Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Déšť a bouřky od 9.6. do 15.6.2020

386
# 08.06.2020, 13:57

Predators2
Tenhle model je ještě lepší! :D (GEM).. jen tak pro srandu..

srážky do 17.6.
168
# 08.06.2020, 13:59

Řešil bych radši jak to bude zítra a ve středu se srážkami. GFS každým výstupem přidává na srážkách v jihozápadní polovině Čech, mělo by spadnout mezi 40-60mm za 24 hodin což už by vedlo ke zvýšení řek.

8
# 08.06.2020, 14:02

Proste typicky gfs. Icon sem dava do ctvrtecniho poledne 25, gfs 60. A do pristi stredy vecer 100mm. Jiste, nekde tech 100mm bude, nicmene lokalne, jako vcera na olomoucku, ale ne tak plosne, jak to hlasi ty rozdavacne modely.

16
# 08.06.2020, 14:04

Mezi námi, od jihu se nasouvají srážky už teď a Aladin má pro nás nulu...

2673
# 08.06.2020, 14:06

kuba
já jsem se těšil že si od bouřek na pár dní oddychneme ale zase bude vydatně pršet podle tý mapy má u nás napadnout 50 mm vody:!!::prsi: no tohle bude zajímavé všechno akorát bude hnít jsem zvědav na jahody ale asi jich nebude tolik jak vloni;-)

# 08.06.2020, 14:29

Letošní rok by mohl být na většině území srážkově nadprůměrný, škoda jen že v Čechách se výrazně nadprůměrné srážky objevily v únoru mimo vegetační sezónu a paradoxně oblast jižně pod Jeseníkama a skoro celá Morava je podle mapky podprůměrná, kde naopak bylo málo srážek za celou 1/3 roku.

chmi.cz
40
# 08.06.2020, 14:31

casipo
Ano, na jz nam uz zase chčije. A bude tady asi prset dyl..

17
# 08.06.2020, 16:06

Na "vsakne" a "zasycet" uz zacinam bejt fakt alergickej :D

293
# 08.06.2020, 16:08

kuba
GFS se nedá všechno věřit. Už jen proto, že je to globální model a jeho rozlišení je tak mnohem menší, aby ten počítač to zvládnul. O GEM ani nemluvím, protože to je podle mě nespolehlivý model, co se týče srážek. Naopak Icon má rozlišení mnohem větší a stejně tak Aladin, protože vypočítává mnohem menší území. Proto je možné do něj zakomponovat i náš reliéf. Je to vidět pak na grafických výstupech, kdy Icon má ostřejší hranice a GFS a GEM je má více slité.
A také ty regionální modely mají reálnější srážky, proto má mnohem menší sumu srážek. Skoro nikdy nespadne to, co ty globální modely ukazují. Ty se snaží vždy dát naději, že srážky budou plošnější a tedy i "spravedlivější", ale Icon ukazuje spíš tu realitu, což je 0 mm a je realistický tedy více.

147
# 08.06.2020, 16:12

Milan
hlavně že u nás to GFS předpovídá líp než ICON a Kosmo

10
# 08.06.2020, 16:36

Už to vypadalo, že by těch 20mm včera mohlo spadnout. Nakonec ale tato, pro naši oblast magická hranice, pokořená nebyla, spadlo okolo 15mm. Tak alespoň ta 20 padla v součtu tří dnů, proto převládá spíše spokojenost. A vlhké JV proudění k nám možná od středy přinese další milimetry.

1262
# 08.06.2020, 17:01

Milan
Opravdu věříš že ICON je tak přesný?Minulý rok jsem do jednoho bouřkového tématu vložil předpověd od tohoto modelu.Ta předpověd byla pouze na 3 hodiny do předu.Ukazoval bouřky zhruba na 60% našeho území.Jak myslíš že jeho předpověd dopadla?Pokusim se tento snímek najít.

# 08.06.2020, 18:01

Tak třeba Aladin smršťuje vydatné srážky čím dál více na jih defakto jenom na Šumavu. Jižní Čechy budou mít/mají letos srážkově velmi vydařený rok.
Naproti tomu Liberecko už 3. rok po sobě se v létě srážky jakoby vyhýbají, SZ Čechy nemluvě a jižní Morava jede zatím taky suchý mód, ale Jizerky by měly mít deštivé počasí převážně celý rok. Ještě se to bude všelijak vyvíjet.

úterý srážky za 24h, zdroj: chmi.cz
středa srážky za 24h, zdroj: chmi.cz
F4
Avatar
109
# 08.06.2020, 18:13

Milan
Je to přesně tak. Zatím jsme neměli žádnou srážkově vydařenou epizodu, kdy by spadlo více jak 20 mm za den. Jsou to jen cmrndy, sice pravidelné, ale je to málo. A to hlavní se ve středu opět odehraje na jihu. Přesně co říkám, když to jde od JZ, tak neprší vydatně (viz včerejšek), když od SZ, tak zase hory, když už od JV, tak to sem pro změnu nedojde. A ve výhledu je výrazný vzestup teplot, hlavně ráno, takže výpar spolu s tím začne výrazně narůstat a my nemáme pořádně zalito. A jak psal Rezna, 80 mm nemusí pokaždé způsobit problém. Záleží na reliéfu a blízkosti vodních toků. V září 2016 nám spadlo za necelé 3 dny asi 110 mm a taky se nic nestalo, jen se doplnila koryta a nasytila půda, která byla předtím vyprahlá. 60 mm i více za den klidně zvládneme. Kéž by to přišlo, loni jsem čekal do září.

aura334
Ano, už 3. rok po sobě je to se srážkami v SZ půlce Čech ve vegetační sezóně příšerné a nemá to obdoby, nepamatuji to za 20 let, kdy počasí sleduji. Úderem dubna výrazné srážky skončí - smůla na bouřky, kterých bývalo dost, vlny přes jih Čech rovnou na Moravu, absence výrazných oblačných systémů z Bavorska. A nejvíce mě dostávají bulvární novinky s nadpisem: Budou letní teploty, ale zkazí je déšť. Redaktor by si zasloužil dostat přes tlamu. :D

# 08.06.2020, 18:20

F4
Je to pech, tady v okresu Mělník je to stejné, nechápu to rozložení tlakových útvarů, přijde mi že je jedno odkud co postupuje, protože si stejně srážky vyberou stejnou oblast jako předtím, kde spadnou v největší míře.
Jako kdyby měly mozek a inteligenci ty mraky :D.

42
# 08.06.2020, 18:22

F4
Ty ,,cmrndy,, jsou určitě lepší než 80mm za den a proud vody, který smete vše kolem..

386
# 08.06.2020, 18:29

Mike11
Já teď zrovna koukám na radar, jak přesně před Kladnem ta zelená barva barva mizí a mizí..:D

ota
Avatar
2132
# 08.06.2020, 18:56

F4
Je trochu rozdíl jestli spadne něco za 3 dny nebo za 2 hodiny. To se opravdu nedá srovnávat.

# 08.06.2020, 19:28

Tahle mapka taky mluví za hodně. Je jasně vidět kde pořádně pršelo za první červnový týden, kde je tmavě modrá. K tomu si stačí domyslet, že na jihu Čech bude v příštích dnech vydatně pršet.

PS: Nevím jak ostatní modely, ale GFS pořád ve výhledu drží mělkou TN v teplejším vzduchu nebo i frontální rozhraní. Něco takového tolik dnů po sobě se málokdy vidí, nějaký bouřkový masakry a dusno by z toho mohly být.
Třeba na západě Čech GFS dává hodně přes 100mm v příštích 10-ti dnech.

srážky za první týden v červnu, zdroj: chmi.cz
40
# 08.06.2020, 20:16

aura334
F4
Ty posledni vydatne srazky nebyly jednoznacne v ,,tradicnim,, pasu.. Byly vice na SV.. Tady jen cmrndalo.. Predevcirem 2mm, vcera ale uz 10mm v krasnem mirnem desti, dnes 2mm..
Za cerven zatim 23mm..
Ale nam tu spadlo 100mm v unoru, z toho jsme tak nejak zili do konce dubna..v kvetnu znovu 100mm..
K tomu uz 5 primych bourek tady letos, bez nejakych brutalnich projevu..
Zitra nam tu ma spadnout nejakych cca 15 mm.. K tomu nizsi teploty..no uplne si pripadam s tim soucasnym pocasim jako na stare dobre, vecne mokre Sumave.. :)
Jsem s letoskem celkove moc spokojeny zatim..mame zatim na vodu stesti, no..
Preju stesti i vam a kazdemu!
Momentalne dava GFS na nasledujici tyden nejvetsi uhrny prave na SZ, pres 100mm.. Na Melnicko i k nam na Sumavu kolem 50mm..
Off topic..
Jinak tohle pocasi samo preje houbam, ale je dost zima, predevsim hribky potrebuji krom vody i teplo.. Ale prvni letosni Hriby dubove uz jsem ted o vikendu nasel..;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.