Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky a vydatné srážky od 19.8.2019

2656
# 21.08.2019, 09:59

U nás napadlo míň--17.4 mm srážek ale téměř celou noc se rozsvěcovala obloha na všech stranách:D ale blesky vidět nebyly všechno bylo v mracích:!!:

15
# 21.08.2019, 10:01

Valep
Náhodou! 3,5 mm. Heč! :-) Celý den (vlastně už dva) to chodilo přes Čechy a až v podvečer se jižně od ČR začalo objevovat něco, co by mohlo dojít až na Moravu. Nic moc jsem nečekal (i rajčata asi po měsíci zalil) a když, tak pozdě v noci. Nakonec někdy okolo půl třetí vítr, dosti prudký déšť, tiché blesky a za asi čtvrt hodiny konec, pak možná ještě nějakých pár zbloudilých kapek došlo, ale to jsem útěšně zaspal .

27
# 21.08.2019, 10:22

Ursus
Tak to jo, před oteplením tedy parádně zalito :)

# 21.08.2019, 10:22

Tak u nás mizerný 1mm srážek:!!: vše šlo kolem a nám na jihu Moravy zbyly oči pro pláč, protože všude na západ a sever tak krásně napršelo:(
Díky bohu že bouřková sezóna končí.
Jo a Dawe to blaho co jsi věštil jsem tedy neviděl:( Doufám že někteří z Čech si přestanou stěžovat!

47
# 21.08.2019, 10:37

Tak nám tu napršelo to co za celý červenec a srpen.. hurá.

# 21.08.2019, 11:24

Tak nakonec jsem opravdu hazel flintu do zita predcasne. Kolem druhe hodiny rano nas tesne zasahlo postupujici bourka od jz a dala soude podle okolnich stanic kolem 11mm srazek. Pekne prekvapeni a aspon neco z teto fronty mame, jinak ale bohuzel plati, ze na velke casti Moravy nespadlo temer nic, coz pred nadchazejici vlnou veder, nic prijemneho neznaci. Snad bude brzy zase lepe.

271
# 21.08.2019, 12:41

Já si nestěžuju, jen je mi smutno, byly i horší srpny, počítám do budoucna s těmi 5-10mm za měsíc, spíše by mě teď zajímalo, kdo z vás má za letní prázdniny pod 50mm. Rád bych si totiž s někým podal ruku, nechci být na tom nejhůř a neříkejte mi, že se takovej nenajde.

# 21.08.2019, 12:58

Yurri
to je smutný, přes 50mm jsme měli i za jeden den (konkrétně za 40-50 minut) :D

271
# 21.08.2019, 13:04

PatrikMO
Neblbni, srážku přes 30mm už jsem tady neměl hafo let.

27
# 21.08.2019, 13:05

Yurri
V Čelákovicích je sice nad 50, ale necelých 80 mm za 2 měsíce v místě, kde je super vedro a větrno taky nic moc... Až se divím, že letos bylo tolik komárů (asi ta jedna bouřka v červnu).

ota
Avatar
2125
# 21.08.2019, 13:34

In-počasí
Minimálně na Uničovsku bych řekl, že to kritéria pro vydání výstrahy nejnižšího stupně splnilo. Ty nárazy tam musely být dost silné. Pokud se nepletu bouřky před pár dny v západních Čechách taky doprovázel vítr a menší škody, i když na žádné stanici nebyl naměřen skutečně silný náraz větru a výstraha byla vnímána jako vhodná.
Tady byla pěkná mírná bouřka bez problémů, vítr jen lehce přes 10m/s, blesků tak akorát a slušný liják. Byla to ale rychlovka, takže spadlo 7 mm. Zalito ale opět máme. Tento rok je tady na střední Moravě opravdu hodně bouřek.

# 21.08.2019, 13:44

Yurri
Tak to jste na tom hodně zle. Snad jste jako dobrý hospodář pochytal, co nejvíc vody z toho mála, protože teď se na nás žene docela tvrdý suchý a horký úder. Ano sice se mají vyskytnout bouřky, ale to je zase spíše o štěstí. Pokud se to více změní a bude hlášeno víc srážek tak potom se to zas, tak nezhorší to sucho. A oblasti, kde je nyní sucho, což už v 2. polovině léta je zpět jižní Morava, jihovýchod Vysočiny a Poohří, tak se musí připravit zase na velmi výrazný nedostatek vláhy a postupné riziko vadnutí rostlin. To se týká hlavně vás a některých oblastí v Poohří, kde nyní před vedry je sucho velmi výrazné. V Poohří je to hlavně následek extrémního sucha v červnu a u vás velký nedostatek srážek a asi jeden z nejnižších úhrnů za červenec a srpen na celém území.

# 21.08.2019, 14:13

Tomas1241980
No v následujících dnech to na jihu Moravy bude peklo:D teploty nad 32°C beze srážek takže sucho bude zpět:(
Beztak bude nejvíce pršet zase na severovýchodě a východě a jih Moravy a část vysočiny utřou

271
# 21.08.2019, 14:35

Tomas1241980
No mě osobně je to celkem jedno, zeleninové záhony musím zalévat intenzivně pořád a když mi stromy v sadu ještě více seschnou, tak je ořežu a aspoň bude více světla pro mladší, řeším něco mnohem zajímavějšího a když to dobře dopadne, tak si vystačím s 10l kanystrem vody na 1m2 na měsíc,možná i míň, ale ta cena.

# 21.08.2019, 17:10

ota
Kdyby tam byla vydána, tak by to samozřejmě nevadilo, ale plošně to silné nebylo. V Plzeňském kraji byly na řadě míst měřeny nárazy 90 km/h a při situaci předtím (11. srpna) se naopak vyskytly přívalové srážky, kdy spadlo třeba v Plzni během 10 minut 25 mm srážek, což samozřejmě ve městě způsobí laguny a zatopí sklepy. Navíc tehdy bouřky doprovázel význačný počet silných blesků oblak-země.

116
# 21.08.2019, 17:40

Tak tady v Brně tentokrát nemůžu hodnotit tuhle frontu jinak než negativně. Vypadalo to až na 3 dny deště a nakonec je jediné, co z toho máme, okrajová bouřka dnes v noci s úhrnem 1,7 mm srážek (report zde). Člověka to samozřejmě nepotěší, když ví, že na některých místech spadlo až 50 mm, ale je nutné si přiznat, že byly zase fronty, kdy měla navrch Morava, takže to je asi spravedlivé. A podle nejnovějších předpovědí letošní bouřková sezóna ještě nekončí, takže doufám, že tu letos minimálně ještě jednu přímou bouřku zažijeme.

74
# 21.08.2019, 19:00

Tak nakonec jsme se taky dočkaly. Kolem 1 ráno nás zasáhla bouřka bohužel se nad námi rozpadla ale spadlo 5 mm během noci pak napršelo ještě dalších 8 mm takže celkem jsme na 13mm.

F4
Avatar
109
# 21.08.2019, 21:08

Tak doma kulový, protože ani těch 10 mm nespadlo za všechny 3 dny a tady na dovolené mi z té samé oblačnosti propršel skoro celý den. Už jsem ten déšť proklínal, že má padat doma a ne zde v Rize. Tady se hlásilo, že bude pršet a pršelo a i množství odpovídalo, ne jako v ČR, kde prší jenom někomu.

74
# 21.08.2019, 21:44

F4
Nevím jestli jsi tak mladý že si jaké bylo počasí nepamatuješ a nebo se o počasí zajímáš až teď. Ale Klášterec nad Ohří se nachází ve srážkovém stínu (doporučuji si o tom něco přečíst) a je jedním z nejsušších míst v ČR. Vy tam máte průměrné roční srážky kolem 400mm ale to neznamená že vám tolik každý rok naprší. Takže to chce klid a přestat se roštilovat. A smířit se s tím jak to je a nebo se odstěhovat.

F4
Avatar
109
# 22.08.2019, 06:20

Samik
Srážkový stín ale působí hlavně v zimním období a při SZ směru, což teď ale nejen teď rozhodně nebylo. Šlo to od JZ, takže tím to nebude.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.