Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Bouřková sezóna 2018

# 26.05.2018, 16:11

No nevím jak jinde, ale tady je letošní bouřková sezóna zatím nejhorší v historii. Od začátku roku máme 3 přímé bouřky, dvě z nich pochybné dvouhromovky a třetí zimní z 3.1. Květen má zatím ambice na to, že skončí bez jediného bouřkového dne, to opravdu vůbec nepamatuji. Jinde zase mají podle mapky blitzortungu docela hody.

65
# 26.05.2018, 17:45

Frantis95
U nás také letos nemám moc štěstí na přímé bouřky, drtivá většina jich byla velmi vzdálených. A ty tři přímé co se u nás vyskytly hodnotím jako slabé. U žádné z nich nenapršelo víc než 5 mm.

# 27.05.2018, 01:21

Frantis95
Bohužel, je to tu v Praze dost bídné, minimálně u Vltavy, třeba jen kousek na východ či na jih od města už těch bouřek bylo přeci jen o něco víc. Říkám si, jestli na to má vliv to východní proudění, přijde mi, že nám vůbec nepřeje.

48
# 27.05.2018, 09:24

Kdyby aspon 3 bourky xD , to ja v Havirove videl jednu silnejsi , jinak vubec nic.

# 27.05.2018, 12:12

Objeví se dnes ojediněle , nějaké bouřky? :)

116
# 29.05.2018, 00:19

Já bych hodnotil naši aktuální bouřkovou sezónu prozatím jako průměrnou až slabě podprůměrnou. Vyskytlo se doposud 13 bouřek v 11 bouřkových dnech a z toho byly jen 3 přímé. Další 4 bouřky pak byly okrajové a 6 jich bylo vzdálených. Ani jedna z dosavadních letošních bouřek nepřinesla nebezpečné doprovodné jevy. Uvidíme, co přinese léto. :blesk:

65
# 31.10.2018, 07:53

Třeba se ještě nějaká bouřka letos objevit může, ale chtěl bych už teď zhodnotit letošní bouřkovou sezónu. Ta nám nabídla 51 bouřek během 39 bouřkových dní, nicméně opět je zde drtivá převaha vzdálených bouřek, kterých se vyskytlo hned 30. Okrajových bouřek bylo 9 a těch přímých 12. Teď trochu podrobněji... Sezóna odstartovala vzdálenou bouřkou s působivou podívanou už 5.4.. Během dubna se pak bouřek v našem okolí sice vyskytlo hodně, ovšem žádná z nich nás přímo nezasáhla a u většiny ani nebylo nic moc k pozorování. Květen zprvu pokračoval ve víceméně stejném duchu, ovšem tentokrát už podívaná zpravidla stála za to.
Jak všichni víme, většina letošních bouřek byla lokálního, orografického charakteru, a v takových situacích se obvykle stává, že tam kde se bouřka vyskytla včera, bude s velkou pravděpodobností i dnes. Vyzdvihnout musím především období od 29.5. do 12.6., které zároveň považuji za vrchol letošní sezóny. V tuto dobu se u nás vyskytlo hned 5 přímých bouřek, zpravidla silných. Zprvu se jednalo především o bouřky orografické, ale celé toto období bylo ukončeno v podobě pravděpodobné supercely 10.6. (ta k nám přinesla všechny nebezpečné projevy a beru ji jako nejsilnější bouřku roku) a rozsáhlé ranní MCS 12.6..
Zbytek června byl víceméně průměrný. Zklamání přišlo v první půlce července, kdy jsme zůstali bez jediné bouřky a ani druhá půlka měsíce to nějak nenapravila i přesto, že toho na pozorování bylo dost. Srpen pokračoval v duchu července a za zmínku stojí akorát den 8.8., kdy se v okolí vyskytly 4 bouřky a každá z nich nabídla parádní bleskové představení.
Velmi mě překvapilo září, kdy se vyskytly 2 silné, přímé bouřky a aspoň trochu nahradilo mizerné léto. Sezóna byla ukončená vzdálenou bouřkou 23.9., takže s její délkou nemůžu být nespkojen.

Sice jsem si na letošní sezónu během roku neustále stěžoval, ovšem když se kouknu na počet bouřek a vezmu v potaz to, že většina přímých bouřek byla silných a opravdu se bylo na co dívat, musím ji zhodnotit kladně. Nic to však nemění na tom, že bych si přál aby příští rok bylo počasí zase aspoň trochu normální bez suchých front a neustálých bouřek lokálního charakteru.

# 31.10.2018, 11:13

Aldan
Chci se zeptat odkud čerpáte počet bouřek za sezónu?
Nikde to nemůžu najít. Chci se podívat na to minimální číslo tady v Českých Budějovicích.

F4
Avatar
109
# 31.10.2018, 12:19

No za mě teda snad nejhorší bouřková sezóna, co kdy byla. Fronty nasucho, bouřky vázané z 90 % jen na orografii nebo východní poloviny republiky. Za celou sezónu byly u nás asi 4 bouřky, které opravdu stále za řeč a přinesly min. 10 mm vody i víc.

63
# 31.10.2018, 12:43

Tak ve Zlíně asi tak 10, možná mín přímých bouřek. Což mi vůbec nevadí. Bouřky nesnáším, takže za mě super sezona, jinak hlášených jích bylo snad 10x tolik :D:D nebo se rozpadly těsně před náma, takže za mě super ;-)

2653
# 31.10.2018, 18:16

Já jsem u nás s bouřkovou sezónou velmi spokojen dokonce pár bouřek bylo i s duhou nebo s kroupami a celkem jich bylo asi tak kolem 30 duhu a kroupy mám hrozně rád takže za mě velmi super:D:blesk:

65
# 31.10.2018, 22:30

Budejcak
Píšu si to do počítače vždycky :D Jinak možná by vám mohla pomoci stránka http://blesky.bourky.cz/ , kde pak kliknete na "tabulková statistika počtu dní s bouřkou" a najdete své místo.

# 01.11.2018, 07:28

Aldan
Díky

Když to vemu s bouřkama v ČB od místa kde bydlím do 1 km tak tu bylo 8 bouřek za celý rok. :D :D :D

27
# 01.11.2018, 14:40

Máme tu listopad, tak se můžu pustit do zhodnocení bouřkové sezony 2018. Začala poměrně brzo 8. dubna a rozjela se poměrně svižně. Do 10. května bylo pět bouřek, z toho tři blízké do 3 km a z toho dvě poměrně silné. Zdálo se, že letošní rok bude zajímavý a na bouřky bohatý. Bohužel jak následující měsíce ukázaly, opak byl pravdou. Ty dvě poměrně silné bouřky, 23. dubna a 10. května, byly tím posledním opravdu zajímavým co přinesl rok 2018. V té první bouřce 23. dubna bylo zaznamenáno 441 blesků, v té druhé z 10. května dokonce 1624 blesků. Dohromady tedy 2065 blesků, celkový počet zaznamenaných blesků za celý rok je ale jen 2736 !. Nechme tedy hovořit čísla.
Za letošní rok bylo zaznamenáno 38 bouřek.
8 blízkých do 3 km, v nich zaznamenáno 2278 blesků.
5 vzdálených 3-5 km, v nich zaznamenáno 136 blesků.
19 velmi vzdálených 5-15 km, v nich zaznamenáno 302 blesků.
7 pravděpodobných 15-20 km, v nich zaznamenáno 20 blesků.

Jen ve třech bouřkách za rok bylo zaznamenáno víc než 100 blesků. 23.4. (441), 10.5. (1624) a 4.8. (106). Zato v 18 případech se jednalo jen o jednotky zaznamenaných blesků (pod 10) často pouze jeden nebo dva blesky. Ve zbylých případech pár desítek blesků (10-99).

Co se týká rozložení bouřek v jednotlivých měsících, vypadá takto:
duben 4, květen 7, červen 10, červenec 8, srpen 6, září 2, říjen 1

Podobně slabá sezona byla naposled v roce 2015, tam byla ovlivněna dlouhotrvající vlnou veder v červenci a srpnu, kdy se nevyskytovala takřka žádná oblačnost v celé ČR. Letos tomu tak nebylo a i přes léto se vyskytovalo na území republiky poměrně dost bouřek, často jen lokálních.

116
# 01.01.2019, 14:07

Klasicky na Nový rok zhodnotím uplynulou bouřkovou sezónu. :)

Rok 2018 nám přinesl celkem 45 bouřek ve 35 bouřkových dnech. O rok dříve sice bylo více bouřek (51), ale zato méně bouřkových dnů (jen 28). Bouřkovou sezónu 2017 jsem hodnotil velmi kladně, tu z roku 2018 beru jako průměrnou, protože kvalita bouřek tentokrát nebyla tak vysoká. K podrobnějším statistikám se ještě dostanu. Suverénně nejlepší bouřkovou sezónou u nás i nadále zůstává ta z roku 2014, nejhorší naopak nastala v roce 2013.

Délka trvání bouřkové sezóny 2018 byla velmi dobrá. První bouřka se zde vyskytla 5. dubna, ta poslední pak 14. září.

Teď zhodnotím podrobněji jednotlivé měsíce. Duben sice přinesl 7 bouřek v 5 bouřkových dnech, ale všechny byly okrajové nebo vzdálené. Mnohem lepší byl květen, přinesl 7 bouřek v 7 bouřkových dnech, ale hned 4 z toho byly přímé. Červen byl na své poměry tentokrát o něco slabší, vyskytlo se 8 bouřek v 7 bouřkových dnech. Nejlepší byl skoro jako vždy červenec, který přinesl tentokrát 13 bouřek v 8 bouřkových dnech. Naopak srpen byl velmi nepovedený, přišlo jen 5 bouřek ve 4 bouřkových dnech. Velkým překvapením byl závěr sezóny, září přineslo stejný počet bouřek a bouřkových dnů jako srpen, ale 4 z 5 bouřek byly přímé!

Teď statistika tří nejsilnějších bouřek roku. Této statistice vládne časně ranní bouřka (konkrétně MCS) z 12. června, při níž se vyskytl přívalový déšť, silný nárazový vítr a především doslova extrémní elektrická aktivita. Škody po ní ale byly naštěstí jen drobné, šlo většinou o popadané větvičky ze stromů a nebo popelnice. Na druhém místě je supercela z 10. června, jež nám přinesla stejné nebezpečné doprovodné jevy jako výše zmíněná MCS, ale o něco slabší (škody jsem tentokrát nezaznamenal). A konečně na třetím místě se umístila druhá bouřka z 26. července, jež se vyznačovala především přívalovým deštěm, ale i na ní jsem zaznamenal rovněž silný nárazový vítr.

Do "rubriky" zajímavostí musím tentokrát zařadit začátek září. Většina stormchaserů si myslela, že je v podstatě po sezóně, ale nebylo tomu tak. Ve dnech mezi 1. a 4. zářím se zde vyskytly hned 4 bouřky ve 3 bouřkových dnech (bouřkovým dnem nebylo pouze 2. září, naopak o den později se vyskytly bouřky dvě), a to 3 přímé a 1 vzdálená. Bouřky sem chodily z jihu až jihovýchodu, což je pro nás naprosto ideální směr postupu, takže vznikl train effect a i když bouřky samy o sobě nebyly příliš silné, většinou z nich velmi dlouho pršelo. Díky tomu jsme za první 4 dny září zaznamenali neskutečných 92,9 mm srážek, což je nejvyšší srážkový úhrn u nás za tak krátkou dobu od roku 2014 (tehdy byl velmi deštivý konec července, poslední den v měsíci k nám přinesl takřka stacionární bouřku, z níž nám napršelo 80,1 mm srážek a z toho přes 50 mm během pouhých tří hodin). Září 2018 se tak zapíše do historie počasí v Brně velmi tučným písmem.

Na závěr ještě rozdělím bouřky v roce 2018 na přímé, okrajové a vzdálené. Ze 45 bouřek, které se u nás v roce 2018 vyskytly, jich bylo 16 přímých, 10 okrajových a 19 vzdálených.

Nyní už mi nezbývá nic jiného než popřát všem úspěšný rok 2019 a plodnou bouřkovou sezónu. :) :blesk:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.