aura_33
Je to v pořádku, v tom spojení jde o vyjádření toho, že se nečekají supercely s kroupami kolem 5 cm a rizikem tornád, ale spíše tak kolem 2 cm a jen zcela minimálním rizikem tornáda. Supercela nemusí být vždy extrémní bouřka - i ta má své parametry. Ani toho 14. července nebyly zaznamenány nějaké obří kroupy (největší měly právě kolem těch 2 cm). Bouřka se nehodnotí jen obrázkem z radaru, ale je potřeba mít reálná pozorování.
Diskuse o počasí Občasné bouřky od 21. 7. 2022
Dle mého je jasný ten rozdíl mezi supercelami s vertikálním rozsahem 10-12km a kroupami cca 1-2cm a mezi monstry kolem 20km a kroupami 3-5-8 cm...kde jsou všechny projevy o dost silnější, včetně větru a nebezpečí tornád..
Dále existují ještě slabší, tkzv. low topped SC, které bývají někdy i bez výbojů, jen ve formě přeháněk ..
Rozdělení na slabé a silné je normální a na místě..
In-počasí
swan1
Já to vidím trochu jinak. Například (hypoteticky) z 1000 potvrzených supercel na území ČR za posledních XX let by bylo 900 se silnými projevy, které působí škody a 100 se slabšími projevy. Možná 950 ku 50. Takže supercela až na vyjímky je většinou silná bouřka. Proto mi přijde používat spojení slabá supercela jako nevhodné.
Ještě pro zajímavost. Měl jsem možnost pozorovat jednou vzácnou "slabší" supercelu, která se vyskytla 16.10.2014. To je na supercelu extrémně pozdní datum. Tenkrát v Praze jsem viděl její začátek. Strašně rychle se setmělo, těžký černý mrak, chvilkový přívalový déšť a prudké nárazy větru, ale jenom mě to lízlo. Na radaru měla malé rozměry a odrazivost oranžovou červenou, no a stejně měla výrazné projevy a potenciál způsobit škody v půlce října...
aura_33
Co sis to zas vzal do hlavy? Ty se dneska nudíš, nebo co?
Zrovna ty si tu minule říkal, když bylo v ČR snad 8 SC naráz a na Moravě i kroupy 5-6cm, spousta škod, jaká je to normálka, spíš slabota a zklamání..
A dnes otočka, silné jsou nakonec všechny, i ty nejslabší..
Zase si tu jen svým obvyklým způsobem protiřečíš ..Klasika...
Nové výstupy modelu ICON D2 ukazují daleko nižší hodnoty CAPE než byla predikce včera. Ráno mělo být v Praze 700J/kg a bylo 210j/kg. Na Vysočině GFS v 11:00 sliboval 1800J/kg a je pouze 100-500J/kg.
No jsem zvědav jak to nepřímo ovlivní dnešní konvekci, ale je fakt, že dneska je ta prádelna extrém.
Odpoledne by naštěstí energie měla stoupat s podporou podružné studené fronty.
swan1
Tenkrát to bylo o něčem jiném. Parametry splňovaly podmínky pro extrémně silné bouřky, ale bylo to spíš na hraně velmi - extrémně silných. Posuzování supercel je těžký. Pokud by vzal člověk měřítko USA, tak u nás jsou všechny slabé, až na tornádo F4 na jižní Moravě. Narážel jsem spíš na to, že větší logiku by dávalo používat pouze:
1) supercela
2) silná supercela
podle zvyklostí
nikoliv:
1) slabá supercela
2) silná supercela
Aidamko1
Dnes to bude hlavně o střihu větru. Opět další z řady podobných situací letos. Letošní sezóna je fakt divná. Kam se vytratila ta známá tlaková bahna, stacionární bouřky apod.?
swan1
Myslím, že tohle je situace, kdy to umí rychle naskákat, ale ten potenciál není na začátku vůbec vidět na radaru ani družici. Vysoký střih větru způsobuje výrazné výstupné proudy.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.