Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Bouřky od 9.5. do 11.5.2020

# 09.05.2020, 23:14

Straky
Protote je tam vlhkost u nas bylo sotva a 30%, takze i tenhle jarni destik je zazrak.
1mm asi spadnul a jeste slabe prsi.

238
# 09.05.2020, 23:15

To je k nasrání...přes půl čech obří srážkové pole a jen co dojde k nám na Vysočinu tak se rozpadá a slábne, nebo odsune k severu. Na to jak hlásily srážky do úterý, tak to vypadá, že utřeme a sucho se akorát prohloubí. Možná budem rádi i za těch blbých 7-10mm. Západ a jih si dneska opět užívá srážek.

# 09.05.2020, 23:17

Prady
Vic jak pulka je fake :D Takze pres pul cech fakt ne. :D

40
# 09.05.2020, 23:31

logitech
Odpoledne jsme tu melli jen 40% vlhkost.. Ale ostatni podminky byly dobre..tak se to povedlo
Pro suchou Moravu je uz asi moc pozde..uz nejsou podminky co odpoledne.., spatny nacasovani dnes pro ni..

12
# 09.05.2020, 23:46

Prady, nebuďte takový pesimista... Havl.Brod sice neni Žďár, ale pořád na tom budeme celkově za rok oproti většině ČR ve srážkách v nadprůměru... to, že moc nespadlo dnes, neznamená, že nespadne třeba v pondělí :cool:

40
# 10.05.2020, 00:40

Mezi Norimberkem a Sumavou vznikaji ted po pulnoci dalsi nove prehanky a bourky, smeruji opet na JZ Cech..

268
# 10.05.2020, 00:45

Tohle má být ten srážkový stín Šumavy? Jih Plzeňskýho a JČechy jedou další lajnu, minule to byly SZ Čechy, předtím V Čechy a předtím i pomezí J a Stř. Čech, Karlovarle měly 1 linii za druhou, kdy něco vznikne tady pod Vysočinou hm? Tady jenom pár kapek ze zbytků z Čech nebo z Vysočiny. Těžká závist.

40
# 10.05.2020, 00:49

Yurri
Jednou za cas nam to Sumava nerozbila..no:)
Hele, me spis udivuje, jak to vznika jako vlak, stale ve stejne draze..at uz se to deje kdekoli..
Na tohle jsou kratky modely i meteorologove..
Jaky jsou ted v Bavorsku ,,obvykly,, podminky pro vznik bourek? Myslim ze zadny, presto se to deje..

# 10.05.2020, 08:04

No jestli se urychleně nevyjasní, tak dnes můžeme na bouřky zapomenout. Jinak JZ Čechy včera neskutečný, úhrny skoro ke 30 mm.

40
# 10.05.2020, 08:07

Nechápu.
Včera a v noci se tu stal nějakej zázrak.. V mojí oblasti napršelo absolutně nejvíc:!!::!!:
Bouřky a přeháňky vznikaly v úzkém koridoru v Bavorsku i v noci a trefovaly moji oblast s neuvěřitelnou přesností a v největší intenzitě. Při svém postupu dál na východ už pak slábly..
Celkem tu z bouřky a přeháňek nalilo 26 mm..Nedaleký Chotěšov má 28 mm..
Běhá mi hlavou spoustu otázek..
1. Proč nám Šumava tentokrát ani neodkláněla ani nezeslabovala srážky?
2. Proč vznikaly bouřky v Bavorsku i večer a v noci bez jakýchkoli bouřkových předpokladů, krom vysoké vzdušné vlhkosti, která nastala i u nás po podvečerní bouřce.. Ale vysoká vhkost byla i na mnoha jiných místech na JZ ČR..
3. Proč se to dělo stále v stejné dráze, koridoru..?
4. Proč při postupu dále na jih Čech, Vrchovinu a Moravu tak rychle slábly?
Budu rád za každej váš názor

65
# 10.05.2020, 08:34

Straky
Řekl bych že tam tomu napomohla hlavně ta vlhkost z odpoledních srážek. Při postupu dál na východ se to rozpadalo ve vysušeném vzduchu. Nicméně ty večerní bouřky u Vás musely být opravdu zajímavé, v Bavorsku na jedné z nich byla zaznamenána i rotace.

Jinak u nás dnes nic nečekám, mnohem větší šanci máme zítra před frontou.

EDIT: Z Rakouska míří na jih území srážkový bordel s oblačností dle družice. Jestli se nic nestihne vytvořit před tím, můžeme dneska v jižní polovině území na bouřky zapomenout.

16
# 10.05.2020, 08:39

Straky: znám to moc dobře v Kolinci a vím že je to tam hrozně komplikované... je tam znatelný srážkový stín. Občas to hrozně překvapí jako včera. Upřímně nevím proč a co se včera dělo ale muselo to být super podle radarových odrazů. Jinak i podle krajiny tam je vidět že sucho je tam časté, letos naopak jedna z velmi vlhkých oblastí v rámci ČR...

40
# 10.05.2020, 08:44

Aldan
Ano, tu az napadne pravidelne kulatou bunku v Bavorsku jsem z rotace podezrival..
U te bourky tady v podvecer byl hezky shelfcloud..

40
# 10.05.2020, 08:48

casipo
Presne.. Jsem rad ze potvrzujes ten srazkovy stin, ktery nam tu Sumava normalne dela tak v 80 % situaci od Z a JZ..
Tentokrat zcela vyjimecny srazkovy koridor.. Fakt zvlastni ojedinela vec tady.. Jj, Kolinec je ode me nejake 3-4 km :)

40
# 10.05.2020, 08:52

Aldan
No ja tu vcera nic prave necekal, protoze jsme tu od rana az do odpolednich hodin meli oblacno az zatazeno vysokou a stredni oblacnosti.. Vsude okolo kde bylo polojasno, naskakovaly kupy, tady nic..
Prislo to z Bavorska ale pak..proste..

40
# 10.05.2020, 09:06

Ondráš*
Velhartice jsou tu pres kopec, jj:)
Ja hele nevim..ICON bourky na Moravu dava, tak snad i tam u vas neco bude..
Bourky jsou proste zahada. konvekce, jako takova..nevyzpytatelna..k tomu zvlneny frontalni rozhrani, Alpy, orografie CR..vsechno dohromady je to jedna velka loterie..
Paranormalnim oblastem, mistum bych to asi nepricital.. :D
Edit:
ICON uz tam pro Moravu nic nedava..GFS jeste ano, ale pro vychod Moravy take nic..bohuzel .Ale vyloucit se to neda..muze to myslim prekvapit kdekoli..

F4
Avatar
109
# 10.05.2020, 09:46

Straky
Tak jste se konečně dočkal. Jsem zvědav, kdy se stane něco podobného u mě, asi nikdy. Sice nám Aladin už 3. výstupem maluje nějaké srážky dnes odpoledne, ale já bych uvěřil tomu, že to půjde buď jižně, nebo severně od nás.

55
# 10.05.2020, 10:07

Frantis95
No na jedničku to včera asi úplně nebylo, ale na čele toho sytému byly velmi silné nárazy větru. Chytlo mě to v autě u čb a házelo to s námi ze strany na stranu. K tomu silná prachová bouře z polí a snížená viditelnost. Celou cestu na Táborsko pak hodně spadaných větví na cestě. V Bavorsku se pravděpodobně vyskytla supercela. Takže zas tak mimo nebyli imho a srážek na JZ nakonec spadlo taky dost.

40
# 10.05.2020, 10:13

Ondris
To jsem zapomnel zminit.. Ano, ta prachovo-pylova boure na čele te prvni bourky byla neskutecna, barvila spodni cast uplne do žluta..
F4
ICON vam tam dnes dava vetsi sance nez sem k nam, preju at to vyjde!

# 10.05.2020, 10:32

Ondris
Tak já to myslel z toho pohledu, že Estofex nyní vydává stupeň 1 i při takovýchto méně výrazných situacích, že jaksi slevil ze svých dřívějších požadavků pro 1. Když se dříve vydala 1, tak byl v ČR docela nářez a byly i škody, tohle podle mě na 1. st. nebylo. Ale fouklo hezky, to jo, bylo to vidět i na grafech z meteostanic, Strakonice skoro 20 m/s

Edit: JV od nás se to intenzivně kupí, to bude za chvíli i na radaru, na nás to bohužel nepůjde, JZ směrem je zatím stále čisto. Včerejší déšť dost pomohl rosným bodům, dnes je tu 19 °C.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.