Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Ochlazení a vydatné sněžení 11. a 12.května

271
# 12.05.2020, 06:45

Alejandro.Marquéz
Je to v nadm. výšce 603 m.n.m., zní nezní je to tak, ani zítra u nás žádný mráz nebude, zachrání to oblačnost.

# 12.05.2020, 07:08

Yurri
Přesto bych to úplně Varama nenazýval. Je to sice v katastráním území, ale zcela mimo město.

2
# 12.05.2020, 07:33

Sever cech za poslednich 24h 20mm srazek, teplota poklesla ve 400mnm na 1°C (nastesti nemrzlo), bourka zadna, nad 700m snezeni.

69
# 12.05.2020, 07:55

ROFA
Pěkně zazimováno ;-) U nás ráno nakonec jen hodně slabý poprašek, ale oblast kolem Králík (500 - 750 mnm) dostala celkem pěknou souvislejší pokrývku - je to pěkně vidět na webkameře chmi na Slaměnce (oblast na fotce vpravo).

40
# 12.05.2020, 07:58

U nas na JZ se dalo cekat, ze ochlazeni prijde nejdele a bude nejmirnejsi.. Ale ze jeste po pulnoci, kdyz prestavalo prset bude +4 st a rano v 6 h +1,5 st, v 530m.n.m., jsem necekal.
Takze tady ani vlocka a zadny mraz.. Super!
Srazky - zaclo tu prset vcera uz po obede a skoncilo po pulnoci..
Za dvanact hodin deste s ruznou intenzitou a obcasnym chvilkovym ustavanim srazek tu spadlo nadhernych 38 mm..
Spolu s 26 mm za sobotu je to 64 mm.
Velka radost a nadocekavane uhrny.. Meli jsme stesti a v sobotu i vcera jsme byli v oblasti z nejvetsimi uhrny.
Je zadelano na slusny rust jarnich hub a syte zelenou krajinu, dobry stav vody v rekach. :)

384
# 12.05.2020, 07:59

tak celkem srážky 18,8mm, a po ránu teplota -1,1, přičemž pod nulu se to dostalo až někdy ve 3 hodiny ráno, takže žádný průšvih na rostlinách to neudělalo..aktuálně jasno, slunce a +2..

271
# 12.05.2020, 08:15

Alejandro.Marquéz
To je jedno, beru to orientačně, tady sejdu z kopce na kterém jsou MB a teplota je jiná, zpravidla o 1-2 st. nižší, proto ty teploty tak úplně neřeším, desetiny už vůbec ne, druhá strana náměstí to má jinak a ve dvoře zase jinak, každopádně s vysokou pravděpodobností na několika místech v okolí meteostanice bylo i chladněji než ty -3,4;-)

ota
Avatar
2125
# 12.05.2020, 08:32

Straky
Ty srážky jsou nádherný, normální úhrn srážek za celý květen vám spadl za 3 dny, to je luxus. Máte opravdu krásně zalito. Jen si neodpustím jednou rýpnutí. :) Ochlazení k vám nepřišlo nejdéle, ale nejpozději. Neberte to zle, ale pro Morávka je to strašné slovní spojení, které nedává žádný smysl, když to někdo řekne, tak trpím. :D

8
# 12.05.2020, 08:39

Zde celkem 17mm a nejnižší teplota +0,5 stupně. Vzhledem k dosavadní bídě velká spokojenost. Co se úspěšnosti předpovědi týče, tak nejlíp předpověděl, a to jak teplotu, tak srážky, GFS, který posledním výstupem hlásil 16 mm,a na který furt nadávám. Ale jedna vlaštovka jaro nedělá, a i pětkaři někdy dostanou jedničky. Největší odchylku od skutečných srážek měl aladin (+10 mm).
Tady to můžu s klidem uzavřít a jsem zvědav na další situace, které v týdnu mohou přijít.

40
# 12.05.2020, 08:41

ota
Pro Cecha ze sumavskych sudet je to normalka:D
Ok, prislo nejpozdeji, at tomu rozumi cela CR;-)
Jo, jsou to pro me neuveritelne uhrny..
Lonsky kveten byl srazkove bohaty v cele CR..ale tady byl suchy a pak i cely rok..
Letosni unor ( 100mm ) a kveten, zatim 68mm
, jsou uzasny..

# 12.05.2020, 08:56

Tak se také přidám s celkovou sumarizací tohoto srážkového období. V sobotu nám tu spadl z drobného celo-odpoledního a pak i nočního crcání úhrn 0,75 mm. V neděli nás zasáhla první, byť slabší, přímá bouřka letošního roku a napršelo z ní 12 mm, přičemž průměrná 5-minutová intenzita srážek dosáhla až 60 mm/h. V pondělí jsme se nacházeli přesně uprostřed pásu nejvyšších denních úhrnů, navíc se do nás v systému trvalého deště šikovně trefovaly vnořené přeháňky + severní vítr způsoboval lehký návětrný efekt kopců J od nás, takže tu spadlo neskutečných 32,25 mm srážek:cool:.

Za celou epizodu tady napršelo 45 mm srážek, takže má květen skvěle nakročeno k tomu stát se srážkově nadprůměrným měsícem. Navíc zde po celé pondělní dopoledne byla mlha, která se definitivně rozpustila až s příchodem deště, takže jsou nedělní srážky perfektně svázány s pondělními, stromy ani nestihly oschnout, do země se toho díky tomu dostalo ještě více.

Dnešní ráno mě také potěšilo, sice se tu vyjasnilo a i na chvíli utišil vítr, ale teplá země a spousta vody udělala svoje, teplota se stihla dostat jen na -0,4 °C, venku jsem zkušebně asi před týdnem vysadil i pár rajčat, která už byla příliš velká na to, aby to přežívala vevnitř a ta to také přežila, takže supr:).

Na středu a pátek se opět rýsují nějaké další srážky, těm osobně moc nevěřím (od jihu se to sem do chladného těžkého vzduchu málokdy protlačí), přesto, že některé modely k nám dávají více než zajímavé sumy. Spadne to v nejspíše v pásu jižní Čechy - jih Moravy + možná Beskydy a Javorníky. Ale co už, jinde je taky potřeba voda, my jsme jí teď dostali mnoho, konečně se k nám zase štěstí obrátilo čelem.

# 12.05.2020, 09:02

Yurri
Jo, rozdíly jsou velké, to máte pravdu.
Já než zkontroloval staniční údaje, tak jsem dříve četl zdejší diskusi a Váš příspěvek o tom, že ve Varech jsou -3,4 mě vylekal. Pak jsem si hned uvědomil, že asi myslíte letiště a zkontroloval jsem údaje ze stanice ve městě, kde bylo kolem 0.
Ono u těch větších měst nebo obecně oblastí, kde je několik stanic na menším území nebo v rámci například města (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) je vždycky lepší uvádět konkrétní stanici. Protože jak říkáte, rozdíly jsou kolikrát velké. :)

80
# 12.05.2020, 09:12

Za 2 dny hodně přes 40 mm téměř zahradnického deště, to tu dlouho nebylo. Konečně vydatně zalito, minimálně květen se z toho zřejmě vyžije; dvojnásob, pokud ještě něco málo připadne na osvěžení.
Nechápu komentáře, že Praha je jen beton; je to stále ještě jedno z nejzelenějších hlavních měst po Evropě a rád bych, aby to tak zůstalo ;-)

384
# 12.05.2020, 09:14

Jsem zvědav, jak se to trefí s odpoledníma teplotama už jsme na +5,7 a teda slunce hřeje, to jo..máme mít podle různých modelů od +9 do +12...

77
# 12.05.2020, 09:16

Ondra83
Např. Warszawa je zelenějsí,tim sem si jistý:)

80
# 12.05.2020, 09:21

dawe
Určitě jsou zelenější; bohužel Praha tu 10 let hnije a nijak se nerozvíjí :!!:

238
# 12.05.2020, 09:48

Tak tahle srážková epizoda se celkem vyvedla...
Za posledních 24h hodin jsme dostali 22mm srážek, k tomu sobota 1,5mm, neděle 12mm a jsme celkem lehce přes 35mm. To už ujde :-) Pokud by vyšla srážková činnost od zítřejšího odpoledne, tak máme do konce týdne možná i přes 50mm.

Jinak za květen už máme dohromady 51mm, to je také slušné číslo, tak jsme se s využitelnou vlhkostí půdy dostali zase na 70%.

157
# 12.05.2020, 10:25

Sníh 12.5.2020: Lysá Hora (Beskydy) 14cm, Šerák 7cm, Churáňov 6cm, Pec p. Sn. 4cm, Polom, Červená u L. a Maruška 2cm, Milešovka 1cm, Přimda nsp, Svratouch pop.

157
# 12.05.2020, 10:35

A minimální teploty 12.5.: Šerák -7°C, Lysá Hora (Beskydy) -6°C, Churáňov -4°C, Karlovy Vary letiště -4°C, Milešovka a Pec p. Sn. -3°C, Přimda, Svratouch a Polom -2°C, Cheb -1°C, Praha Ruzyně -1°C.

96
# 12.05.2020, 12:09

Petr75
Bohužel ráno spadla teplota ve 2 metrech pod -3 stupně. Škody budou. Tak počasí zase ukázalo proč je tady zahradničení těžké.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.