Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Supercela

# 06.04.2008, 07:05

Vše je z knížky Fyzika oblaků a srážek (měla by to být "bible" každého amatérského meteorologa)

Počasí v dubnanech
Termín supercela bývá někdy nesprávně spojován s konvekčními bouřemi, které jsou doprovázeny extrémními projevy počasí, nebo které se jeví jako rozsáhlé a vertikálně mohutné.

Supercelární bouře (protože toto téma je velmi obsáhlé napíši jen to nejpodstanější)

Jako supercelární označujeme bouře s dlouhou životností a silným rotujícím výstupným proudem, který je po relativně dlouhou dobu během existence bouře stacionární(není myšleno, že 6 h stojí nad jedním místem). Bouře spadající do kategorie supercel se vyznačují zcela specifickými vlastnostmi vertikální cirkulace proudění a projevují se zejména specifickou strukturou pole radarové odrazivosti (bow echo). Současné pojetí supercel nevylučuje supercelární příznaky i u bouří s poměrně slabými projevy počasí. V současné době považujeme za rozhodující příznak supercelárního vývoje existenci mezocyklóny(oblast nízkého tlaku vzduchu, která se vyvíjí uvnitř oblaku a jejíž horizontální rozměr odpovídá měřítku oblaku). Základna supercely zahrnuje oblast beze srážek a vizuálně výraznou oblast rotující oblačnosti(wall cloud), která vystupuje ze základny oblaku směrem dolů a je hlavní oblastí, v níž může dojít k vývoji tornáda.

Anonymní
Avatar
# 07.04.2008, 18:40

Fíha zaujímavé video ale pri tom jave nebolo vidieť žiadne blesky ani dážd či krúpy tak ako pri iných búrkach dokonca v pozadí tohto búrkového jadra bolo i slnko takže to asi nebolo úplne normálne tak ako by to malo byť??!! Priznávam že sa do toho nevyznám ale podľa mňa to nebola asi až taká silná supercela ked jej okruh bol len asi do 300metrov v polomere ale asi to tak má byť a len tak sa pýtam zo zaujímavosti: Ale koľko sa asi ti Dobrmánek zaoberáš amatérskou meteorologiou môhli by sme sa toho od teba myslím my neskúsený veľa naučiť a ty Dubňančan to isté sa pýtam i teba ale ja vám môžem povedať že o počasie sa zaujímam zvlášť od roku 2005 ked bola tá tuhá a na sneh bohatá zima aspoň u nás tá sezona 2005/2006 takže ja som ešte nezrelý v tom vy ste profíci ale ja som len meteo amatero tak ma poučte a zasvätte do tajov profesionálnej meteorologie? OK prosím!:) ;-)

# 07.04.2008, 19:21

Supercely se dělí na tři základní. Pojmenování je podle intenzity a velikosti krup, přičemž LP má kroupy do 3 cm, CS do 7 cm a HP více než 7 cm. Ve střední Evropě jsou pro vznik supercel nelepší podmínky v Rakousku a ve východním Německu, přičemž oblast s častějším výskytem supercel zasahuje Jižní, Střední a častečně Severní Čechy. Na Moravě jde především o oblast střední a jižní Moravy. Na Slovensku jde o jeho jižní část. To, ale neznamená, že jinde se vyskytnout nemůže, jen výskyt je o něco méně častější. Pro vznik supercely jsou zapotřebí vhodné podmínky. Jednou z nejdůležitějších podmínek je střih větru ve střední hladině, dále to jsou hodnoty CAPE atd. (sám to dost dobře nechápu, ale snažím se :) )

LP (Low Precipitation Supercell)- http://www.johnhaynes.us/chase/chase3_6.jpg
http://www.nebraskastorms.com/images/2007/May27/CR...
CS (Klasická supercela)
http://www.australiasevereweather.com.au/photograp...
HP (High Precipitation Supercell) -
http://chaseone.com/052701pan05.jpg
http://www.k5kj.net/ChaseEvents/2005/20050531/2005...

Nejsem žádný profesionál. Jsem jen lehce poučený amatér a sleduji počasí od svých 14 let a již 2 roky mám vlastní meteostanici, kterou postupně budu vylepšovat.

# 07.04.2008, 20:52

dobrmanek
Já sleduji počasí od roku 1993 to mi bylo 11 let teď je mě 26 let to sleduji počasí už 15 let.Je pravda že nevím ještě vše neboť počasí stále překvapuje.Supercely na obrázkách jsou pěkné a některé se u nás vyskytnou každoročně.Jsou ale slabší než třeba v Americe.:oblak: :)

# 08.04.2008, 12:52

Otázka pro všechny.

Jak pozná amaterský meteorolog, že je bouře supercelou?
Mnohdy má problém s rozpoznáním i odborník natož pak laik.

Ještě dodám, HP supercely jsou nejničivější bouře vůbec. Tyto se mohou vyskytnout i u nás.
Někdo tady psal, že chování bouřkové oblaku v podstatě neznáme. Omyl, chování klasických bouřkových oblaků lze vypočítat a předvídat. Naopak některé chovaní supercel je nepředvídatelné a zatím ho nelze vypočítat

# 08.04.2008, 13:05

pocasi v dubnanech
Jestliže jak říkáš poznáš supercelu takříkajíc "by voko", tak si myslím, že by ses měl přihlasit do CHMI a taky bys měl přednášet na univerzitě. A jestliže jich projde u Vás 10 do roka, tak to jste na tom nejlíp z celé ČR, to tam musíte mít i spoustu tornád, funnel cloud apod. .............

11
# 08.04.2008, 19:19

mne sa najviac lubil;a ta de bolo tolko krup skoda ze tuna v dca krupy skoro vobec nepadavaju a ked tak len o velkosti hrasku ale raz tu padla ale to bola jedina medzi mnohymi velka ako mandarinka:) dobrmanek
ale aj tak tie nase burky vypadaju na pohl;ad kolosalnejsie nez tie americke bo tie sa sustreduju na malej ploche aspon na tych videach take su tu ked isla tak uz zdialky zaberala celu oblohu

# 08.04.2008, 22:26

dobrmanek
jelo15
Právě jsem se dodíval na ty vaše videa a je to perfektní!Muselo to dát dost práce než jste to pohledali.Nejlepší videa byly s blesky.:blesk: :blesk: :)

11
# 17.04.2008, 14:04

v pondelok ak sa vytvoria praznive podmienky tak treba ratat so silnymi burkami a mozno aj mensia supercela sa vytvori:D :blesk:

# 17.04.2008, 18:08

Předpovídat sílu bouřek na více než tři dny dopředu nemá smysl. Pouze se dá odvodit, že bouřky budou, ale nikdo Vám neřekne jak silné, to se dá přesně zjistit až den předem, ale i tak je tam spousta neznámých.

Předpověď silných bouří: http://www.estofex.org
tyto předpovědi jsou nejlepší, navíc na této stránce máte spoustu informací o extrémním počasí v celé Evropě atd.

11
# 25.04.2008, 08:12

pan admistrator prosim vas ako to bude asi vypadats dnesnymi burkami bo sa mi tak zda ze ta oblacnost v cesku sa dost rychlo vyvija ze ci by z toho nemohli byt aj nejake silnejsie burky dakujem

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.