Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Déšť a bouřky od 9.6. do 15.6.2020

16
# 15.06.2020, 05:20

Tak superbouřkový víkend přinesl 1 mm. Všechny modely a předpovědi pro nás selhaly a to dosti významně.

272
# 15.06.2020, 05:40

casipo
U bouřek to ani jinak být nemůže, předpovědi i výstrahy jsou o pravděpodobnosti výskytu, nikoliv o jistotě, až bude výstraha na trvalý déšť v celém vašem kraji, tak bych se čertil, takhle je to spíš jen pech, bych o tom mohl povídat, i když má třeba své příčiny. Jinak k těm úhrnům na tom Žďársku, NMNM mělo 70 mm, ale JV od něj byly oblasti i nad 100 mm, v okolí Radešínské Svratky takové úhrny prý ani dlouholetí pamětníci nepamatují.

16
# 15.06.2020, 05:57

Chápu co myslíte, spíše se jedná o rozsah, resp fail všech modelů, navíc podpořeno všemi textovými předpovědmi. Na jiných místech se výstrahy naplnily a závidím.

4
# 15.06.2020, 06:46

Totální fisako tento víkend...ani kapka...a dneska začiname hned z rána teplotou 19 stupňů..

147
# 15.06.2020, 06:56

Faltak
proboha je červen to je snad normální.....

74
# 15.06.2020, 07:03

U mě za víkend 16 mm sice nic moc,ale někde nebylo ani to a hlavně lituji Ty,kterým to zase napáchalo škody.

385
# 15.06.2020, 07:15

Tak po ránu mlíko jako v pralese, rosa jako prase, dusno jako v prádelně a +17 jako v Čechách na Kladně, vítejte v pondělí...:cool:

10
# 15.06.2020, 07:18

Východní Čechy, Hradec Králové, vlhké třídenní JV proudění a 0,1mm, no comment! :!!:

2
# 15.06.2020, 07:19

casipo
Cituji : Na jiných místech se výstrahy naplnily a závidím.
Přijde Vám tohle normální?? To je opravdu co závidět, když vyjde (trefí se) výstraha před bleskovou povodní a vy máte zrovna to ŠTESTÍ, že ji chytnete.. to je fakt moc super.. Ještě jednou ta geniální věta : Na jiných místech se výstrahy naplnily a závidím.

F4
Avatar
109
# 15.06.2020, 07:24

Kokos342
Není, je polovina června a minima se obvykle pohybují kolem 13°C. 19 není normální ani pro konec července.

Norain
Ne všude musí vydatné srážky způsobit povodně. Záleží na několika faktorech. U nás by se nic takového taky nestalo.

16
# 15.06.2020, 07:24

Tu bleskovou povodeň jsem úplně na mysli neměl. To bych zas nikomu nepřál, spíše to zalití, i když kolik se toho dostalo do půdy nevím a nechci polemizovat. Určitě nikomu nepřeji nic špatného;-)

293
# 15.06.2020, 07:31

Pro nás na následující týden zase 0 mm. Vsadím se, že to i tak dopadne, protože nemá přijít žádná plošnější fronta. Nezávidím těm, co jim spadl ten extrém, snad se z toho rychle vzpamatují. Ale závidím těm, co jim napršelo relativně normálně, do těch 30 mm. Alespoň mají dobrý základ na ty další dny.

# 15.06.2020, 07:44

Tak celý víkend jedno velké nic. Těšil jsem se na nějaké :blesk: , tak třeba někdy příště

63
# 15.06.2020, 07:47

V neděli to byly bouřky cca od 16 do 20hodin.. Neděle už celá bez jediné kapky, jen vedro, naštěstí aspoň foukal příjemný větřík, ale na :slunce: se být nedalo

385
# 15.06.2020, 08:19

F4
Obávám se, že se mýlíte, průměr je ve dne okolo+20+22 a v noci okolo +11 +12...

průměr teplot červen
4
# 15.06.2020, 08:35

Tak zase jsem se pobavil....

# 15.06.2020, 08:38

U mě v neděli v poledne přešel hezký deštík 2 mm, ze kterého se během pár kilometrů za námi vyklubala solidní bouřka. Odpoledne šlo okolo několik vzálených bouřek, jen jsem slyšel dunění. Dnes v noci deštík bez bouřky 3 mm.
Suma sumárum 5 mm, letos zatím bez přímé bouřky.

# 15.06.2020, 08:57

Tak já se také přidám se soupisem dění v minulých dnech.

13. 6. jsme zde krátce po poledni zaznamenali 1. tropický den roku 2020 s maximální teplotou 30,5 °C, o chvíli později prošla SV od nás bouřka, kterou hodnotím jako vzdálenou. Před 5. odpolední prošla SV od nás další bouřka, o dost intenzivnější než 1., a přinesla hezké bleskové divadlo se spoustou vzdálených silných hromů. Vzhledem k tomu, že zde opět ani nekáplo, bouřku hodnotím také jako vzdálenou. Poté se bouřková činnost na chvíli odmlčela, zajímavěji se situace začala vyvíjet až po 8. hodině večerní, kdy zde došlo k rychlému rozvoji kupovité oblačnosti. V 9 hodin večer vznikla JV od nás dvě silná bouřková jádra, 1. z nich nás zasahuje silnějším deštěm s velkými kapkami, to hlavní se z něj spouští ale až za námi, to 2. už nás ovšem zasahuje přímo jádrem, ve kterém navíc dochází ke spuštění slabšího downburstu. Ten nás zasahuje přibližně v 21:14 SELČ a projevuje se silnými nárazy větru až 75,5 km/h, dohledností klesající k 50 m a kroupami s velikostí do 1 cm. Během přechodu těchto dvou jader došlo také k několika blízkým úderům blesku, z nichž nejbližší byl pouhých 400 m od nás. Tyto 2 buňky později splývají v 1 a odcházejí na SV od nás. Celkem z bouřky (a za celou sobotu) napršelo 11,2 mm.

V neděli zde již situace tak zajímavá nebyla. Ráno jsme sice zaznamenali vzdálenou bouřku V od nás, která se projevovala téměř nepřetržitým duněním, ale po jejím rozpadu zde začalo pršet z natažených kovadlin, což zabránilo rozvoji další konvekce. Situace s nataženými kovadlinami zde zůstala po většinu dne, ale k večeru dochází S od nás k tvorbě různých přeháňkových shluků, které nás během večera zasahují a přinášejí i velmi silný déšť. Úhrn z neděle je především díky těmto silným přeháňkám poměrně vysoký, napršelo zde 24,1 mm.

Celkem zde za tyto dny napršelo 35,3 mm a vyskytly se 3 vzdálené a 1 silná přímá bouřka. Zalito je teď tak akorát, hodilo by se pár slunečnějších dnů, na což to i vypadá, takže za mě tahle situace fakt super:). Jinde to o víkendu asi tak povedené nebylo, někde vody moc, jinde zase málo, tady to akorát zkazil ten slabší downburst, po kterém je všechno zválené a potlučené, v okolí jsem dokonce viděl pár zlámaných větví, asi díky netypickému směru větru od JV. Jinak za mě takový menší postřeh, počet zaznamenaných blesků na Blitzortungu je potřeba vynásobit alespoň 5, možná spíše 10, to, co síť zaznamenala, absolutně neodpovídalo realitě.

168
# 15.06.2020, 10:21

Jak to vidíte zítra s bourkami? V predpovedi píšou že na západě budou místy :blesk:

16
# 15.06.2020, 10:30

místy = ojediněle, to si pro západní Čechy zapamatujte a všechny předpovědi si takto upravujte. Funguje to.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.