Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě slunečno a kromě východu často větrno

Diskuse o počasí Intenzivní bouřky 26. až 31.7.2019

1262
# 28.07.2019, 15:22

Vážně si myslíte že za 2 hodiny to takhle nějak bude u nás vypadat.Nejlepší je model COSMO.Neříkám že je GFS špatný.Dobře odhaduje konvektivní srážky (přehánky.)

GFS
40
# 28.07.2019, 15:25

Alpy vyrabi MCS ale je to do spiraly a cele to pujde smerem na SZ.. Je to nevyzpitatelna situace.. Muze naprset vecer a v noci na zitra fakt hodne a vcelku i dost plosne..ale kdo vi co to doopravdy udela.. Ale myslim, ze sance na slusnou zalivku dnes jsou vetsi nez vcera..

# 28.07.2019, 15:27

Mě spíše zajímá jih Rakouska protože je zde zajímavá bouřka jdoucí mým směrem

107
# 28.07.2019, 15:30

Už se něco rýsuje hodně se tvoří pileusy

42
# 28.07.2019, 15:32

Predators2
Myslím, že to tak bude, jen se to trochu opozdí. Večer čekám rychlý rozvoj bouřek a do 21:00 již budou pokrývat většinu ČR. To je můj odhad.

1262
# 28.07.2019, 15:37

aura333
Já jsem taky ráno počítal s četnými bouřkami.Dal jsem mapku s odhadem,ale už ted mohu říct že je to kravina.

65
# 28.07.2019, 15:39

V mé oblasti aktuálně 28st a dusno, bohužel zatím hodně oblačnosti. Bourky v mé oblasti čekám, ale až tak po 20h, nějakou mcs bych nevylucoval.

42
# 28.07.2019, 15:43

Me přijde prostě, že to má ten správný pohyb od JV z Alp a až to začne více naskakovat k večeru, tak se to velmi rychle rozvine ve velké bouřkové koláče, které pokrýjí skoro celé Česko. Ten vzduch od JV je vlhký a teplý - ideální pro tvorbu bouřek.

107
# 28.07.2019, 16:06

Hmm na nás už se něco válí a z těch přeháněk na Slovensku už vznikly bouřky a už jsou u hranic to bude mela, ale nevím jestli tady a dusno je jak cyp jen chvílemi pofukuje.

To co ale leze na v. Slovenska to je boží hrůza:blesk::blesk::blesk::pozor::pozor::pozor:

CB v dálce od nás na jih u Slovenských hranic
# 28.07.2019, 16:14

Velmi se divím optimismu uživatele aura133. Bouřky skoro v celé ČR? To je slušný nesmysl. Už je po 4. hodině a zatím se něco málo nasouvá opět na JV republiky. Na Moravě někde slušně zabouří to ano, ale pro Čechy to bude další obrovské fiasko. Modely totálně selhaly. V Čechách mělo být za sobotu a neděli plošně velice slušně zalito a je z toho velké kulové. Už ztrácím chuť to sledovat....

F4
Avatar
109
# 28.07.2019, 16:18

aura333
No ale v Z polovině Čech se teprve teď rozplynula nízká oblačnost, takže žádná konvekce ani nebude. Máme čtvrt na pět odpoledne a nikde nic. Že něco jde z Rakouska je sice fajn, ale bez užitku, protože než to k nám dojde, tak se to buď rozpadne, nebo uhne jinam. A čekat, že se to spojí do velkého komplexu, by bylo možné tak před 9 nebo 10 lety, ne nyní. Za mě tohle snad největší propadák roku. Starašili bouřkama a kdo ví čím a úspěšnost byla tak 20 %. Leze slunce a ani bych se nedivil, kdy teplota ještě stihla dosáhnout 30, aby se náhodou moc neochladilo.

42
# 28.07.2019, 16:22

JohnBattler
Tak nevím no, chtěl sem se trochu odlišit od většiny pesimisticky naladěných příspěvků ve kterých se opakují slova nic, fiasko, hrůza. Zároveň ale netvrdím nic jiného než to, co už tu je od rána - výstraha ČHMÚ pro celé Česko, Estofex stupeň 1 a 50% šance celé Česko. Tak asi nějaká šance pořád je. Přijde mi, že ten pesimismum je trochu přehnaný, i když ho chápu a nic proti tomu nemám. Ať si tu píše každý co chce.

# 28.07.2019, 16:27

JohnBattler
Já nevím které předpovědi psaly že má být v sobotu a v neděli slušně zalito?!?!
Předpovědi včera vyšli na jihu Čech a Moravy hodně pršelo sice bouřky nebyli tak silné ale i tak.
Dnes se nemají moc tvořit, protože večer z Chorvatska, Rakouska, Maďarska a Slovenska by měl dorazit nějaký bouřkový systém ZEJMÉNA NA MORAVU A DO SLEZSKA A NA VYSOČINU na jihu Čech se očekává rozvoj bouřek již v podvečer.
Plně souhlasím s uživatelem aura333

Aladin dnes v 20:00
Aladin ve 23:00
# 28.07.2019, 16:34

Sněžník
Tak v pátek dávaly na víkend plošně srážky v Čechách ICON, ECMWF i GFS. ALADIN taky ještě v pátečním ranním výstupu něco dával, ale pak skoro vše smazal, takže nakonec byl nejblíže pravdě. Samozřejmě že pak třeba výstupy z modelů dnes ráno už na dnešek srážky umazaly, ale když se podíváme jen 48h zpátky tak drtivá většina modelů dávala opravdu dobré srážkové úhrny na velké ploše Čech a vůbec se to nevyplnilo. Je to zkrátka předpovědní fiasko. Vůbec bych tady tak nevyšiloval, kdyby nebylo takové sucho, ale Střední a Severozápadní Čechy tu zálivku potřebovaly fakt nezbytně a já už jsem zoufalý kdy konečně slušně zaprší.

# 28.07.2019, 16:35

Aladinovi poslední výstup celkem vychází. Nějaké bouřky jsou na Moravě a něco jde na jihozápad. Ale samozřejmě Střední Čechy bez šance na jedinou kapku:)

# 28.07.2019, 16:39

Jinak hlavně tu všichni vychvalujte ALADINA jak skvěle dokáže předpovědět situaci pár hodin dopředu, ale aby mu někdy předpověd vyšla na 48-72h dopředu to nehrozí. Na druhou stranu tentokrát se opravdu vyznamenaly všechny modely. Naprosto selhaly. Fakt je to ztráta času trávit tolik času sledováním předpovědí, pak všechny okolo sebe přesvědčovat jak o víkendu konečně zaprší a nakonec být za debila.

42
# 28.07.2019, 16:41

Bouřky na pomezí Rakouska, Maďarska, Slovenska a Česka začínají rychle zesilovat. Otázka je, jak moc se rozvinou a jak dlouho do noci vydrží, ale ten postup od JV k SZ je evidentní a směřuje to do Čech, takže mi prosím netvrďte, že střední a severozápadní Čechy jsou bez šance.
Navíc na jihu Čech začínají naskakovat nové buňky. Takto mohou později naskakovat kdekoli v ČR. Třeba i na Vysočině nebo ve středních Čechách.

86
# 28.07.2019, 16:47

Včera pršelo na polovině území a dnes mají být bouřky hlavně večer. Že neprší u vás, neznamená, že předpověď je špatně. Nikdy při bouřkách neprší na celém území, nechápu, co chcete.

1262
# 28.07.2019, 16:47

aura333
Je ale malá.Směr to má dobrý.Jenže než to sem doleze tak už bude po 23 00 hodině a to už CAPE nebude žádný.Hlavní je že ty bouřky nejsou stacionární.Mohou zalít více plochy než včera když dlouho vydrží.

107
# 28.07.2019, 16:48

Tak už se to valí to bude masakr, černo jak kráva a nepřetržité hřmění.
Nás to ale asi lízne.

Bouřka u Lačnova
Bouřka u Zlína
Bouřka v Karolince

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.