Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Bouřky 13.3.2023

165
# 13.03.2023, 16:02

Kdybych koukal jen na obrázek a ne na to jaký je datum tak bych řekl že je vrchol léta podle těch bouřek ale je půlka března, celkem extrém :!!::blesk:

# 13.03.2023, 16:16

To je monster co tam projíždí.
Tady neutřeme, altocumuly značí instabilitu. A MUcape sem ještě přijde v noci a konvekce může furt pokračovat. Icon de má linii která po prejiti KH bude postupně slábnout. Arome shluk bouřek(?).
No prostě bude bouřit minimálně na hranicích.

0
# 13.03.2023, 16:17

kuba
To už do Čech dojde celkem spolehlivě. Je to dost spojený a bleskově hodně aktivní, takže to vydrží ještě několik hodin minimálně. Podle německého radaru je v bouřkách častá rotace.

Letošní bouřková sezóna začala trochu dřív no. :D

radar.bourky.cz
meteopool.org
0
# 13.03.2023, 16:23

Myslím, že to ještě nabere na síle a na rozměrech. Na družici už to vypadá jako letní situace. Cb jdou hodně do výšek.

družice MSG, ČHMÚ
# 13.03.2023, 16:26

Peter Sedlák 1
Snad to k vám dojde :cool:
Tady jsme jasný...

# 13.03.2023, 16:33

Vypadá to že minimálně jedna supercela v tý linii je, spíše 2

248
# 13.03.2023, 16:37

Peter Sedlák 1
Přeju vám, ať k vám večer něco pěkného dojde:)
Německo je v tomhle trochu jako jiný svět, takové bouřky tady u nás kolikrát nemáme ani v létě..

0
# 13.03.2023, 16:53

Pořád se to nafukuje. Už je to celkem mazec...

13.3.2023, ČHMÚ
13.3.2023, radar.bourky.cz
# 13.03.2023, 16:58

Německo hlásí první letošní silné bouřky (jde dokonce o supercely). V Německu je na nich často pozorovaný shelf cloud (viz obrázek z kamery). Objevují se zde i kroupy a nárazy větru kolem 80 km/h.

Tyto bouřky později večer dorazí i na severozápad našeho území (hlavně do Karlovarského kraje), ale již budou slábnout a při postupu dále do Čech se rozpadnou. Doprovodit je i tak mohou na severozápadě silné nárazy větru a vydatnější srážky (s úhrny až 20 mm). ❗️ Takto aktuálně vypadá mapa blesků od Blitzortung: https://www.facebook.com/photo/?fbid=6935308894440... Předpověď postupu bouřek sledujte na modelové predikci radaru: https://www.in-pocasi.cz/model/?l=radar&t=2023...

Frankfurt na západě Německa dnes odpoledne - shelf cloud, zdroj: DWD.de
# 13.03.2023, 17:03

To pod Frankfurtem musí být monstr HP supercela, co to je? Já si myslím že jsme v květnu. V té linii samej adept na tornáda.
Negan
Aldy1977
Díky.
Souhlas a ještě přidám, Germán Polák Rakús a Slovák (možná i jižní Morava pokud chce) to je jiný svět. Tady bouřečky to ojediněle takové silné, to prostě tu není.
Aldy musis si počkat no, ale určitě ti fandím taky abys měl něco, až to bude vycházet na vás. ;-)

# 13.03.2023, 17:17

V úterý budem pokračovat další linií která se odpoledne objeví u sz hranic. Načasování je výborné, před ní se stihne udělat pár stovek MUcape a pak ona přijde. Takovej březen jsem ještě nezažil.

0
# 13.03.2023, 17:23

No teď jsem to chtěl zrovna napsat. Nejsilnější bouřka v Německu propaguje na jih a jakoby se "osamostatňuje". Tohle dělají supercely úplně běžně. Ty dvě buňky na SV Francie ve mě taky úplně evokují supercelární povahu, už jenom jak jsou izolované a postavené v celém tom "srážkovém mraku".

radar.bourky.cz
165
# 13.03.2023, 17:23

Před tím Wurzburgem to vypadá na pěknou supercelu a hezky se stačí na západ Čech, aby z toho ještě v Německu nebylo tornádo :!!::pozor:

0
# 13.03.2023, 17:25

Peter Sedlák 1
Jo ale to už bude podružná studená fronta a projevy budou spíš zimního typu. Tam bych bouřky ani moc nečekal, bude to spíš o větru.

1252
# 13.03.2023, 17:28

Ahoj no vypadá to hodně zajímavě až se člověk diví :!!:. Něco na SZ asi bude, ale jako vždy to největší samozřejmě v Německu.

# 13.03.2023, 17:29

aura11
Tak jasný že to bude takový. Jen mě překvapuje že zas přijde nějaká linia konvektivní se silným deštěm a větrem jako třeba v pátek. Blesky budou klasicky v KH na vetrnikach ale třeba toho prvního února to jednou prasklo sem.
Tak se uvidí.

370
# 13.03.2023, 17:37


Je třeba mít na zřeteli, že slunce za chvíli zapadne a v české kotlině se bude rychle ochlazovat až pod 10°C..
Ani Bavorsko není tak vyhřáté jako třeba oblast kolem Freiburgu nebo Strasbourgu...
Ty bouřky pak už bude udržovat jen střih větru a energie čím blíž k ČR, tím jí bude méně..
Nic velkého bych nečekal..
Je pravdou, že bouřky umí někdy překvapit a zdánlivě bez podmínek dojít i dost daleko..
Ale jsou to spíš výjimky...

0
# 13.03.2023, 17:47

Peter Sedlák 1
Jo rozpadnul se polární vír a já čekal nějaký větší ochlazení, ale spíš se celkem rychle rozjel takový teplejší dynamický Atlantik. Loni touhle dobou byla furt tlaková výše a sluníčko. Přijde mi, že PV a indexy AO, NAO mají nesmírně nepřímí dopad a počasí může být takřka jakékoliv bez ohledu na tyto jevy.

167
# 13.03.2023, 17:50

aura11
No a nebo je to možná spíše tím, že PV má letos (ostatně jako v 70% případů) vliv hlavně na USA a severní Evropu. Projevy tady dole v Evropě jsou, ale letos poměrně málo výrazné (slabá odezva na troposféru skrze PDO, polohu PV a celkově jako strukturu). Aktuálně se PV už zbytkově zaceluje a působit problémy letos by už neměl. Jo je to prostě krásně dynamické. :)

0
# 13.03.2023, 17:53

Teď to začíná víc zesilovat na jihu Francie. Tam je nejvyšší CAPE, takže by tam mohla vzniknout opravdu rozsáhlá obří supercela.

družice MSG, ČHMÚ

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.