz dnes večer.

381
# 19.06.2023, 05:46

kuba
No, já když se podívám na tu trajektorii proudění nad Německem, jak se to stáčí k V, tak si o predikcich myslím své..
Dle Aladina i Iconu D2 tu u nás do středy nemá být v podstatě nic..
Myslím, že to neklapne...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.