Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Studená fronta přinese déšť, na hory později i sníh

Diskuse o počasí Barva blesku

# 10.10.2018, 20:52

Jakou obvykle pozorujete barvu blesku ?

Pokud jsou blesky blizko, tak ze zakladna Cb je (temer) nademnou, je barva blesku CC a CG- vetsinou fialova a nebo modra. Kdyz pozoruji bourku z dali, blesky jsou vzdalene okolo 5-15 km, je barva blesku obvykle zluta.

Uz se ale stalo (a napr. slavna bourka 29.7.2005), ze blesky CC a CG- byly bile az fialove i ze vzdalenosti 10-15 km. Naopak ce stalo, ze blesky vzdalene jen 2-6 km, jak CG- a nebo CC, byly zlute. Nektere bourky meli blesky velmi silne a ciste bile, blesky byly pomerne blizko, vetsinou 1-3 km.

Pokud je bourka dal, nez 15 km, jsou blesky vetsinou zlute. A to jak CG- a CC blesky, tak velke CG+ blesky. A u bourek vzdalenejsich nez 30 km, jsou vetsinou videt jen CG+ blesky. CC a CG- blesky jsou v dolni casti mraku a u vzdalenych blyskavic zustavaji pod obzorem.

U blyskavic vzdalenejsich nez 60 km, jsou videt jen CG+ blesky, barva je oranzova (az zluta). Je to dano tim, ze delsi vlnove delky jsou mene pohlcovany (Raleyghuv rozptyl). Blyzkavice je pomerne dobre videt na vzdalenost 100 km (a to jeste dost silne), nekdy i 150 km daleko. Nejvzdalenejsi blesk jsem videl cca 200 km daleko. Pokud je dobra viditelnost, bourky nebyvaji. Za Kyrilla byly i blesky vzdalene nad 50 km bile, na priblizujici se fronte. Vlivem vetru a byla viditelnost dobra.

Jaka je vase zkusenost s pozorovanim blesku ?

# 13.10.2018, 23:57

Vzpomínám si na rok 2015, kdy přišla bouře od Bruntálu.
V dálce šli vidět i červené blesky a potom hned přišla růžová blyskavice. A hned za zády se udělala další bouřka, ale tentokrát s bílými blesky.

60
# 17.10.2018, 20:00

Jednou pamauji fialové blesky při sněhové bouřce. Kámoš prý viděl blesky i zelené.
Jinak sem jednou pozoroval zvláštní bouřku u které byly blesky normální, ale hromy zněly dost zvláštně, spíše jako nějaká třaskavina. Od té doby už sem to nezažil.