Ve Francii měli včera veselo...https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/torn%C3%A1d...
Jestli sem toho kus dorazí, bude veselo i tady..
Diskuse o počasí Bouřky na zvlněném teplotním rozhraní 19-23.6.2023
kuba
tohle je podle mě nesmysl, ale to bude teď většina modelů
Celkem logicky (podobné situace už v minulosti nastaly) to ve čtvrtek maluje model ICON EU - v poledne prohřátí vzduchu v prostoru ČR, odpoledne vznik bouřkových buněk nad Bavorskem, které se na západě spojí do bouřkové linie, která potom v podobě derecha může zasáhnout velkou část našeho území.
Model GFS i ECMWF to má ale třeba celé posunuté a čeká příchod hotového bouřkového systému z jihu Německa večer na západ a potom dále na naše území. Pravděpodobně by ale také šlo o derecho. Jen třeba výskyt krup by byl méně častý, oproti tomu ICON modelu, který počítá s formováním přímo nad Českem.
Nebezpečné budou hlavně ty nárazy větru (reálně to může být i přes 100 km/h) a to, že systém zasáhne velkou část území - potom je riziko škod na rozsáhlém území a samozřejmě to vyvíjí velký tlak na hasiče.
In-počasí
Právě, tohle mi dost připomíná situaci z noci 29/30.6.2021, velice podobná situace, ale tehdy se bouřky přetvořily v mohutnou linii už nad Bavorskem. ICON to tehdy maloval velice dobře. Bude nutno počkat na další výstupy, ale svého favorita mám.
Aladin jakoby se snažil lehce s modelem ICON souhlasit, včerejší výstupy GFS byly na stejné vlně. Uvidíme. Je ve hře vše.
Nebezpečná a situace bude hodně, ty nárazy větru budou výrazné, hlavně to zasáhne většinu území. Další méně nebezpečné bouřky budou asi i v pátek.
In-počasí
Tak jestli by plošně fouklo 100 km/h, tak by to byla opravdu velká paseka, pracuji u HZS a stačí aby zafoukalo kolem 80 km/h a už se jezdí nepřetržitě…
Na jihozápadě Německa dnes platí varování před nočním bouřkovým systémem, nárazy mohou být až 120 km/h: https://www.dwd.de/DE/wetter/warnungen_gemeinden/w... Při postupu do Bavorska zeslábne a potom později v noci může dojít i k nám, ale už slabší.
JUGOCV
Má CIN vliv na bouřkový systém, co už přijde vytvořený nebo má vliv pouze na vytvoření bouřek na daném území? Tzn dokáže CIN zlikvidovat operativně již existující bouřku nebo ne?
Martin Šimon
Convective inhibition (CIN) vyjadřuje množství energie, kterou je nutné překonat, aby se vzduchová částice z přízemní vrstvy dostala do hladiny volné konvekce. CIN brání rozvoji konvekce a vertikálnímu mísení vzduchu. CIN může být oslaben například denním prohříváním vzduchu či přechodem fronty. CIN má následující stupnici: 0 až -50: slabá inhibice, -50 až -200: střední inhibice, pod -200: silná inhibice (lze ji překonat například přechodem fronty).
takže ta fronta by to mohla překonat, ale uvidíme..
JUGOCV
"CIN brání rozvoji konvekce", ok, takže na hotovou bouřku už nemá vliv, pokud něco přijde z Německa, pak už je jedno, jaký CIN v ČR je
Martin Šimon
JUGOCV
CIN jako takové nebude mít vliv, takže bych se neobával, ono ten CIN bude naopak dobrý, protože se nebudou během dne tak často tvořit bouřky nad našim územím a nebude se plýtvat energie, která pak ve formě MuCape bude podporovat ty bouřky na systému z Německa. Ty bouřky na systému se budou tvořit více nad Německem, navíc CIN bude potlačen frontou. Hodnoty CAPE budou kolem 3000J/Kg, CIN bude kolem -200J/Kg. Pokud se koukám i na kompozici, tak by CIN neměl mít vliv.
Tož můj pohled.
Zatím hodně předběžná mapka z Estofex Modelmaps na přelom čtvrtka a pátku, vypadá to na trojku pro Z/SZ, dvojka pro většinu Čech, jednička pro Moravu... uvidíme...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.