Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Bouřky 29.8. a 30.8.2019

15
# 30.08.2019, 08:41

Fuj, to byla noc! Večer nás to obcházelo a vzduch se ani moc nehýbal a nevětral, jen blýskavice kdesi v dálce, na spaní nic moc. 2:10 mě "něco" vzbudilo. Za chvíli jsem přišel na to "co", "to" bylo. Hromy blesky, třesky plesky. Letos asi největší elektrická aktivita. Tlouklo to stále jaksi mezi jihem až severovýchodem, nikam se to moc nehýbalo. Pořád jsem čekal, kdy se to šmejkne k nám, ale nic. Kolem tři čtvrtě na tři pár kapek, v marné naději přivírám střešní okna a jdu zmožen do hajan. Nakonec nás to minulo, ale půda je stále vlhká, takže houby zle.
Ale ty blesky opravdu stály za to.

74
# 30.08.2019, 08:43

Včera to celý mělo nějaký divný směr a pohyb večer kolem 7 se to na nás hnalo a nic(krom pekelnýho dusna) a nakonec o půlnoci další ani ne :blesk: ,ale pár kapek spadlo :prsi::prsi:

srážky 24h/čhmú
# 30.08.2019, 09:02

Tak přece jenom se rozpršelo. Je to zatím slabý až mírný déšť, ale proti Mošnovu, kde si nyní dávají bouřku je to docela razantní rozdíl. Výhodou je, že se u nás nestihne už tolik oteplit a nebude odpoledne vedro, protože vzduch nad námi by při slunečném počasí měl stále potenciál na 32 C v odpoledních hodinách. Dneska bych to viděl tak na 26-29 C v odpoledním maximu v Ostravě. Hlavně na úplném severovýchodním kousíčku bych dneska 30 C nevylučoval, protože zde se stále otepluje.

107
# 30.08.2019, 09:22

Úplně to pochcípalo hotovo jsme ve žluté barvě a poprchá, fakt nějaké divné. No ale aspoň něco:(:D

48
# 30.08.2019, 09:36

Tomas1241980
V Havirove ani kapka , ktomu podle radaru , se to spis jen toci kolem vlastni osy a vubec to nikde nepostupuje. Ja tady cekam max 1mm.
Jinak i podle mapy srazek byl vcerejsek zklamani a voda nebyla snad ani na 1/4 CR. Ktomu nekde 40mm a par km vedle nic. Ty bourky vubec nepostupovali , bylo jak zpomaleny film.

27
# 30.08.2019, 09:36

Tak jak to je s těma srážkama na letišti v Prostějově? ČHMÚ tam má v tabulkách cca 4 mm a zároveň na mapce (viz i výše) je přes 70 mm (ani jednomu bych úplně nechtěl věřit, ale hodně to bylo).

228
# 30.08.2019, 09:48

Vše kolem dokola sa tvoří a tady jen hromy blesky a jen slabý déšť

142
# 30.08.2019, 09:56

Tak nás to bohužel všechno minulo a o 10 km jinde od nás napršelo 10 mm, to je k zlosti, jo byla v noci hezký blýskavice směr nad SK...

# 30.08.2019, 10:44

Tak po půlnoci nás zasáhla bouřka, která přinesla slabý déšť a celkem dost blesků

1262
# 30.08.2019, 10:47

Včera ty bouřky u nás byly super.Celkový úhrn je 31mm.Západně od nás v Petrovicích spadlo i přes 60mm.Vidět byly i krásné CG blesky.Dneska se znovu mohou tvořit na horách bouřky.

ota
Avatar
2132
# 30.08.2019, 11:26

Ursus
Ta noc byla hrůza, horko a neustálé blesky. Tady to všechno začalo už odpoledne kdy kolem půl 5 nás lehce zasáhla lokální bouřka. Napršelo pouze 1,2mm. Ovšem kousek odsud na západ stála na poli voda a ve vedlejší obci jen 1,5km vzdušnou čarou napršelo 16mm. O kilometr dál na západ už však bylo zase úplně sucho. Bouřku u nás doprovodil silný vítr s nárazem 17m/s, který polámal několik starších stromů v obci. Po téhle bouřce se v nedalekém lese vytvořila hustá mlha a udělalo se naprosto nesnesitelně. Takové dusno tu letos ještě nebylo. Bouřka přinesla také 3 blesky, které udeřily blíže než 0,5km ode mne.
Další bouřka se nečekaně vytvořila po 21 hodině, tentokrát východně až severovýchodně od nás. Pršelo jen neměřitelně, zato byla vidět spousta krásných Cg blesků, několik z nich uhodilo blíže než 2km. Poté se po 23 hodině vytvořila bouřka v podobné oblasti, ale o něco dál. Hromy byly dobře slyšet, ale žádný blesk neudeřil blíže než 5km a srážky se nevyskytly. Když už se zdálo, že bude klid vytvořila se jihozápadně od nás bouřka kolem 2 hodiny ráno. Bleskově byla velmi aktivní a hromy byly celou dobu dobře slyšet. Přibližovala se velmi pomalu. A od cca těch 2 až do 4:15 se neustále vyskytovaly blesky ve vzdálenosti menší než 5km. Díky čemuž se absolutně nedalo spát. Ačkoli nás hlavní jádro míjelo těsně západně vyskytlo se nejméně 20 blesků se vzdáleností do 1km a 1 z okrajového jádra uhodil mimořádně blízko, určitě blíže než 200m. Při této ráně doslova nadskočil dům. Tato bouřka u nás byla srážkově nejvýznamnější, přesto ale přinesla jen 3,2mm. Hlavní úhrn budou více na západ, kde budou díky pomalému postupu bouřky opravdu vysoké. Za celou bouřlivou epizodu tak napršelo 4,4mm. Celou noc byla nepřetržitě pozorovatelná alespoň blýskavice. I když mám bouřky rád, tak doufám, že taková noc se dlouho opakovat nebude, protože díky částým úderům blesků v malé vzdálenosti se téměř nedalo spát. Navíc bylo celou noc velmi dusno a jednalo se o 2. nejteplejší noc roku s minimem 19,0°C. Bylo to jak někde v tropech.

# 30.08.2019, 11:33

ota
Tak to je docela smutné, že vám z tolika bouřek spadlo něco málo přes 4 mm. Ale popravdě Ostrava na tom není o moc lépe a úhrn mám ještě trochu nižší a to 4,1 mm od včerejšího večera. Všechno nás večer minulo od jihovýchodu a jihozápadu a západu. No a ráno se blížila velká mela, která se rozpadla asi 10 km před Ostravou, takže poté zapršelo z bouřek, které vznikly kolem 8 ráno severně od Vsetína. Na radaru to sice vypadalo,že mě zalévá, ale pršelo až ze světle žlutých odrazů. a i ten trochu světlejší odraz, který na podzim přináší 4 ,5 mm srážek za hodinu, tak teď přinášel takový slabý déšť. Až ze žlutých odrazů lilo a ty se nademnou udržely asi 30 minut a daly mi celkem lehce nad 2,5 mm srážek. PS: Všiml jsem si, že od té doby, co si dawe stěžoval na to, že 15 mm je zklamání, tak se mu všechno vyhýbá. Asi příprava na příští rok, kdy se Slezsko bude vařit a v Čechách budou bouřkové hody:D

74
# 30.08.2019, 11:50

Tak u nás se večer pár km JZ od nás vytvořila bouřka ale minula nás západně o 2km chvíli potom se vytvořila pár km J od nás a ta už nás vzala. sice jak rychle vznikla tak se i rozpadla a napršelo 5mm . Ale přinesla dva údery blesku ve vzdálenosti 100m. A o půl jedné mě probudila další bouřka která nás minula o 3 km východně. Všechny bouřky byly velmi elektricky aktivní asi nejaktivnější letos. byla to nádherná podívaná. A nočními přeháňkami spadlo dalších 5mm takže celkem napršelo 10mm. Na to že nejvíce mělo bouřit na Moravě tak to bylo v Čechách.

40
# 30.08.2019, 13:11

Zas bez kapky je další den, byť bouřky všude kam podívám se jen.. Stacionární mrchy.. nikam se to nehejbe 🙄

107
# 30.08.2019, 13:50

Tak co se teď tvoří jihovýchodně od nás při hranicích to je teda masakr:pozor::pozor::pozor:

Tady to určitě nedojde, ale práská to tam pěkně a Aladin úplně mimo,ale včera to tam předpovídal.

Estofex zase mlčí já nemám slov

40
# 30.08.2019, 13:57

Fstorm
To je jen zapadni okraj masakrů, ktery jsou na Slovensku.. Tam zas jedou bomby!!!

27
# 30.08.2019, 13:58

Takové bouřky jsou na pytel, stojí na místě, potvory. Aby vznikla nad náma nad rovinou, postála si a vypršela, to by byl asi kumšt....

15
# 30.08.2019, 14:48

Valep
A to já bych věřil. Ty 4,1 mm v Prostějově jsou severní okraj toho bouřkového chumlu co se táhnul cca od jihu okresu po Vrbátky a nikam se moc nehnul, takže i těch 70 + může být v epicentru pravda. Odpovídá to i tomu co píše ota z Císařova - ten to měl "z druhé strany" a spurdo z Vrahovic.

27
# 30.08.2019, 14:54

Ursus
No to já chápu, jen mi příjde, a myslím, že to tak je, že v mapě je ten údaj právě z letiště (to je těch 70 mm). Ještě ráno bylo místo nul i v tabulce s úhrny srážek přes 60 mm u Prostějova, pak tam hodili nuly a zůstaly 4 mm). Komentoval jsem toto. Leda, že by měli na mysli jinou stanici někde hned vedle (Bedihošť nebo SV od něj), ale o žádné nevím. Jo, možná Kralice na Hané... Ale to by pak nebyly ty údaje v tabulce u Prostějova :)

15
# 30.08.2019, 15:00

Valep
Aha, mě to přišlo jako vypíchnutá maximální hodnota radarového odhadu. Ta bouřka/ky se dost dlouho nikam moc nehnuly takže to někde mohl být, i když odhad je jen odhad...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.