Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Bouřková sezóna 2021

65
# 19.03.2021, 22:28

Zde můžeme průběžně hodnotit letošní bouřkovou sezónu. Jaká myslíte, že letošní sezóna bude? Pojďme se o tom pobavit.

Zítra nám oficiálně začíná astronomické jaro a během týdne se pak začne i výrazněji oteplovat. Šance na první letošní bouřkovou situaci se tak začne postupně zvyšovat. (Vím, že zejména v Čechách už se nějaké slabší bouřky vyskytly, ale mluvím o první bouřkové situaci s jarním charakterem.)

Anketu jsem zkusil pojmout asi trochu jinak, než jak jsme zvyklí. Jestli tu je někdo nový, tak jednoduše vyšší dynamika (střih větru, helicita, ...) dává bouřkám sílu, rychlost a schopnost organizovat se do systémů. Naopak při nízké dynamice jsou bouřky velmi lokální a málo pohyblivé.

Jaký charakter bouřek bude podle vás letos převažovat?
Bouřky s dobrou dynamikou (např. střih větru kolem 10 - 15 m/s) - pravidelnější výskyt bouřkových systémů (viz. 2012)
4 (10 %)
Bouřky s dobrou nebo výraznou dynamikou a několik extrémních situací - supercell outbreaks, derecha, pravidelnější bouřkové systémy (viz. 2017)
6 (15 %)
Bouřky s mizivou dynamikou - lokální bouřky z tepla (viz. 2018, 2020)
12 (31 %)
Bude to zhruba půl na půl - bouřky z tepla se budou střídat například s bouřkovými systémy
17 (44 %)
Celkem hlasů: 39 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
53
# 19.03.2021, 22:44

Dobře tak já přidám svůj pohled na věc dle nějakých ohledů na klimatické prognózy a stav ENSO atd.

Léto jak všichni víme je na bouřky magnet, ale je třeba mít vhodné povětrnostní podmínky a taky i vhodné rozestavění tlakových útvarů a jevů v atmosféře.

Počasí se v letošním létě čeká již sušší. Nad Uralem je v atmosféře stále aktivní blokace, takže ta, podobně jako v létě 2015, přináší v létě sušší a teplejší počasí než je normální. Pak tady máme určitou šanci na častější TV nad středomořím, tedy menší výskyt TN nad středomořím v letním období, což je normální jev a stav.

ENSO- La Niňa holka zlatá nám přechází směrem k El Niňu, ale přesný nástup není znám. Ta provázanost v letním období je o dost složitější než se zdá. Vliv je zde určitě, ale zatím se klimatologická část neshodla a ani já jsem nedospěl díky archívu k závěru.

Jo a pak je zde možnost i provázanosti s anomálii tlaku vzduchu nad Atlantikem, ale to nám nic aktuálně neukáže.

QBO na východním proudění vliv nemá a další stavy také ne.

Letošní léto se dle Met Office čeká z 80% nadprůměrně teplé, jelikož jsou zde známky posloupnosti určitých jevů a stavů tlakových útvarů. Ono je zde ale i několik teorií na chladnější a vlhčí léto, ale to by nesměla být anomálie nad středomořím. Máme zde četný výskyt TV a dle stavů z let minulých je to ukazatel teplejšího léta.

Já nevím jak bude v létě, ale snad teplo a klidně i sucho, jelikož je mi to ukradené, ale budiž světlo dáno komu je to přáno.

No a snad začne brzy, brzy hodně teplo chci/chceme. Výlety při +2 a sněhu se nedají dělat.

No a co bouřky?

Čekám, že si to příroda zařídí tak, jak bude chtít sama :), takže je mi to jedno. Snad bude tady na Brněnsku slabá sezóna, jelikož v minulých letech bylo bouřek dost a v KnO si je tam asi více zaslouží :D.

Bouřky bych raději uvítal na Vysočině, či pak na lovech v létě. Pak hlavně je třeba i nějaká periodizace jevů k vlivu klimatu, tak abych měl základ na práci a je to v kapse.

33
# 20.03.2021, 08:01

priroda uz zarizuje :D Zacala erupce sopky Fagradalsfjall u Keflaviku, zatim to neni nic velkyho, ale kdovi co jeste predvede. Na tomhle poloostrove nebyla erupce uz skoro 800 let.
A v roce 2010 potrapila islandska sopka polovinu sveta na nekolik mesicu.

Takze ted sou predpovedi pocasi v lete jeste vic nejisty nez obvykle. Me osobne by se moc chladny a destivy leto nelibilo, vody mame uz dost.
Na vyvoj bourek muze mit sopecnej prach podle me taky negativni vliv, ale to bych musel chvili patrat jak to je.

2218
# 20.03.2021, 08:12

U nás pod Sibiří se loni bouřky moc nepředvedly, tak letos bych to viděl, cca...v anketě na žlutou lajnu :D

146
# 20.03.2021, 09:37

tak já měl minulý rok dost bohatý jak na bouřky tak na vodu... myslím že sem byl v oblasti kde bylo cca 20-30 bouřkových dní...
letos bych to viděl na podobný běh ale teplejší léto by se mně též hodilo:cool:
klidně 10 dní nad 30C a pak bouře jako prase nějaký ten komplex atd:cool:
nerad bych takový typ bouřek co stojí na místě a je jich málo...
uvidíme... ono to taky může dopadnout tak, že bude chladné léto a fronty budou chodit k ránu a dopoledne a bude prd.... to všichni známe

370
# 20.03.2021, 14:57

Aldan
Hlasuji pro variantu c.4.
Coz tedy castecne prameni z toho, ze mohutne bourkove komplexy drivejsich dob jsou uz pomerne vzacnym jevem, takze je to me prani, aby jich zase bylo více..
Bourky ,,z tepla,, v instabilnim nevyraznem tlakovem poli byvaji dost stacionarni a neni to ma preference, ale urcite budou..
U SF bude opet samozrejme zalezet na nacasovani prechodu pres dannou oblast.. Takze to je vzdy tak nejak o stestí..
Loni se nekolikrat vyskytl zajimavy fenomen vyskytu bourek na TF, coz jsem zvedav, jestli se letos bude opakovat..
Tady na JZ jsem loni zaznamenal 15 primych bourek, nekolik shelfcloudů a jedno moc povedené bow echo.. Spokojenost.
Zato predlonska sezona byla katastrofa, velka vedra a suchy vzduch bourkam nepraly, byla tu jedna jediná prima bourka.. Bylo malo SF..

50
# 01.04.2021, 16:50

První bouřková situace v rámci sezóny, která začíná v dubnu se nevyvíjí zrovna perfektně, tak je čas na toto téma. Co myslíte? Úvod bývá většinou slabý, ale v květnu bouřky nabírají na síle a vydávají se první výstrahy, někdy už na konci dubna. Některé bouřkové situace v dubnu taky nejsou úplně špatné.

50
# 01.04.2021, 20:50

Ještě přidám můj odhad: Čekám hlavně bouřky z tepla nebo mělké TN/brázdy TN, které budou hojnější, rozsáhlejší a často se budou opakovat. Nějaké bouřkové maximum, kdy se objeví rozsáhlejší systém bouřek čekám na teplotním rozhraní nebo zvlněné studené frontě. Supercel bude podle mě málo, ale nějaká se určitě vyskytne, derecha nečekám vůbec.

50
# 17.04.2021, 16:35

Tak bouřky zatím nic moc, je vidět, že chladné počasí a bouřky nejdou moc dohromady. Teplota ideál na bouřky kolem +23°C nebo více.

182
# 17.04.2021, 18:23

Nevím ... uvidíme za pochodu. :)

1252
# 17.04.2021, 19:21

aura33
Teplota není zas tak podstatná. Já očekávám tuhle sezónu nadprůměrnou. Důležité bude aby srážky chodily pravidelně. Vlhkost je naprosto zásadní.

535
# 17.04.2021, 19:33

Me ukazuje model windy nějaké bouřky pro Moravu v úterý ale třeba s toho nic nebude je to ještě daleko

65
# 22.04.2021, 12:39

Tak včera, tedy 21.4., nám zde začala nová bouřková sezóna a to sice bohužel pouze vzdálenou bouřkou s jedním silnějším hromem. Moc velkou radost z toho nemám když vím, že na další možnou bouřkovou situaci si zase delší dobu počkáme. Nicméně z nějakého důvodu si stále myslím, že letošní sezóna bude stát za to, i když se asi rozjede trochu později.

# 23.04.2021, 15:36

Tak tento rok bych to tipoval na žlutou barvu v anketě :blesk::blesk::cool:

50
# 19.05.2021, 16:27

Průběžné hodnocení bouřkové sezóny...

duben, květen - 0

Sezóna se zkracuje pouze na léto.

# 19.05.2021, 16:49

Tady doteď 6 bouřek a z toho 4 přímé. To je fakt dobrý, hlavně ty dvě jak byly aktivní.
Zatím super

# 24.05.2021, 17:53

Davam že to bude pul na pul. Ale chci Derecha, Supercely, atd, ale ne Extremni!

# 24.05.2021, 18:11

Jaro zatím bouřkově slabší (celkem 3 bouřky, 1 přímá, 1 okrajová, 1 vzdálená), ale to u nás bylo poslední cca 3 roky vždy, léto nejspíše bude dost nabité, jakmile se pořádně oteplí, tak asi začne celkem brajgl, zejména červenec a srpen tipuji jako bouřkově velmi výživné.

# 24.05.2021, 23:57

Ve svém okolí vidím domy bez hromosvodů, v horším případě hromosvod tvoří anténa na střeše s kabelem, který vede dovnitř do domu. Pak jsou tu domy, které sice hromosvod mají, ale ve špatném stavu nebo špatně udělaný. Občas se tu vyskytne aktivní hromosvod, v tomto případě jde o podvod a zbytečně vyhozené peníze.
Domů, které mají funkční, správně udělaný hromosvod v dobrém stavu je méně.

182
# 25.05.2021, 17:47

ACEOF ACES

Nevím odkud jste ... takže nevím jaké je vaše okolí .... Jinak problém který je asi všude. Katastrofa s ochranou proti. :blesk: Asi se chtějí někteří dívat na telce místo Ordinace či Ulice tance :blesk::blesk::blesk::blesk:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.