Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Bouřky 26. a 27.7.2022

376
# 25.07.2022, 08:36

Peter Sedlák 1
Tohle rozdělení srážek front na severní část, která líže KH, pak ,,vakuum,, a pak jižní část , co jde z Alp jihem ČR je ale časté a obvyklé, i když v Německu jsou dobré podmínky.., i když je solidní vlhkost...
Je to stále dokola, jako přes kopírák...
Přeskočení a pak nakopnutí až dál ve vnitrozemí...

76
# 25.07.2022, 08:38

paradoxně žádné srážky na Z/SZ modely nekreslí ale ESTOFEX dokonce maluje 2 ..
to jsem zvědavý :love:

168
# 25.07.2022, 08:40

swan1
Jenže to takhle maluje jen a pouze GFS. Další modely jsou mírnější a posouvají to i k vám více na JZ a Z. Taky jsou mode, které to odsunuly úplně nad SK jako je ICON.

Zatím pro mě jako Brno nejlepší SHD (který maluje i na JZ bouřky) a pak taky GFS.

GFS a srážky v 1 hodinu ráno
GFS a srážky ve 2 hodinu ráno
SHD maluje postup srážek od JZ. Zde se dají čekat první bouřky. Další na JM v průběhu noci.
376
# 25.07.2022, 08:45

Aidamko1
SHD je logický, dle mého... protože večer v 23.00 už bude na JZ vlhkost solidní..
Nevidim jedinej důvod, proč by to JZ mělo přeskakovat, jak malují krom SHD a Estofexu, v podstatě všichni ostatní....i Aladin..
Dal bys mi sem prosím odkaz na SHD, díky..

76
# 25.07.2022, 08:46

jestli ESTOFEX nepočítá s předfrontálníma bouřkama ??

168
# 25.07.2022, 08:49

swan1
Jen ještě pro doplnění to takhle maluje i model ICON D2 (COSMO).
Jinak ohledně nočních bouřek na Moravě je zde celkem zajímavý střet názorů. Ono totiž půjde hodně o CAPE a zbytek energie. Např. model SHD maluje na Moravě ve 2 ráno CAPE až 1100J/Kg a celkem nálož bouřek.
Zatímco modely ICON D2, či ICON pouze do 25J/Kg a bouřky nemají široko daleko skoro nikde.
Podobná rozepře je zde i mezi modelem GFS a ECMWF.

Tak uvidíme no.
Jížní Morava by něco chtěla taky no, SZ určitě taky, protože je na tom celkem podobně.

PS: zde máš ten odkaz na SHD, jsou tam víceméně všechny modely. Na levém panelu si můžeš v položce change parameters změnit i na další položky...
https://meteologix.com/cz/model-charts/sui-hd/czec...

model SHD a hodnoty CAPE ve 2 ráno
ICON D2 a hodnoty CAPE ve 2:00
# 25.07.2022, 08:55

palma
Na západní polovině Čech/na Ústecku a Karlovarsku místy bouřky. Tak asi estofex jedinej není. :D zatím to nenahrává sz vůbec
JUGOCV
Nečekej raději nic. Přijde samo :D

376
# 25.07.2022, 09:02

Aidamko1
Díky!
Už hodně dlouho jsem neviděl dříve tak častý záběr srazkoveho pole, s typickým ,,předkopnutým,, bříškem, které se na frontách často tvořilo nad Alpami v jižním Bavorsku..
Stále častěji je to rozdělené na tu severní a jižní část...a mezitím,,hlucho,,...

v poslední době..
dříve
# 25.07.2022, 09:19

Uvidíme, co po obědě vydají

168
# 25.07.2022, 09:22

No nový výstup polského modelu UM dává nějaký komplex od Bavorska až po Lublin, takže by měl zasáhnout i Moravu. Zatím to vypadá, že je šance na pěknou bouřku i zde, ale kdoví.
Náš nejlepší model radar a družice zatím nic nenaznačuje a takových 12-14 hodin ještě nebude.

Dneska to vypadá zajímavě, jen škoda těch 35°C co budou odpo.

76
# 25.07.2022, 09:22

no tak to jsem zvědavej..
docela by mě zajímalo i to načasování bouřek jestli to má cenu sledovat nebo ne :D
aby nebylo zase zklamání..

# 25.07.2022, 09:38

Tak co myslíte, vyjde to Dagmar nebo GFS modelu? Jak Dagmar hlásí že bude celý týden hezké léto, je asi čas se připravit na podzim...

376
# 25.07.2022, 09:44

Martin Šimon
Ano, kvůli nízké vlhkosti to naskakuje až k večeru, večer, kdy už jde vlhkost přece jen nahoru...

168
# 25.07.2022, 09:47

Martin Šimon
No ale tak to je další parádní výstřel od Dáši. Já už to raději ani nečtu. Zbytečně se naštvu vždy.
Jinak ohledně konvekce v noci půjde na Moravě o načasování a CAPE. Když to vyjde jak maluje SHD a GFS, tak to bude pěkná noc. Pokud polský model, tak spíše až ráno. Zbytek maluje prd.

109
# 25.07.2022, 09:59

Aidamko1
Když tady čtu ty příspěvky o bouřkách, mám takové obavy, abychom nedopadli jako s kloboučníkem Vašákem ve Švejkovi...

"To jsme se vám jednou v hospodě Na Zavadilce v Libni hádali mezi sebou, jestli máme nějakýho kloboučníka Vašáka, kerej vždycky dělal při zábavě neplechu, vyhodit, hned jak se vobjeví ve dveřích, nebo ho vyhodit, až si dá pivo, zaplatí a dopije, nebo mu vyndat boty, až přetančí první kolo. Hostinskej, ten zas navrhoval, abysme ho vyhodili až v půli zábavě, až bude mít nějakou útratu, pak že musí zaplatit a hned že musí ven. A víte, co nám ten lump proved? Nepřišel. Co tomu říkáte?“

73
# 25.07.2022, 10:34

Čtete vůbec textovou předpověď ESTOFEXu, nebo se jen díváte na obrázek?

"Germany remains puzzling with NWP guidance still offering extreme solutions with either a near zero event or an high impact event."

Od fiaska po katastrofu může být cokoliv.:D

168
# 25.07.2022, 10:37

Tak ČHMÚ již hraje s možností silných bouřek (viz. předpověď z 10:30). Je pravděpodobné, že menší riziko je na západě Čech, kde se o tom zmiňuje i ČHMÚ přímo v textové předpovědi pro kraje.

Jak správně poznamenal sprudo, tak v Německu se může stát de facto cokoliv. Ono nemusí být nic a naopak může vzniknout pěkná bouřková činnost. Holt je zde jednak nejistota modelů, pak taky poměr energie, střihu větru a CIN. Holt nikdo neví, bude vědět radar.
To stejné se týče i Bavorska či Alp.

376
# 25.07.2022, 10:51

Aidamko1
Dle Estofexu je možnost silnějších bouřek prave na tom západě, což je logické, větší možnost je prostě před půlnocí než v 6 ráno..
Já myslím, že to mají správně..
Ovšem podmínkou je, aby nebylo celkově to zero :D
Aby, jak správně píšeš, konvekce přemohla inhibitory, CIN a nízkou vlhkost..

447
# 25.07.2022, 10:57

Zrovna v sobotu a v neděli budu pryč, když se čekají bouřky :( A dneska v noci a ráno to na nic moc neypadá, jenom na SZ asi něco bude.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.