Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Ochlazení a vydatné sněžení 11. a 12.května

# 08.05.2020, 13:09

Jsem celkem skeptický, icon srážky v neděli promazal a vypadá to, že Morava zase utře...
Yurri
Máš SZ

13
# 08.05.2020, 13:49

Nojo zase to vyžerou Čechy.

73
# 08.05.2020, 13:54

Na konkrétní fňukání je ještě spousta času. Zatím bych doporučoval sledovat obecné trendy, například že se frontální srážky v posledních výstupech modelů (gfs) stěhují více k Moravě.
Jestli k nám přijde fronta někdy brzo ráno, tak toho v noci na úterý moc nenaspím.:D

# 08.05.2020, 14:23

aura333
Spíše pouze východní Čechy, Vysočina a Severní Morava.... Tady jsme dostali nejméně z republiky nebo téměř... Na jihu Moravy je za 50 let deficit srážek zhruba 8000mm srážek na SZ sotva 4500... Ukazovali to někde na ČT24 před 3 týdny pokud se nepletu... Na SZ fakt není nejhorší Sucho

Já u nás očekávám sotva 5mm... Vždyť i minulé nám dávaly za jeden den 35mm a spadlo 6,8mm, ale za celou srážkovou epizodu...

Taky moc nechápu, proč tady lidi fňukaj, že u nich nebude pršet, ale že v Čechách nebo na Moravě Jo.... Měli bychom být rádi, že aspoň někde spadne pár kapek.... Já si taky stěžují, ale mě to výjde (většinou)

# 08.05.2020, 15:02

Sněžník
Deficit 8 m vody za 50 let? To už je spíš lepší si z množství srážek za 50 let udělat novej pruůměr a pak od něj ten deficit počítat. Navíc jižní Morava je na sucha zvyklá, takže i vegetace je na sucho lépe připravená, než jinde v Republice.

Dneska Aladin totálně netrefil noční minimum ani denní maximum. Noční předpokládal 6, byly 3. Denní 21, už teď je 25,3, fakt model na odpis.

# 08.05.2020, 15:05

Frantis95
Hele já bych to neřešil... Ono je jedno, jestli bude pršet v Čechách nebo na Moravě, ale hlavní je, že aspoň někde...

293
# 08.05.2020, 16:34

Jako bych to neříkal, že jsou zase všichni překvapení, že modely posouvají srážky na Moravu. Vždyť jsem psal, že to je v 90% případů, kdy se všichni těší, Moraváci píší věty typu, že všechno vyžerou Čechy, přitom se vždy modely až do 24 hodin před situací nedají brát vážně. A srážky pokaždé ze SZ posouvají na jih.
Ani tentokrát to jiné prostě nebude. Včera nám to psalo 35 mm, dneska 5 mm, takže co k tomu říct, než že se to dalo čekat.
A všimněte si hlavně toho, že modely v naprosté většině s dalšími výpočty posouvají od severu k jihu srážky, ale opačně skoro nikdy. Tedy už si budou držet ten jih podle mě.

F4
Avatar
109
# 08.05.2020, 17:25

Milan
Je to přesně tak. Pořád jen východ nebo jih. Já si myslím, že pršet nakonec bude všude, ale nejvíce v jednom z tradičních pásů - zatím to vypadá na pás Šumava-Krkonoše resp. Orlické hory. Zkrátka se to bude tetelit maximálně na pomezí Čech a Moravy. Východně a západně od toho bude srážek podstatně méně, no a hádejme, kde bude nejmíň? SZ půlka Čech a JM. Nedělní "bouřky" taky nevypadají kdo ví jak, nic moc být nemá. Kdo ale chytne bouřku nebo alespoň nějaké srážky už v neděli, tak má z části vyhráno.

238
# 08.05.2020, 18:24

No za současý model GFS bych se nezlobil. To nám dává do pondělní půlnoci 48mm srážek a možná i pár vloček k tomu 2-5cm. Spíš to vypadá, že pod 500m.n.m. bude nějaká pokrývka jen výjimečně.

182
# 08.05.2020, 18:45

Já si myslím, že ten sníh to ani nestihne napadnout ... spíš se to vy :prsi: a pak bude pár hodil jen holomráz.

271
# 08.05.2020, 19:43

Milan
Mě naopak připadne, že když to budu brát jako ve fotbale, tak dostaneme nářez od Čech tak 10:1, kam se hrabu i na JMoravu, tam řádí bouřky narozdíl od nás a i z Vysočiny máme vždy jen zimu a pár kapek, sousední Jihočeši jsou srážkově úplně jinde, vždycky to tak poslední léta bylo, ve srovnání se mnou má i Brno vyšší srážky, přitom jsem střední poloha a je mi to prd platný, ale nestěžuju si, když nezměním systém zavlažování, tak musím změnit půdu, tak ji měním na násobně úrodnější, super výzva.

293
# 08.05.2020, 20:00

Tak já jen konstatuji, že ty modely málokdy vrátí srážky do Čech, pokud to posunou na jih. Jo v Moravských Budějovicích mají asi smůlu kvůli závětrné straně Vysočiny. Ale musíme se smířit s tím, že víc jak 10 mm tu nespadne.

# 08.05.2020, 20:08

Já bych to zatím nevzdával, určitě nějaká šance na děšť i bouřky je, jen prostě na východní straně Vysočiny je zázrak když něco příjde, to neustálé vyprazdňování studny kvůli zalévání se jednou podepíše, a když už modely něco slibují, na Moravě z toho většinou bývá fiasko, kór když jsou teď modely nepřesné kvůli chybějícím datům z meteorologických balónů...

49
# 08.05.2020, 20:15

Déšť z pondělí na úterý pro východ 90 %, nedělní bouřky pro východ 10 %... bude to špatné, nadějí je to, že se modely neshodují, ale nedělní bouřky pro Moravu bych téměř odepsal, vysoké CAPE je sice hezké, ale je to jedna komponenta.

76
# 08.05.2020, 20:36

Nojo, klasika, to se tu někteří certili, když jsem srážky vydělil 10i, ale zajíci se budou počítat v úterý, tedy pro SZ Čechy určitě.

# 08.05.2020, 20:43

To furt posunuji na vychod, realne ro spadne tak v Madarsku, timhle tempem. :D:D

# 08.05.2020, 20:45

kapr84
Mimo cape má být i střih docela dobrý lifted index i helicita což je zajímavé kombo, ale známe to, přijde cirrus a veškerou konvekci zabije. A navíc se modely dost rozcházejí, gfs dává na neděli bouřky skoro všude a icon pouze do Čech.

49
# 08.05.2020, 21:03

a co CIN? Já modely pro bouřky nějak nesleduju, spíš jen obecně.. na srážky je dobrý i vylepšený aladin.. rozhodne se asi zítra, uvidíme, ale tak sezona před námi, nevěším hlavu.

73
# 08.05.2020, 21:05

logitech
Zacinam si to taky pomalu myslet, ze se rozprsi az mimo Ceskou republiku.:D

I kdyz ty bourky sem nepatri, tak napisu, abyste GFS neverili, on je vzdy velmi nadhodnocuje.

# 08.05.2020, 23:03

spurdo
Já jsem spíš toho názoru že nadhodnocoval Icon, gfs většinou nedával to co icon, a teď když tam maluje bouřky na neděli nevím co si o tom myslet

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.