Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Bouřky 19.6. až 25.6.2021, postupně i silné/velmi silné

# 16.06.2021, 21:05

Předpovědi se dost změnily no, v podstatě to hlavní se oddaluje o pár dní, ale nakonec to přijde a bude to stát za to :blesk::blesk::blesk:.
Na mapách to vypadá pořád slušně, co se týče srážek, postupu zvlněné fronty atd. otázka na kdy vyjde hlavní dění, jestli pondělí, úterý nebo kdy...

142
# 16.06.2021, 22:26

light123
Bůh Vás ochraňuj, jestli to skutečně nebude stát za to... :D :P Jestli zase jen foukne, nepatrně se ochladí, naprší 1 mm...

33
# 16.06.2021, 23:00

Upřímně doufám, že nás chytne jen nějaký okraj. Hlavně ne kroupy. Posledně jich při bouřce pár spadlo - naštěstí jen malých a trochu.

182
# 17.06.2021, 00:52

light123

Jelikož žiji na západě a vím jak to tady je v Mariánkách a vím jak to tu rády :blesk: obcházejí ... Takže to dávám dle tradice na Tachovsko a plzeňský kraj. ;-) Furt se hlásí že Západ Čech, a pak tu spadne jen něco málo ze zbytků a řádí to dále na Plzeňsku ...

168
# 17.06.2021, 08:50

Tak podle aktuálního GFS to vypadá fakt na velký bouřky, první by se měli vyskytnout na západě v sobotu ale budou lokální, další pak v neděli a v pondělí, to by se mohla klidně utvořit nějaká linie nebo něco většího a dojít to z Německa na západ, podmínky budou hodně dobrý, střih větru, helicita a vysoké Cape :vitr::blesk: někde by to mohlo způsobit i lokální povodně
Píše se o tom i tady v článku na IN-POČASÍ že by v neděli mohl na západ Čech dorazit rozsáhlejší bouřkový komplex a v pondělí fronta a mohlo by to způsobit škody

# 17.06.2021, 11:14

kuba
Ano podle toho, co je napsaný na konci článku to vypadá stále slušně. Možná půjde o nejsilnější bouřky za posledních několik let, pokud to půjde posoudit např. podle výše škod. Bude co sledovat pro nadšence, ale zase bude paseka, tak je to vždy. Lovci tornád v USA by o tom mohli povídat.
Ty hodnoty CAPE půjdou někam na 2000-3000J/kg nebo 2500-3500J/kg. To jsou opravdu velmi vysoké hodnoty. Pokud se to setká s dalšími parametry jako střih větru, bylo by to na supercely, ovšem takové které jsou známé spíše z USA, tzn. mnohem větší rozměry...

385
# 17.06.2021, 12:13

light123
Na Kladně mi to maluje prd srážky celkem za období 10mm, no nic, jdu do bazénu má už příjemných +25 , bouřky čekám spíš nad Šumavou..., nás to zaručeně obejde, prostě normálka...

22
# 17.06.2021, 13:24

To si snad normální člověk nemůže ani přát aby přišli silné bouře,jsem pro vytvalejší déšť a lehčí bouřku to úplně stačí.

67
# 17.06.2021, 13:37

Já si nepřeju nějaký extrémní bouřky, ale nějaký ten pořádný komplex jako býval z Bavorska bych si přál, minulý rok byl možná 1 za celý léto, dřív jich chodilo víc, takže doufám že ten komplex vyjde a bude pořádná podívaná :blesk::cool:

1262
# 17.06.2021, 17:37

Ahoj po delší odmlce. Nevím jestli tohle budou nejsilnější bouřky za poslední 3 roky. Hodnoty Cape budou sice velmi vysoké, ale střih větru nebude nějak závratný. To že to budou nejsilnější bouřky v tomto roce je asi jasné. Tahle sezóna je naprosto nudná a nezajímavá.

258
# 17.06.2021, 17:43

No moc jsem na modely nekoukal, ale nic nečekám v mojí oblasti. Když už se sejdou lepší podmínky tak to většinou přijde v ten nejhorší čas - někdy brzo ráno a nic z toho není

47
# 18.06.2021, 08:05

\koukám, že se to tu bude vlnit, takže bouřky se udrží déle, ale přijde mi, že strašně ubírají na síle a budou to sotva silné bouřky.

9
# 18.06.2021, 08:58

Zatím přechod fronty na pondělí večer... takže s klasickým zpožděním v úterý ráno...takže zase smolík :D

# 18.06.2021, 10:18

Nechci sledovat 20 modelů, tak budu hodnotit jen GFS. Za prvé má hodně srážek pro celou západní polovinu Čech, což je potvrzení letošního trendu distribuce srážek. Za druhé má opravdu velmi výrazný teplotní kontrast v hladině 850hPa v noci na středu od Bavorska, takový jsem neviděl už hodně dlouho. Z toho by měly vzniknout opravdu velmi silné noční bouře. Za třetí tam má vznik mělké TN, to obvykle nahrává srážkám jako takovým, které pak můžou z bouřek přejít do silného trvalého deště.

Předpověď vypadá na 1*, tak snad bude taková i realita.

# 18.06.2021, 10:54

Jo a zapomněl jsem na výrazný teplotní kontrast v noci na pondělí, jsou tam tedy dva, jak se bude zvlněná studená fronta vlnit a postupovat na západ velmi pomalu, půjde to v několika vlnách.

Nakonec jsem tedy něco přidám. Předpověď srážek vypadá mega pro Čechy (západ/JZ/SZ), rozvíjející se sucho dostane asi facana :D.

GFS suma srážek +180h, zdroj: meteologix.com
ICON suma srážek +180h, zdroj: meteologix.com
ECMWF suma srážek +180h, zdroj: meteologix.com
# 18.06.2021, 11:02

Kontrasty

První výrazný teplotní kontrast v noc na pondělí, zdroj: wetterzentrale.de
Druhý výrazný teplotní kontrast v noci na středu, zdroj: wetterzentrale.de
+rozvoj mělké TN, zdroj: wetterzentrale.de
73
# 18.06.2021, 12:34

Aladin už několik výstupů předpovídá na neděli malinké přeháňky u nás na střední Moravě. Tak jsem zvědavý, jestli mu to vyjde. :D

Jinak obecně k následující bouřkové situaci nemám co říct. Silné bouřky nechci, ale asi se to bez nich neobejde. :(

# 18.06.2021, 12:46

GFS jede fakt bomby, teď v novém výstupu ještě navýšil srážky pro Čechy plošně 50-100mm. Dává to zvlněné teplotní rozhraní i na středu a vznik tlakové níže.

Tohle bude situace roku!!!

1262
# 18.06.2021, 12:51

light123
Negan
Pořád je lepší když máte více šancí než jen 1 když přejde studená fronta. Pro SZ jsou ty šance rovnou 3. V sobotu lokální bouřky z tepla. Tam moc se srážkami nepočítám. V pondělí už to vypadá nadějně. Večer má postupovat z Bavorska nějaký komplex a snad to nepříjde ráno. V úterý je šance možná ještě větší. Snad aspoň jedna možnost výjde. Jinak to bude špatný.

# 18.06.2021, 12:54

Predators2
Vypadá to přímo bombasticky a pořád se to protahuje na další dny...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.