Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci na zítřek dorazí studená fronta, přinese déšť

Diskuse o počasí Silné bouřky od 13.7.2021

# 12.07.2021, 22:48

Aktuální ECMWF počítá pro ZČ max s 20-30 mm úhrny dohromady na následující 3 dny...

# 12.07.2021, 23:09

Martin Šimon
Já počítám že zítra vyjde slunce ☀😂😂 moc to všichni řešite jak modely tak předpovědi nikdo prostě neví jak to bude ják,ČHMÚ tak jiné organizace na predpovedi!!Jenom strohé předpoklady jakože já předpovím zítra východ slunce, nebo západ slunce,je to až moc strohé, až mě to mrzí na dnešní technologie chtělo by to hodně velké investice do satelitu nebo udělat uplně nový satelitní systém za několik miliard ale proč viď když ty prachy stát rádči strčí na propagaci na očkování která je uplně víte kde klidně to smažte komu to vádí😁

34
# 12.07.2021, 23:22

Jiří24
Letos jim ty předpovědi moc nevycházejí, to je pravda; hodně se to zhoršilo oproti minulým letům. Prý kvůli omezení leteckého provozu. Tomu bych i věřila. Také zvlněné fronty, které nás v poslední době navštěvují, jsou obtížné pro přesnou předpověď.

# 12.07.2021, 23:42

Miriam
Nevím no svádět to na letecký provoz, jak na Globalní oteplování a další spekulace sopky a tak dále oni prostě neví!!!!Ale všimnul si někdo těch změn na ČT od doby co bylo tornádo na J.M. předpoklad níže, zvlněná fronta uplně pokakané a hned hlásí velké kroupy až extrémní bouřky když se něco blíží i když hodně malého nebo jsem v tom sám.

34
# 13.07.2021, 00:36

Jiří24
Určitě je ta zvýšená (výrazně zvýšená) opatrnost kvůli tornádu - podle mě se tomu ale nelze divit. Spíš je asi opravdu horší to, co jsme řešili výše - že předpovídají pohromy pro nějaké území a pohromy opravdu přijdou, ale úplně jinam.

Co se týče leteckého provozu a jeho vlivu na přesnost předpovědí počasí - letadla mají na sobě čidla, která zaznamenávají údaje o podmínkách v letové výšce. Z těchto údajů se potom vychází při předpovědích. Kvůli omezení leteckého provozu tedy chybí určité informace o tom, co se děje vysoko v ovzduší nad námi.

286
# 13.07.2021, 01:09

Jiří24
Přesně tak, prachy na měření jsou, ale co adaptace, biodiverzita, úrodnost, prostě praxe, to je podle mě mnohem důležitější než nějaká hypotéza, která se vzápětí vyvrátí, taky bych moc nerozhazoval nebo to pak dopadne tak, že dáte prachy hackerům za to, že vám zprovozní server nebo zpřístupní data, to je pak samopožírací progres končící sebedestrukcí (někdo na to prostě klikne).

175
# 13.07.2021, 05:33

Tak aladin Tedko dost ubral tak si myslím že to tak hrozný nebude ale necháme se překvapit, každý výstup je úplně jiný hlavně na zítra se modely neshodujou kde budou bouřky a jak silné budou

393
# 13.07.2021, 05:51

Martin Šimon
To vůbec nic neznamená.. , ten ECMWF. Žádný model neumí předpovědět kolik kde lokálně spadne v bouřkách..
Kudy půjde silná bouřka nebo bouřkové pásmo, spadne těch 20-30mm na tom Z klidně za hodinu, kudy ne, tam těch 20-30mm nemusí spadnout ani za ty tři dny..
Některý model se drží více ,, při zdi,, jiný tam ten možný velký bouřkový úhrn do předpovědi napálí..
ECMWF je určitě spíš z těch konzervativnějších, opatrnějších
Neexistuje model, který by tohle pravidelně trefoval..

1267
# 13.07.2021, 07:19

Podmínky vypadají na první pohled skvěle, ale žádný model nemaluje žádnou hrůzu. ČHMÚ zase nejspíše trochu přestřelil. Výstraha před velmi silnými bouřkami dál na východ od Prahy postrádá smysl. Něco tomu bude asi chybět.

# 13.07.2021, 07:22

Současné výhledy nekterych modelů dávají možnost bouřek na dnes a zítra a na další dny v podstatě nulové srážky. Výšková TN ČR asi moc neovlivní

82
# 13.07.2021, 07:43

divim se, že ESTOFEX ještě nic nevydal..

# 13.07.2021, 07:57

JUGOCV
Mají 3 den dovolenou :cool:

68
# 13.07.2021, 08:11

No dnes poslouchat ráno paní Tobolovou na čt 24 to je vždy zážitek...Dnes později odpoledne by to mělo přijít na západ čech.. Ve středu prej na Moravě ráno déšť a odpoledne a večer opět silné bouřky, výstraha se bude upřesňovat...
Pak řekla,že nejsilnější to bude zase na přelomu teplotního rozhraní což ja východ čech, vysočina...
Aladin ten nám to strouhnul pěkně,ale o bouřky nestojím takže ok
Jsem velmi zvědavá komu to zase vyjde.. už je to fakt na palici..
Hlavně teda nechápu, baba řekne, že ve středu přejde ta studená fronta a tak proč teda když přejde celou ČR tak u nás zase vedra?:(:( tomu moc nerozumím a je to letost díky té frontě pořád

# 13.07.2021, 08:41

Aldy1977
V Estofexu určitě nespí, ale prostě neshledali důvod na výstrahu...

# 13.07.2021, 08:48

Martin Šimon
Takto to není, oni prostě ne vždy vydají předpověď. Dnes v Evropě převládají podmínky pro tvorbu velmi nebezpečných bouřek (v jejich podání na stupni 2 určitě).

# 13.07.2021, 08:51

Jejich automatická předpověď výstrah to vidí zatím takto

59
# 13.07.2021, 08:53

Martin Šimon
Pěkná hloupost. Nevydali předpověď, protože jsou to prostě stále jen amatéři (i když odborností jsou to profíci jako nikdo), kteří chodí normálně do práce. Kdyby je za to někdo platil, mohla by být předpověď klidně 365 dní v roce.

393
# 13.07.2021, 09:01

Dnes tady zatím dokonalá inverzní deka, opravdu hustý mlíko..
V červenci neobvyklé.. Zřejmě ta vysoká vlhkost v krajině s nočním ochlazením plus příliv teplého vzduchu..

170
# 13.07.2021, 09:38

Martin Šimon
je to hrozně divné.... cape má být večer největší na vých Čech a na Moravě ke 2900...
střih větru 13m/s helicita 300 a cin malý... je to hrozně divný že to bude jen na západě.. asi tam bude větší vlhkost.... ikdyž teď mám 26C a 76% tak nevím proč ani hory nic nevyprodukuji :!!:

# 13.07.2021, 09:40

U nás dnes určitě nic nebude,:( tedy ta výstraha je pro nás zbytečná, všechny modely se shodují, že vše půjde západněji a zítra asi taky nic moc nepočítám

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.